Fenomén Velká kotlina. 1, Flóra, vegetace, fauna

Fenomén Velká kotlina. 1, Flóra, vegetace, fauna https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500021/bmid_fenomen-velka-kotlina-1-flora-veget-6ql-500021.jpg 5 3 1

Ledovcový kar Velká kotlina v Hrubém Jeseníku je řazen mezi druhově nejbohatší botanické lokality České republiky. Na pestrost flóry a vegetace je vázáno také druhové bohatství fauny, především bezobratlých. První díl monografie o Velké kotlině obsahuje podrobné floristické, fytocenologické a faunistické údaje vycházející z téměř padesátiletých autorových terénních výzkumů a z rešerší dosavadní odborné literatury, včetně prací z 19. století. Obsahuje podrobné mapy aktuální vegetace z roku 1974 a 2009 a jejich srovnání. Digitální mapy a souborné fytocenologické tabulky jsou na přiloženém CD. Soupisy druhů cévnatých rostlin, lišejníků, mechorostů, hub, bezobratlých živočichů a obratlovců, jakož i unikátních fytocenóz a biotopů dokumentuje několik stovek barevných fotografií. Součástí knihy je také mapa zavedené místní toponymie jednotlivých terénních útvarů a vodotečí.... celý text

pajaroh
22.11.2023 5 z 5

Nádherná kniha od nakladatelství Academia, kterou nelze "přečíst", ale postupně a dlouhodobě studovat, nejlépe na dohled a s návštěvami Velké kotliny nebo jiných koutů Jesenických hor. Karpaty jsou jedny z nejkrásnějších pohoří světa, ještě stále zde lze najít mnoho magických původních míst, které lidé naštěstí míjejí při honbě za exotikou nebo děsivými horskými atrakcemi typu stezka (lidská dálnice) v korunách stromů.
A já mám tento horský poklad 42km vzdušnou čarou... prostě povinnost mít oba díly Fenomén Velké kotliny v knihovničce.
Děkuji uživateli JanH za velmi pěknou recenzi.

Leo Bureš
česká, 1947