Paganiniho duch

Paganiniho duch obálka knihy
Mé hodnocení:

Hudba je námětem této půvabné novely, která je volným pokračováním stejně laděné spisovatelovy knihy „Rainaldiho kvarteto“. Představuje výrobce a opraváře houslí Giovanniho Castiglioniho z Cremony. Tentokrát se tajemství týká houslisty a skladatele Paganiniho, jehož virtuozita a smělost poskytuje Paulu Adamovi bohatý materiál k pobavení a poučení čtenáře. V této knize se Gianni Castiglione a Antonio Guastafeste – jeho přítel a detektiv – vracejí, aby objasnili jiná záhadná úmrtí v tomto napínavém příběhu o lásce, klamu a chamtivosti. Paganini, proslavený svůdce žen a oslňující virtuóz, je charizmatickým charakterem ve světě hudby. Jeho housle, il Cannone, jsou uloženy v Janově v Itálii. Jednou za dva roky jsou propůjčeny vítězi mezinárodní soutěže pojmenované po Paganinim, kterému se dostane cti hrát na ně před vyprodaným sálem. Poslední vítěz soutěže – mladý ruský virtuóz, kterého však stále ovládá jeho matka – zjistí na houslích malou závadu, a proto jsou housle odvezeny k Giovannimu, aby je opravil. Při té příležitosti se Giovanni s mladým umělcem spřátelí. Toto setkání způsobí, že se také později podílí na řešení několika vražd, které jsou následkem některých událostí z Paganiniho života. Detektiv Antonio Guastafeste požádá Giovanniho, aby mu byl průvodcem v záhadném světě klasické hudby a jejích interpretů, jejich cenných nástrojů a bezohledných obchodníků, kteří se je snaží ukořistit. Paganiniho přízrak je protkán úsměvnými odhaleními o hudebním světě devatenáctého století včetně delikátních odhalení utajovaného a skandálního prostředí milánské La Skaly....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77786/paganiniho-duch-Pav-77786.jpg 422

Gianni Castiglione 2.

Literatura světová, Novely
Vydáno, Plejáda

Paganini, 2010

Kniha Paganiniho duch

soukroma
06.09.2020

Deset let stará detektivka, ale psaná nesmírně pomalým a nezáživným stylem. Přestože jsou v ní tak zajímavá témata jako hudba a hudebníci 18./19. století, výrobci houslí, klenotníci a aukční síně starožitných vzácných kousků, historie kolem Bonapartových sourozenců a průřez severem Itálie, Cremonou počínaje, měla jsem problém kvůli nudě ji vůbec dočíst. Velká škoda, ale věřím, že houslistům a milovníkům Paganiniho by se mohla líbit o poznání víc. Ovšem množství překlepů a zcela ignorantský přístup k interpunkci se nebude líbit nikomu.
Vidím, že Nesvaté trojici jsem uštědřila plný počet hvězd, ale bez komentáře si už vůbec nevybavuji, o čem to bylo. Tady to bude slabý průměr. Chybělo mj. rozlišení, co je fakt a co fikce ohledně Paganiniho života a zajímavého klenotu.

Ignis
31.05.2019

Příjemná detektivka se sympatickými postavami a exkurzem do historie, který nenudí.

Tiffany
14.01.2019

Moc hezký detektivní příběh bez zbytečného krveprolití a morbidních detailů. Takže , kdo má rád historii a hudbu, směle do toho… . Umím si představit , sérii příběhů s ústřední dvojicí. Škoda, že není.

kolacky
06.05.2018

Moc pěkně napsaná knížka! Působivě nás dostane k tomu, že poznáme Paganiniho bez nudných školních řečí. K tomu dostaneme dobrou detektivku a poznáme pár příjemných lidí. Jenom mě mrzelo, že jsem na každé stránce musela doplnit jednu dvě čárky mezi slovy... trochu péče by to zasloužilo, páni vydavatelé...

esma
13.04.2018

Detektivka, ale žádný Jo Nesbo se nekoná. Naopak, knížka je plná hudby a houslí, a to jak těch, kteří tento zázrak dokázali vyrobit, tak i toho, který byl a je považován za nejlepšího houslistu, co se kdy narodil. Autor nám sem propašoval celý životopis Nicoly Paganiniho. Příběh začíná v Cremoně, postavy z románu zde hledají ztracené housličky a pátrání se postupně rozšíří do všech míst, kde Nicola vystupoval a také rozdával svou lásku, protože jeho umění bylo spolehlivé afrodisiakum. Když pominete ty tři mordy, je to hezký a čtivý příběh a dýchá na Vás mému srdci tak blízká Itálie.
K překladu : zatímco Benátky jsou Benátky a ne Venezia, řeka Pád zůstává řekou Po, ale nevadí, úvod knížky je mimořádně vtipný, takže odpouštím.

ses3
10.10.2016

Kniha je krásná. Dostala jsem ji jako dárek a byla jsem příjemně překvapená. Svižný děj a láska k hudbě z ní úplně čiší. Opravdu se mi líbila, hned jsem ji popůjčovala zbytku rodiny a taky se líbila :-)

Ctenarka_Jana
25.08.2016

Úžasná kniha - a to jsem v hudbě laik

Bonik
30.06.2016

Detektivní příběh provázaný hudbou. Náhodný kup v Levných knihách, kniha koupena jen díky obálce a názvu (ehm... jak typické). Detektivky normálně nečtu, ale tato se mi nějakým záhadným způsobem líbila (dobře, důvod není záhadný, připisuji to tomu, že sama hraji na housle, a proto způsob vyobrazení lásky k hudbě a samotné hře, mi byl velmi blízký). Takže za mě - doporučuji (a taktéž jsem ráda, že jsem nevyhodila 29,- korun z okna :D).