Gorbačov: Život a doba

Gorbačov: Život a doba https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502714/bmid_gorbacov-zivot-a-doba-3Ba-502714.jpg 5 11 3

Autor v rozsáhlém životopise jedné ze stěžejních postav závěru a rozuzlení éry studené války mezi Západem a Východem sleduje Michaila Gorbačova od nejútlejšího dětství v zapadlé povolžské vsi. Zaznamenává jeho politický vzestup do samého centra sovětské politické moci, jeho postupné chápání neudržitelnosti sovětského systému, střet se starou bolševickou gardou i osudovým rivalem Borisem Jelcinem, způsob, jímž okouzloval západní politický svět i závěrečné fáze jeho éry, kulminující pučem a postupnou ztrátou moci. Gorbačovův poutavý životní příběh, sahající do roku 2016, přináší nejen zasvěcenou analýzu převratné doby, ale je také plný živých detailů a postřehů nejbližších spolupracovníků i největších státníků té doby.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Academia

Gorbachev: His Life and Times , 2017

ondra2
12.04.2023 5 z 5

Jedna z knih, u které mi bylo docela líto, že jsem ji už dočetl. Je výborně napsaná, ostatně autor prokázal, že psát umí, již u životopisu Nikity Chruščova - Člověk a jeho doba. Kromě Gorbačova, jemuž je samozřejmě kniha věnována především od narození, dětsví, dospívání a jeho další kariéře stranické a státní, nelze přehlédnout ani tu a tam probleskující charakteristiku dalších státníků - Reagana a Bushe staršího. Životopis končí po intermezzu D. Medveděva v roli prezidenta Ruska. Dobrý odhad pak Gorbačov prokázal při posuzování Vladimira Putina při jeho nástupu k moci, když předpovídal určitý příklon k autoritářství. To, do jaké míry bude jeho odhad správný, možná sám ani netušil, jakkoli oba nejspíše trpěli/trpí stejným dotčením z důvodu ztráty velikosti a vážnosti SSSR/Ruska. U každého z nich by nicméně metody popasování se s daným problémem byly jiné. U Gorbačova by bylo možné se zabývat pouze možnými scénáři, u Putina je to v současnosti vidět na praktických krocích. V každém případě lze pro současné Rusko a chování jeho lídra doporučit k četbě knihu Rusko za starého režimu od Richarda Pipese. Po přečtení zmíněné knihy nejspíše bude čtenáři zřejmé, že současnost je prakticky obvyklý způsob uspořádání, zatímco éra Michaila Gorbačova byla z tohoto pohledu pouze anomálií. Naštěstí k ní došlo a trvala právě tak dlouho, aby se projevila nejen zánikem SSSR, ale i změnami ve střední Evropě.

wyma
29.03.2023 5 z 5

Pozoruhodna kniha.

tomasblazek
01.02.2023 5 z 5

Velmi poctivě napsaný životopis, který neznechutí Gorbačova těm, kteří ho mněli rádi, ani jej nepřinutí milovat jeho odpůrce. Taubman vykreslil jeho osobnost maximálně zblízka, důsledně a detailně, jako člověka rozporuplného, průbojného stranického kariéristu s vizí, ale též takového, který uvolnil stavidla změnám v Sojuzu a ve světě natolik, že byl sám překvapen, jak je jimi unášen až k vlastnímu pádu, který stěží mohl ještě se svým naturelem odvrátit. Svým způsobem tragédie člověk a politika, jehož dílo bylo větší než on sám. Čte se jako napínavá detektivka. Pro poznání Gorbačova - jsem jeho dlouholetý příznivec - asi nejlepší dostupné dílo.

Sovětský svaz studená válka politici Michail Gorbačov

William Taubman