Zatoulané hračkářství

Žena ležela na pravém boku, její levá paže byla napřažena pod stůl, nohy roztaženy. Usoudil, že ji může být tak kolem šedesáti let, protože vlasy měla už téměř šedivé a pokožku na rukou svraštělou a hnědou. Na sobě měla tvídovou sukni a kabát, pod ním bílou blůzu, která zdůrazňovala její kulatou postavu, silné vlněné punčochy a hnědé střevíce. Neměla snubní prsten, a její plochá ňadra dávala tušit, že zůstala neprovdaná. Vedle ní leželo ve stínu stolu cosi bílého. Cadogan se shýbl a zjistil, že je to útržek papíru a na něm tužkou ženským ležatým rukopisem napsáno jakési číslo. 1. vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25210/gervase-fen-zatoulan-25210.jpg 421

Gervase Fen 3.

Literatura světová, Detektivky, Romány
Vydáno, Odeon

The Moving Toyshop, 1946

Kniha Zatoulané hračkářství

trudoš
08.10.2019

Detektivní rozehrávka Zatoulaného hračkářství je naprosto famózní. Jistě, motiv zmizelé mrtvoly tu už byl i před rokem 1946, takže v tomhle ohledu nic nového, ale koho by napadlo, že může zmizet celé místo činu? Naneštěstí se vyšetřování mění ve sled rozličných disputací, které působí spíš jako rozpustilá jazyková exhibice, než promyšlená hra na kočku a myš. Což není myšleno nijak zle, Edmund Crispin je totiž výborný stylista a překlad Ladislava Bezpalce dává jeho nápaditým obratům patřičnou formu. Jenže čím víc se vyprávění blíží ke svému konci, tím spíš jsem získával nepěkný dojem zbytečného natahování, kdy je záměrně oddalován výsledek pátrání, aby mohlo být uplatněno ještě pár dalších gagů. Být znalcem dobové literatury a mít povědomí o anglických básnících, pravděpodobně bych na knihu nedal dopustit. Jenže bohužel nejsem, takže většina narážek mi zcela unikla a hrátky se slovy bavily pouze chvíli. Svoje kouzlo to bezesporu má, ale čtenář musí mít holt jinačejší literární přehled.

milan3144
04.09.2018

No, tak pustil jsem se do téhle knížky po strašně dlouhé době, kdy jsem si z ní pamatoval už jen to, že mě tenkrát hodně bavila. Dneska už tolik nadšený nejsem, ale přesto to bylo docela zábavné čtení i když musím říct, že motiv a provedení zločinu dost překombinováno.

Hanka_Bohmova
25.06.2018

Obvykle nekomentuji a nehodnotím detektivky, ale tahle kniha si komentář zaslouží. Snad nejzábavnější detektivka, jakou jsem kdy měla v ruce. Ano, bylo to místy zmatené, rozhodně nevěrohodné, bláznivé a rozvrkočené. Ale skvělé, když máte tu správnou náladu. V některých okamžicích bych přísahala, že čtu Pratchetta!

Jája92
09.03.2018

Byla bych ráda dala knize plný počet hodnocení, ale místy byl děj zmatený a nevěrohodný. Přesto celkově se kniha četla dobře, dala bych ji 80 %. Jinak knihu jsem nalezla v nádražní knihovničce, třeba zaujme někoho dalšího.

SnowCat_5
21.05.2017

Tuto knihu jsem si vzala v nádražní knihovně jenom na cestu vlakem, abych se nenudila, a nakonec se z toho vyklubalo zajímavé a napínavé čtení, které jsem prostš musela dočíst.

Majdule
28.02.2017

Hlavní devizou téhle detektivky je humor, vedle něj pak ještě atmosféra staré dobré, bláznivé Anglie, vždyť, co by mohlo být angličtejšího než vražda v Oxfordu. Zápletka je trošku přitažená za vlasy, což humorná detektivka snese, stejně jako postavy jednající tak podivně, že ani omylem neuvěříme v jejich reálnost. Ale ty náhody! Některé lze překousnout, lidé se skutečně někdy potkají náhodně i v situaci, která jakoby náhodu vylučovala, dokonce lze předpokládat, že můžete najít člověka jen za základě zprostředkovaného popsání určeného uším jedné z náhodných (a k účelu velmi vhodných) postav. Ale některé už jsou za hranicí, nechci se dopouštět spoilerů, ale vy kdož jste četli: ten nakladatel!!! To je prostě prohřešek vůči žánru. Naštěstí je tu fungující humor, který tuhle detektivku pozdvihá z průměrnosti.
70 %

haluz
26.05.2016

Taková miloučká detektivka :)

woodward
16.03.2016

Ve ctihodných kulisách starobylého města Oxfordu rozehrál Edmund Crispin příběh skrznaskrz anglický, jenž však postupně vyústí v neuvěřitelnou burlesku v klasickém stylu Comédie Française. Pravověrní ctitelé zásad pátera Knoxe a jiných "detektivních" teoretiků by si rvali vlasy nebo by možná ohrnuli nos nad změtí intrik zamýšlených, uskutečněných i nezdařených a nad záplavou náhod a podivných nedopatření z nichž tohle komplikované, napínavé a přitom veselé vyprávění sestává. Ano, veselé. Jde sice o zločin, o hnusnou, bezcitnou vraždu, ale když člověk čte o podivných příhodách nešťastného básníka na dovolené a o pozdvižení, které on a jeho kamarád, řádný, ač poněkud neortodoxní profesor anglické literatury, při svém amatérském pátrání po vrahovi ve vznešeném univerzitním městě způsobili, docela jasně slyší, jak se autor někde v pozadí šklíbivě pochechtává.

Edmund Crispin
britská, 1921 - 1978