Feťáci

Feťáci https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/515675/bmid_fetaci-Orr-515675.jpg 5 90 34

Příběhů o závislostech bylo napsáno již hodně. Tato kniha je výjimečná tím, že pojednává nejen o drogově závislých, ale i o tom, jak může drogově závislý člověk zničit sebe i své nejbližší. Jak můžeme být závislí na drogách i na jiných lidech. Jak s námi druzí mohou manipulovat, aniž si to uvědomujeme. Proč nám mohou ubližovat a my si to necháváme líbit? Protože si nedůvěřujeme. Chceme být milováni. Máme strach, že zůstaneme sami. Neseme si v sobě bolest. Nedokážeme se bránit. Mluvit. Křičet. Říct si o pomoc. Možná i to je důvod, proč sáhneme po drogách, ať už legálních, či nelegálních. Rozmotat spletitá vlákna mezilidských vazeb je velmi obtížné. A vymotat se z labyrintu závislosti na čemkoliv a na komkoliv je ještě těžší. Nikoliv však nemožné! Tento příběh je fiktivní, přesto se zakládá na zkušenostech reálných postav a skutečných událostech.... celý text

haka0408
01.11.2023 5 z 5

Skvěle a velice čtivě napsaná kniha, text vás nutí číst a číst, nemohla jsem přestat. Perfektně zpracované téma, mnohé se dozvíte, nad mnohým zamyslíte a snad i lépe porozumíte, proč se stane někdo závislým. Doporučuji všem.

čef
30.10.2023 4 z 5

Tento typ knih nemám moc rád. Je to o hlupácích, kteří nezvládají vlastní život. Chápu, že tato kniha může někomu pomoci se vylíčeným útrapám vyhnout nebo se z nich i dostat, ale pro mne je to skoro ztráta času, číst všechny ty scény jednání blbů pořád dokola. Uznávám však kvalitu textu a přeji všem, aby se jim drogy a feťáci zdaleka vyhnuli.

stju
28.10.2023 5 z 5

Moje první setkání s knihami této autorky a určitě není poslední. Samozřejmě, jako většina komentujících oceňuji, že si autorka zvolila pro svoji knihu velice aktuální téma závislostí. Velkým plusem ale je, že ač jsou postavy i příběh fiktivní, je celý příběh včetně postav, velmi čtivý a uvěřitelný. Určitě na tom má podíl to, že jak sama píše, závislost zasáhla i do jejího života, ale je patrná i autorčina svědomitá příprava (ať rady odborníků, tak i setkání s lidmi, kteří jak říká "jí otevřeli svá srdce"a sdíleli s ní vlastní zkušenosti se závislostí).
Hlavně si ale myslím, že tato kniha, alespoň pro mne, splnila své poslání tak, jak jsem ho pochopila z autorčiny poslední věty v poděkování čtenářům (cituji): " A doufám, že v nich vzbudí naději, že z každého bludiště vede cesta ven!" A to se, podle mne, autorce opravdu podařilo.

El1508
19.10.2023 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, která vás vtáhne a pustí až po přečtení poslední řádky ... je to drsná story, ale dává i naději. A souhlasím s těmi, kdo tu psali, že by se kniha měla stát povinnou četbou! Za mě určitě doporučuji, tenhle příběh ve mně bude rezonovat hodně dlouho!

gargamelka
08.10.2023 5 z 5

Tato kniha je jízda a měla by být součástí prevence. Nejen pro aktéry, ale i čtenáře. Náročné téma, které ve společnosti bylo, je a bude.

wendys93
07.10.2023 5 z 5

Když se už člověk jednou z tohohle dostane, navíc sám a bez pomoci, tak si musí dávat setsakra pozor i na blbý léky na bolest. Protože mozek si to krásno po droze pamatuje. A je pro něj brutálně snadný tělo přesvědčit k tomu, aby si ten pocit chtělo zopakovat. Eva Dolejšová a protagonisti jejího románu Feťáci to vědí moc dobře. Někdo se rozhodne zkusit přestat. Někomu se to, možná, povede. Někdo se toho rauše nechce vzdát za žádnou cenu. A někdo možná umře.
Do povinné četby nutno zařadit. Minimálně by to měl každý dostat k Vánocům.

