Gajdova (ne)věrná Morava

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Publikace Gajdova (ne)věrná Morava pojednává o osudech Národní obce fašistické (NOF) v období mezi světovými válkami, a to především v oblasti Moravy a Slezska. Tato podivuhodná politická strana byla součástí koloritu prvorepublikového života a svou roli sehrála i ve vzrušeném období Mnichovské dohody a okupace nacistickým Německem. Vždy stála v otevřené opozici vůči demokratické vládě a netajila se ani odporem k samotnému demokratickému zřízení. Ohniskem práce je regionální činnost českých fašistů a jejich vztah k Vůdci strany, kterým byl slavný legionářský generál Radola Gajda. Nezbytnou součástí publikace je pak i definování samotného pojmu fašismus a jeho odlišení od podobných extremistických ideologií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118033/big_gajdova-ne-verna-morava-09N-118033.jpg 3.43
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Gajdova (ne)věrná Morava

KejmlP
12.11.2017

Příliš dobrý dojem na mě kniha neudělala. Po zbytečně dlouhém politologickém a příliš teoretizujícím úvodu (který je navíc převzatý z autorovy knihy "Demokracie ve stínu"), autor předkládá spíše obecné dějiny NOF, přičemž sem tam zmíní některá moravská specifika, případně se věnuje moravským regionálním organizacím. Problém je, že ona moravská část tvoří maximálně čtvrtinu knihy, a zbytek jsou víceméně známé a jinde už hojně popsané osudy českých fašistických organizací, či analýzy jejich programu.
Celé to působí spíše dojmem diplomové práce. Rovněž mi tam chyběla nějaká jednotící linie. Téma by si jistě zasloužilo hlubší zpracování.