Gan Sofer

nehodnoceno
Gan Sofer https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493142/bmid_gan-sofer-mbX-493142.jpg 0 0 1

Dvojjazyčná (slovensko-anglická) zbierka 54 esejí založených na biblických komentároch Chatama Sofera.

M.H.
22.05.2022

Kniha obsahuje 54 kapitol, 54 Soferových komentárov sidier (sg. sidra). Sidra je časť Tóry, ktorá sa číta pri šabatovej bohoslužbe v synagóge. Nezrovnalosť v čísle 53/54 pochádza z: „Podľa tradície je Tóra rozdelená na 53 sidier. A pretože rok nemá presne 53 týždňov niektoré sidy sa podľa potreby kombinujú. Avšak uznávané rozdelenie Tóry na sidry tvorí číslo 53. Ak presne spočítame počet názvov sidier, vyjde nám číslo 54. Je to preto, lebo Nicavim a Vajelech sú uvedené zvlášť. V skutočnosti ide o jednu sidru.“ (s. 4-5.)

Chatam Sofer (Mojžiš/Moše Schreiber/Sofer) bol plodný autor. Toto dielo čerpá z jeho biblických komentárov, resp. konkrétne komentárov k Tóre, teda Pentateuchu. Tomu sa venoval v päťzväzkovom diele (Chidušej) Torat Moše, z ktorého Baruch Myers čerpal najviac (niekoľko komentárov pochádza z Chatam Sofer Al Ha-Tóra).

Kniha cituje verš z Tóry, potom nasleduje komentár Rašiho: „[Chatam Sofer] si Rašiho komentáre nesmierne vážil a trval na to, aby ich jeho žiaci študovali“, následne pokračuje komentár/výklad Chatama Sofera a záverečné vysvetlenie B. Myersa.

Kniha je dvojjazyčná, takže s. 3-132 je slovenský preklad (pretože pôvodne ju B. Myers písal anglicky). Preklad každej eseje bol konzultovaný s autorom.

V tiráži má uvedené, že je nepredajná; asi preto nemá ISBN. Škoda, že nie je známy náklad.

studium Bible rabínská literatura rabíni Chatam Sofer, rabín, 1762-1839

Baruch Myers