Final rondi

Sbírka reprezentuje básnický návrat „českého básníka a portugalského spisovatele“ do vlasti.

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290473/big_final-rondi-LZG-290473.jpg 4.52
Poezie

Vydáno: , Petrov

Kniha Final rondi

Pablo70
22.11.2021

Zrovinka za pár dní by mu bylo 100 let (ale nevzal to zkrátka – dožil se 95ti). Je jasné, že si dal jméno podle data narození (26-11-1921) a ze Synka se stal Listopad. Nadějnému básníkovi se do cesty postavil komunismus, a tak se ze své služební cesty do Paříže 1947 už nikdy nevrátil a my, tady, jsme na něj zapomněli. Žil v Lisabonu a po roce 1989 se vracel do vlasti. Když seděli v létě 1990 v Kunštátu s Ludvíkem Kunderou u vínečka „František náhle přistoupil k oknu a hleděl na rudnoucí jeřabiny, za chvíli poodstoupil a v koutku si něco zapisoval a vzápětí mi podal cedulku s názvem Halas tu dobře spí začínající takto: Z okna kontroluje jeřáby/ vodoteče káňata...“ (z doslovu).
Final Rondi vydalo brněnské nakladatelství Petrov v roce 1992, aby splatilo dluh k tomuto originálnímu autorovi. V Kunštátu prý František stál dlouho před plechovou tabulkou s nápisem Chráněné území. „Není to název na sbírku?“ řekl pak.
Listopad je dobrý synek své země a potěší srdce milovníka poezie.

Kdybych nepsal
kdyby Jonáš nevymyslil velrybu
jež ho posléze spolkla
kdyby klasická kytara mlčela
a celé Španělsko pohřbeno
kdyby se mi Bůh nebyl zjevil
magií – technikou náhody
Ježíši nepsal bych