Gentlemani a hráči

Gentlemani a hráči

V soukromé chlapecké škole svatého Osvalda, která se pyšní dlouhou tradicí, začíná nový školní rok. Přestože to vypadá, jako by se zde čas zastavil, také sem pronikají ozvěny moderního světa, jež nejsou všem zdejším učitelům po chuti. Jedním z nich je latinář Roy Straitley, který ve škole pracuje bezmála třiatřicet let a považuje ji za smysl svého života. Všechny změny ho rozčilují, a to ještě netuší, že do svatého Osvalda pronikl člověk, který ji obrátí vzhůru nohama. Kdo je tajemný vetřelec, který v sobě třináct let živil zášť a rozhodl se školu zničit? Co ho vede k tomu, aby připravil o dobrou pověst jednoho učitele po druhém? Vypadá to, že je odhodlán ke všemu, a aby dosáhl svého, nezastaví se ani před vraždou. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/1322/gentlemani-a-hraci-fut-1322.jpg 4.332

Gentlemen & players (2005)

Vydáno:, Knižní klub

Atuin
03.10.2016

Velice dobře vymyšlené a velice dobře, schopně napsané. Svižně, jasně. Přesto, že je kniha neuvěřitelně čtivá a tím pádem i rychlá, zůstavá v popisné části naprosto brilantní a svěží. Autorka prostě umí psát a tuto schopnost zachovává v každé ze svých knih, není to plácání od nikud nikam 5/5.

Boblenka
02.02.2016

Kniha mé oblíbené autorky. Děj promyšleně kombinuje linku vzpomínek a současnost z pohledu učitele prestižní školy a člověka, který si velmi přál být její součástí.
Na počátku knihy muže být lehce matoucí vyznat se v množství jmen žáků a učitelského sboru. Příběh se ale rychle rozbíhá a člověk si postavy osvojí a přiřadí . Závěr knihy má překvapivé rozuzlení a rychlý spád.
Jako vždy, u knih této autorky oceňuji nádherný popis vlastností postav a jejich vnitřních pohnutek.

jaaquarius
24.10.2014

Promyšleně komplikované s překvapivým koncem

triatlet
18.08.2013

J Harris popisuje prostředí prestižní školy z pohledu dlouholetého učitele a z pohledu pomstychtivého člověka. Množství postav, navíc učitelé jsou uváděni občas pod přezdívkami, znesnadňuje úvodní orientaci. Poslední třetina knihy je ovšem strhující. Závěrečné překvapivé rozuzlení mě nejdřív naštvalo, ale po prolistování úvodních kapitol musím uznat, že autorka (i překladatelka Marcela Nejedlá) odvedly skvělou práci a umně zatajovaly původ pachatele.

rose
21.01.2012

Různé dějové roviny a střídání vypravěčů nemusí všem vyhovovat. Já jsem se občas v tom příběhu ztrácela a celkem mě nijak moc nezaujal. Od této autorky už jsem četla lepší.

Sabi
22.05.2011

Naprosto skvěle napsaný příběh!! Autorka si s čtenářem pohrává a díky střídání vypravěčů (a výbornému překladu) ho skoro do poslední stránky vodí za nos. Už dlouho mě žádný román tak nezaujal. Výborný nápad. Už se těším na další její knížky!