František Drtina: osobnost, rodný kraj, přátelé, rodina

František Drtina: osobnost, rodný kraj, přátelé, rodina https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503142/mid_frantisek-drtina-osobnost-rodny-kra-7TY-503142.png 5 1 1

milamarus
03.10.2022 5 z 5

Mezi ostatními asi lehce přehlédnutelná publikace. Publikace vytvořená z dochovaných materiálů rodinného archivu – plná vzpomínek, úryvků z korespondence a černobílých fotek, které jí v mých očích hodně přidávají na atraktivitě a na první pohled z ní činí vhodnou položku příkladně pro jedenáctou příčku letošní čtenářské výzvy. // Doplňuji, že knížku vytvořil spolu s historikem Josefem Velflem pravnuk Františka Drtiny (1861-1925), pan Jan Souček. // Zvlášť upozorňuji na předposlední devátou kapitolu, v níž je vzpomínáno na pohnutý osud JUDr. Prokopa Drtiny (1900-1980). Právě od něj, z jeho vyprávění, bude i následující úryvek. // Pět hvězd.

---------------------------------------------
(…) Cestování do Hněvšína na velké prázdniny, to bylo malé stěhování… pokoje se začaly plnit koši a bednami snesenými z půdy a maminka pakovala. Prádlo, šatstvo, nějaké nádobí, někdy i kus nábytku, zásoby poživatin, které se v Kníně nedaly koupit, několik krabic různého cukroví a čokolády… a hlavně knihy a noty. Tatínek s sebou potřeboval moc knih a sváděl o jejich počet se svou ženou zpravidla menší potyčky:
„Franti, nač toho s sebou zas tolik taháš, vždyť to pak ani nečteš a co to zabere místa! A taková tíha je to i pro ty lidi!“
"Olinko, tomu ty nerozumíš, já vím, co musím pro svou práci s sebou mít, i když je třeba nečtu.“

čeští filozofové

Kniha František Drtina: osobnost, rodný kraj, přátelé, rodina je v