Golema a džin v New Yorku

Golema a džin v New Yorku https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/211022/mid_golema-a-dzin-v-new-yorku-Jpi-211022.jpg 4 68 32

V New Yorku roku 1899 se záhadným způsobem ocitnou dvě nadpřirozené bytosti. Šava je golema, stvořená z hlíny, která po smrti svého pána dorazí do Ameriky sama. Ahmad je džin, zrozený z ohně v syrské poušti. Před staletími ho beduínský kouzelník uvěznil v měděné láhvi a klempíř v dílně na Manhattanu ho z ní náhodně vypustí. V neznámém městě mezi přistěhovalci se golema i džin snaží přizpůsobit okolí a zatajit svou totožnost. Jsou totiž velmi odlišní a bojí se reakcí obyčejných lidí… Realistické vylíčení neopakovatelného tavicího kotle, ve kterém se z různých národností stávají Američané, v kombinaci s čirou fabulací bájných postav, vytváří vynalézavý a vzrušující příběh.... celý text

Romány Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Golem and the Jinni , 2013

bookcase
27.08.2023 5 z 5

Krásný, snový, trochu smutný příběh o dvou bytostech, které jsou rozdílné jak vůči sobě, tak i celému světu. A vůbec nemáte pocit, že byste četli fantasy, tak realistické to je.

Frizer
18.12.2022 4 z 5

Nádherný příběh z konce 19. století kdy do NY proudily zástupy přistěhovalců. Pokud máte rádi atmosféru NY....mimochodem skvěle popsaného....a není vám cizí Arabská mytologie společně...a v tomto případě pro nás obvzláště přitažlivé, židovské mytologie....určitě nešlápnete vedle. Tempo vyprávění je pomalejší ale Džinovi i Golemě ve světě lidí nelze než nefandit. Úžasné vyprávění a venku již je druhý díl...

Miruneček
15.09.2022 3 z 5

Fantazie autora musí být velká. Miluji takové propracování a spojení mýtů a legend. Za mne palec nahoru.

Libi11
12.08.2022 5 z 5

Jelikož si knihu pamatuji i po několika letech od přečtení, tak jsem zkoušela, jestli náhodou není vydán i další díl, jak to s nimi bylo dále. Zjistila jsem, že je vydáno pokračování, tak snad bude přeloženo i u nás.

Aghatte
10.11.2021 1 z 5

Lépe napsat přeskákáno než přečtena. Nalákala mě krásná obálka a pochvalná hodnocení, pro mě osobně krok úplně vedle. Nemám ráda fantasy, a ani tady jsem si nedokázala najít nic, co by mě u knížky drželo. Pošlu dál, určitě nějaký čtenář uvítá.

Dajda
29.03.2020 5 z 5

Knihu doporučoval na přednášce profesor literatury a autorku nenápadně přirovnal k Mornštajnové.. Jde o nádherně vystavěné dílo, graduje do napínavého konce a já jsem ráda, že nejsem tipem zklamaná..děkuji!

patch
17.02.2020 3 z 5

Výborná kniha, prolínají se v ní židovské a arabské mýty zasazené do dnešního světa. Vlastně do světa před 100 lety v NY. Závěr byl překvapivý, ale nakonec logický.

pivonka_1
10.01.2020 4 z 5

Tak do poloviny jsem měla problém se začíst. Život v New Yorku mě pak však vtáhl do děje a zbytek jsem zhltla, jak malinu. Pěkně vykreslené postavy a vývoj jejich osobností mě bavil. Příběh je srozumitelný, nikde jsem se neztrácela a ani jména mi nedělala problémy. Originální fantasy čtení.

Barca055
31.08.2019 3 z 5

Kniha mě moc nebavila. Kdyby měla o několik desítek stran méně, vůbec nic by se nestalo.

Moc se mi líbil děj, nikdy jsem nic takového podobného nečetla, ale podání toho textu se mi nezamlouvalo. Vždycky jsem měla vyhlídnuté kapitoly, u kterých jsem od začátku věděla, že mě budou bavit, ale potom přišly kapitoly, u kterých jsem od začátku věděla, že to bude děs. Chvílemi jsem se ztrácela v ději a hlavně ve jménech.