STREAM S AUTORKOU: https://www.instagram.com/tv/CxOPwRiLZ_E/?igshid=MmU2YjMzNjRlOQ==

Marekh
07.10.2023 5 z 5

Jedná se o román o drogách a dalších závislostech (závislost na druhém člověku, hrací automaty, sociální sítě aj.). Kniha je rozdělena do 5 částí (Expozice, Kolize, Krize, Peripetie, Katastrofa). V knize se střídají různé úhly pohledu hlavních postav. Příběh je fiktivní, vychází však z reálných událostí i postav.

V knize nalezneme 2 příběhy, které se vzájemně proplétají:

První příběh vypráví o mladé dívce VERONICE, která studuje na střední škole a bohužel se stane závislá na drogách. Sledujeme její první lásku, lhaní a špatné chování vůči své mamce, chození za školu a užívání drog. Žije se svou mamkou HANOU a jejím mladším bratrem VENOUŠKEM, který je mentálně postižený. Má Downův syndrom. Hanu opustil její manžel kvůli tomu, že jejich syn má Downův syndrom. Nebyl schopný se s tím smířit a žít se synem v jedné domácnosti.

Druhý příběh vypráví o mladém muži FILIPOVI a mladé ženě ANDREE, kteří se stali drogově závislými. Mají spolu tříletou holčičku. Bydlí spolu v jednom bytě, ve kterém připravují drogy a následně je distribuují.

Kniha FEŤÁCI mě emočně rozložila, ale z druhé strany, co jsem mohl čekat, když se jedná o román pojednávající o drogách?! Atmosféru knihy podtrhuje mluva (slang) mladých lidí, což působilo velmi realisticky a uvěřitelně. V knize sledujeme vztahy rodičů a dětí, kteří jsou feťáci. Trápí se všechny zúčastněné strany, jsou vidět různá nedorozumění, hádky, strach a nervy o vlastní dítě aj. Sledujeme také vztahy rodičů (feťáků) ke svým nezletilým dětem.

V knize se nachází hodně smutných situací a s každou přečtenou stranou jsem si říkal, co se zase špatného přihodí a kdy to všechno skončí. Kdy si hlavní hrdinové uvědomí, že být závislým na drogách je cesta do pekel a ničí nejenom sami sebe, ale také lidi, kteří je mají rádi. Sklouznout k drogám a jiným závislostem může kdokoliv, bez ohledu na pohlaví, věk, vzdělání, sociálnímu zázemí a jiných faktorech. Začíst s drogami a stát se závislým na nich je snadné, ale mnohem obtížnější je s nimi skoncovat. Tato kniha ukazuje také naději na návrat do normálního života, pokud má závislý člověk silnou vůli a podporu a chce nadobro skončit s užíváním drog. Jak to dopadne s našimi hlavními hrdiny se už dočtete v tomto románu.

V závěru knihy se nachází ZÁVĚREČNÁ POZNÁMKA A PODĚKOVÁNÍ.

V minulosti jsem již četl nějaké knihy pojednávající o drogách (MY DĚTI ZE STANICE ZOO, MEMENTO, MŮJ SYN FEŤÁK). Kniha Feťáci se mi líbila, i když čtení této knihy bylo velmi smutné a nervy drásající, ale z druhé strany je to nezkreslená realita, tak to prostě chodí. Z mého okolí znám případy drogově závislých. Nejlépe je s drogami vůbec nezačínat, ať už s měkkými (marihuanou) nebo tvrdými (pervitin, heroin aj).

intelektuálka
26.09.2023

Tady opravdu nevím - je to na hvězdy ?

Autorka zde předložila jízdu z nebe do pekel .... a já bych toto dílo doporučila jako povinné pro všechny náctileté.... ale také rodiče ....

Syrové a kruté vyprávění - a já mohla jen soucítit s postavami. někdy končícími tragicky ..... a přát jim, aby viděli světlo na konci tunelu ....

..... z každého bludiště vede cesta ven .....

