Górakšja a vegetariánství

Górakšja a vegetariánství https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129231/bmid_goraksja-a-vegetarianstvi-fD5-129231.jpg 4 7 2

V této brožurce najdete mnoho logických a srozumitelných argumentů pro vegetariánství z hlediska hmotného, etického, estetického, zdravotního a duchovního. Dozvíte se také o důležitosti ochrany krav a na závěr můžete vyzkoušet několik zajímavých receptů.

JulianaH.
14.11.2019 2 z 5

[Přečteno v rámci momentálního popudu „Měla bych se víc zajímat o svůj způsob stravování".]
Těší mě, že existuje publikace, která se zabývá ochranou krav. A ještě víc mě těší, že existuje disciplína s tímtéž předmětem – górakšja. Tím pro mě ale výčet kladů končí.

Brožurka obsahuje množství zavádějících a manipulativních informací. Například nám vnucuje binární schéma býložravec-masožravec, aby nás přiměla k závěru, že nejsme-li masožravci, musíme být býložravci. Anebo tvrdí, že vědci nedovedou potravu vyrobit synteticky, což není pravda. Údaj, že kráva až do přirozené smrti poskytne člověku 15 440 jídel, kdežto kráva předčasně zabitá jen 80 porcí masa, je také zavádějící. Dojnice, jimž dojivost klesne, se bohužel z velkochovů posílají na jatka, takže „užitkovost" zabité krávy je přece jen vyšší. (Ne že bych to schvalovala, jen konstatuji.) Pasáž z Knihy Danielovy rozhodně není doporučením vegetariánství a tvrdit opak znamená překroutit její smysl tak, že by ho sám autor nepoznal.
Slabinu vidím také v tom, že autoři ignorují zneužívání dobytka v mléčném průmyslu. Pro krávu je vyčerpávající napájet mateřským mlékem spotřebu, kterou má lidská společnost, nemluvě o tom, že takřka celý svůj život musí být březí nebo čerstvě po otelení. Nepadne ostatně ani slovo o ochraně býků a volků.
Překlad kulhá na obě nohy (tělní teplota místo tělesná teplota, G. B. Show místo Shaw, přírodní zákony místo zákonitosti přírody atd.). A konečně: motání Einsteina a Newtona do náboženských výkladů působí hloupě.

Jako vegetarián a milovník krav si myslím, že v zájmu dobré věci není nutné lhát ani dělat ze čtenářů (pardon) blbce. Ale ani tak pro mě četba nebyla úplně ztrátou času: přinejmenším citace z Plútarcha mě potěšila.

whack
22.03.2015 5 z 5

Viac ako polovica knižky je venovaná vysvetľovaním, prečo je konzumácia živočíšnych výrobkov (najmä mäsa) zlá, a potom tam je zopár krišňáckych receptov na rôzne druhy pokrmov a nápojov, ktoré rozhodne treba vyskúšať, ale najprv si treba pozháňať suroviny, lebo také prísady ako kurkumu, kumín (indický kmín), ločidlo (asafoetidu), v bežnom obchode nezoženieme.