Je to taková normálka. :)

Dubin3k
13.06.2019 5 z 5

Taková hrozně pěkná knížka. V průběhu čtení i přes to že knížka měla kolem 500 stran jsem se vůbec nenudil. Děj postupoval docela rychle hodně se mi líbilo prolínání kultur. Golema byla taková nesmělá, ale postupně se začala více projevovat, a to je taky jeden z prvků, který se mi hodně líbil, vývoj postav u džina to proběhlo snad nejrazantněji a ukázalo to na to, že každý se může změnit i přes to že třeba pár stovek let si žil svoje úplně někde jinde a potřeba se přizpůsobit jednoduše vyhrála. Hodně oceňuji popis New Yorku sice jsem tam ještě nebyl, ale jak jsem narazil na nějakou památku/oblast tak jsem se ji snažil najít na netu a udělat si lepší představu, jak dané místo vypadá. I přes to že se v knize vyskytovalo spoustu židovských a arabských jmen neměl jsem problém se v nich zorientovat a poznámky překladatele k pojmům, které člověk, který není nějak zainteresovaný v dané oblasti nemá šanci znát, byly užitečné a ušetřili mi nějaký ten čas hledání co dané slovo znamená. Celkově bych knihu shrnul jako hodně dobrou knížku pěkně napsanou a můžu jen doporučit.

krista
18.10.2018 3 z 5

Mě se líbilo, taková neobvyklá fantasy : )

Kulíškárna
09.10.2018 4 z 5

Kniha je zajímavá, ale občas trošku zmatek v ději...na konci jsem to ovšem nakonec vše pochopila :D

hurwajz
09.09.2018 5 z 5

Na první pohled mě zaujala obálka knihy. Zprvu jsem měl trochu guláš v postavách, i díky exotickým jménům. Jinak super čtení, pro mě kniha tohoto léta.

speciale88
08.09.2018 5 z 5

Krásné odpočinkové čtení u kterého člověk nemusí přemýšlet. Děj dává smysl i když by se to možná dalo trochu zkrátit je fakt, že kniha o 500 stranách již po 300 stranách nemá moc co nabídnout nového. Jinak se mi tento fantasy žánr líbí a já doporučuji.

Knihomlok2015
11.08.2018 4 z 5

Vždycky mě tak trochu rozčilovalo, když někdo v komentáři užíval to zatracené spojení - na prvotinu to není vůbec špatné (vždycky jsem totiž měla pocit, že to tu knihu spíš shazuje než oceňuje) - ale tentokrát se tak trochu nechám taky zlákat tím protivným tvrzením - protože jestli je tohle jen "ta zatracená" prvotina, musím říct, že už se moc těším na další knihy od téhle autorky, protože tohle bylo opravdu velmi příjemné počtení. (né opravdu nedodám, na prvotinu:-)

Lily-fairy
05.04.2018 4 z 5

Hezká a originální kniha, ale ty postavy jsou prostě ploché

inkatenysek
18.02.2018 5 z 5

Musím napsat, že na konci loňského roku jsem měla opravdu šťastnou ruku při výběru knih. Nejinak tomu bylo i v případě Golemy a džina v New Yorku. Na knihu jsem narazila náhodou v práci a jsem tomu moc ráda. Na první pohled mě zaujala svou obálkou. Na druhý pohled mě na ni nalákala i anotace. Příliš jsem od ní neočekávala, o to víc mě ale nadchla. Vlastně k ní nemám vůbec žádné výhrady. Už od první stránky mě děj úplně pohltil a já jsem hltala stránku za stránkou, jen abych se dozvěděla, jak to celé dopadne. Příběh mě překvapil svou propracovaností, psychologickým vykreslením jednotlivých postav a četnými popisy míst, kde se děj momentálně odehrával. Čtenář si tak může vytvořit představu o tom, jak nuzné podmínky panovaly na lodích, jimiž se lidé plavili do Ameriky, o tom, jak to vypadalo v různých čtvrtích New Yorku na konci 19. století či v Syrské poušti o stovky let dříve. Díky mnoha postavám a jejich osudům se pak dozví něco z tajů dávné magie, zakázaných židovských praktik nebo života obyčejných chudých či bohatých Newyorčanů. Nejvíce se mi ale asi líbila golemina a džinova přeměna v jakoby lidské bytosti, kdy postupně začali objevovat a projevovat své city. Přišlo mi to jako alegorie na lidi, kteří se zoufalí dostanou do cizího prostředí, kde nikoho neznají a nejprve z něho mají strach, aby nakonec našli spřízněnou duši a začali znovu žít a být šťastní. Ocenit musím také poznámky pod čarou, v nichž se lze dočíst spoustu zajímavých informací, třeba o již neexistující arabsko-americké čtvrti Malá Sýrie na dolním Manhattanu nebo o tom, co je tabuleh. Podle mého názoru je kniha pro náročnější čtenáře, kteří mají rádi vícevrstevné příběhy.