Marmelka
12.09.2023 5 z 5

Tak tohle byla jízda jako na tom nejlepším matru. Už když jsem knihu viděla, říkal mi můj šestý smysl, že v ruce držím něco, co mě nepustí jako před mnoha lety Memento od Radka Johna. A moje tušení bylo správné. V době Mementa byly drogy spíše něco výjimečného. V době Feťáků (dnešní) se drogy snadno seženou a lehce se po nich sahá. Umožní uniknout z reality a od problémů. Je to všechno tak jednoduché - do té doby, než si drogy vyberou svou daň. V první půlce knihy jsem měla neskutečnou potřebu podniknout nějakou osvětu ohledně drog. Pocit zděšení a bezmoci mě doprovázel na každé stránce, kdy jsem viděla, jak se hlavní hrdinové ničí. Ničí sebe. Ničí okolí. Beznaděj mnou prostupovala tak intenzivně jako když si feťák dá svoji dávku (alespoň tak si to představuji). Pak se to ale změnilo. Viděla jsem naději. Ne každého bílý prášek, alkohol či léky zničí zcela. Jakmile začnete číst, stanete se každá stránka vaší závislostí. Chcete víc a víc. Na rozdíl od drog, dojezd této literární ,,dávky,, není fyzická bolest nebo nevolnost či smrt ale spousta dojmů, myšlenek. Knihu doporučuji! Myslím, že může dost dobře sloužit jako odstrašující příklad pro všechny, kteří si pohrávají s myšlenkou nějakou takovou látku vyzkoušet ale i jako naděje pro ty, kteří její sílu pocítili na vlastní kůži. Úžasná kniha! Žádná postava vám nebude jedno. Držíte jim palce až do konce.

kuliska214
07.09.2023

Tak jako jsem se bavila u Single žen, tak u této knihy se mi srdce svíralo nad osudem nešťastných lidí. Je hrozné, jak mohou závislosti člověka pohltit - ať už je to rychlý nástup (drogy) nebo naopak plíživé topení v bažině (léky, alkohol).
Stavy euforie i kocoviny jsou tak dokonalé popsané, až si jeden řekne, že má autorka osobní zkušenost.
Jsem ráda, že po všem tom smutném a tragickém v knize, konec obsahuje naději pro ty, kdo se dokázali svým démonům vzepřít.
Pro mě velmi emotivní, propracovaná a uvěřitelný příběh. Děkuji za něj.

Hollywood
05.09.2023

(SPOILER) Feťáci mě strhly dynamickým tempem vyprávění, ale hlavně hloubkou a prooracovaností postav. Všechny postavy doslova ožívají před očima. Vidíte doslova do jejich duše, rozumíte jejich jednání a dovedete s nimi soucítit. Nejkrásnější na tom všem je, že přes všechny ty shity, kterými postavy procházejí, nám dává autorka naději a ukazuje cestu ze dna! Děkuji za tento čtenářský zážitek! 5 hvězdiček

onyx84
03.09.2023 5 z 5

No ty vole...reálnej drsnej příběh s kapičkou naděje...

MerylPlzeň
28.08.2023 5 z 5

Přečteno a doporučeno!
Čím víc vás příběh pohltí, tím víc se o hrdiny bojíte, protože tak nějak odhadujete, že nemohou dopadnout dobře. Kniha o tom, jak "závislý" člověk dokáže zničit nejen sám sebe, ale i své okolí. Přesto, jako v každém příběhu, je i tady Naděje. Knihu vidím na povinnou četbu nejen pro studenty.

Peace
21.08.2023 5 z 5

"Perník má moc poslat tě do meziprostoru, kde je ti krásně, nádherně, ale stejně jako ďábel si za to pak něco vezme. Vybere si to stonásobně. Nejenže ti vyláme zuby, nejenže ti postupně devastuje tělo a vezme roky tvýho života.
Dožene tě k tomu, že odpálíš všechny, který máš rád, kašleš na všechno i na všechny, jsi schopnej lhát i krást.
Dokáže tě vypsychovat, vyschízovat, udělat z tebe totální trosku.
Piko si tě vezme celýho! A od toho, kdo chce víc a víc si pak vybere daň nejvyšší - život."

Od paní Evy Dolejšové jde o moji první knihu a upřímně, nečekala jsem, že mě děj tolik strhne a pustí až s dočtením posledních písmenek.
Ještě teď nenacházím slov, jak moc ve mně kniha zarezonovala. Ta bezmoc, slabost.., ale i síla a naděje.. Je tam všechno - přečtěte si ji!
Naprostý zážitek!

drogy