Kira128
11.02.2018 3 z 5

„Golema a džin? V New Yorku? Cože?“ Ano, asi takhle vypadala moje reakce, když jsem před třemi týdny seděla v knihovně na židli a všimla si této modré bichle, která se na mě šklebila z horní poličky u písmena W. A to bych to přeci nebyla já, abych se z té pohodlné židličky nezvedla a nepřidala tuto knihu na hromadu dalších, které jsem měla v plánu odnést si domů.
No… co k tomu říct? Asi se tady nemůžeme dohadovat o tom, že nápad je prostě originální, neotřelý a že s něčím takovým prostě málokdo přijde. V tomhle směru se autorce klaním a smekám milióny svých imaginárních klobouků, které si teď každou vteřinu vyčarovávám svou neviditelnou hůlkou. Dobře, dost tohoto stylu.
Kdybych si chtěla zahrát na rýpala, rozhodně si zaběhnu nejdříve do oddělení korektury celého díla. Osobně bych nejraději vynadala tomu, kdo to opravoval. Poměrně silná absence čárek, občas zase nějaké navíc, o opakování slov, které mě naprosto definitivně vytrhovalo z dění příběhu, ani mluvit nebudu. Na druhou stranu jsem ale nenarazila na žádný překlep, takže alespoň to je nějaký plus. A také to zmírňuje mou touhu uškrtit korektora.
A teď co se příběhu a děje týče…
Jak jsem už říkala, nápad je skvělý, ovšem jeho zpracování už tak dokonalé není. Často jsem některé části přeskakovala, protože mě čtení nebavilo. Vyskytlo se tam hrozně moc postav a autorka až příliš rychle létala od jedné osoby ke druhé. Pro mě (a možná i pro ostatní čtenáře) to působilo zmatečně a některé části mě popravdě řečeno ani úplně nezaujaly.
Nejvíc se mi asi líbil příběh džina, jelikož se mi celkově hodně zalíbil jeho charakter. Takový ikonický, dejme tomu. Jeho historie byla zajímavá, v mé hlavě vypadal dokonale… je jasné, že je to můj oblíbenec, co?
K postavám ještě dodávám něco ve smyslu, že si stojím za tím, že nebyly tolik propracované, ale to je možná jenom můj názor. Anebo je to prostě způsobené tím vysokým množstvím postav, které byly do děje vtěstnány (skoro až násilím).
Musím ještě podotknout, že jsem vůbec netušila, jak by to mohlo skončit. A stejně byl ten závěr docela otevřený (nehodlám spoilerovat, takže klid). Upřímně jsem za něj ale ráda, většinou si vždy domýšlím pokračování a tady si ho mohu dopracovat bez omezení.
Takže to nějak rozumně ukončíme. Dobře, rozumně ne, ale to nevadí.
Příběh má neotřelé téma, protože zasazení džinů a golemů do knihy, která se odehrává v New Yorku, asi není moc obvyklé. Přesto to ale nebylo něco, co by mě úplně nadchlo. Působivá obálka, ovšem to pod deskami už tak působivé není. Možná by kniha mohla být kratší, myslím si, že tam je spousta situací, které se daly vynechat.
Golemu a džina v New Yorku hodnotím po opravdu dlouhém uvažování třemi hvězdami a půlkou té čtvrté. Asi je to kvůli tomu nápadu, možná i kvůli tomu, že se mi líbil styl psaní, ale celkově to prostě nebylo ono. A přesně to ubírá body.

Melic
16.01.2018 4 z 5

Celkem originální fantasy, u které mi celkem trvalo, než jsem se začetl. Pak už se četlo samo. A mám-li něco vytknout, závěr mi přišel dost odbytý.

Annkag
11.01.2018 5 z 5

Dostala som sa ku knihe náhodou.Mna upútala obálka a obsah knihy na zadnej strane.
Bolo to zvláštne takým svojim sposobom.Golema ktorá bola vytvorená z hliny a prebudená na lodi plaviacej sa do New Yorku.Na druhej strane džin ktorý bol v New Yorku náhodou vypustený z láhve.Dve rozdielne bytosti-prakticky neživé-sa stretli v meste ktoré začalo rozkvitat v technickej a kultúrnej dobe pristahovalectva.
Prakticky psychologický rozbor postáv začlenení do deja kde vedla seba žijú dva rozne národi,kultúry,nábožestvá.
Zvláštny vztah ktorý medzi nimi klíči,zvláštne sny a pohlady retrospektív ked sa snažia pochopit svoju vlastnú existenciu.
A potom príde koniec a vy na to pozeráte neveriacky pretože máte pocit že autorka si v tom momente šnupla niečo iné a svoju povodnú podobu deja zmenila v okamihu ked sa na scénu vracia stvoritel Golemy a veznitel džina.....

New York golem džinové romantasy

Autorovy knížky