Fenomén psychedelie

Subjektivní popisy zážitků z experimentální intoxikace psilocybinem doplněné pohledy výzkumníků Kniha přináší přehled současného stavu poznání v oblasti psychedelické vědy od popisů mechanismu účinku přes vlastní psychologické projevy a jejich závislost na kontextu užití až po historicko-antropologické souvislosti. Jednotlivé oddíly jsou napsané předními domácími odborníky a výzkumníky v oboru, o čemž svědčí i vysoká míra objektivity a schopnost odstupu, která je v případě problematiky psychedelik spíše ojedinělá. Zvláštní pozornost zasluhuje kolekce reportů účastníků studie s psilocybinem. Jsou zajímavé nejen proto, že přinášejí mimořádné, až exotické prožitky. Nové výzkumy prokázaly, že psychedelika lze bezpečně podávat v kontrolovaném prostředí, a otevřely tak dveře jejich lékařskému využití, zejména na poli psychiatrie. Psilocybin by mohl pomoci lidem trpícím depresivním onemocněním, obsedantně kompulzivní poruchou, ale také závislostí. V neposlední řadě má průzkum psychedelických stavů obrovský význam v tom, co je nám jako lidem hluboce vlastní: porozumění sobě samým a našemu vědomí vůbec....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/357925/fenomen-psychedelie-subjektivni-pop-npI-357925.jpg 57
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno, Dybbuk

Kniha Fenomén psychedelie

LuckyVagabond
22.12.2018

Když se řeknou lysohlávky, nedej bože lsd, většině lidem začne blikat v hlavě kontrolka, že se začínáme bavit o něčem co je špatné, co musíme odsoudit, zaškatulkovat do kategorie škodlivých drog a rychle přehodit výhybku na jiné, kultivovanější téma.

Tato kniha ovšem totálně naruší váš společností formovaný názor na intoxikaci psilocybinem a má to dokonce věděcky podloženo a navíc ze známého prostředí Českých psychiatrů.

Zpětně mi nejvíce v paměti utkvěla část knihy, kde pod dozorem psychiatrů různí lidé (dost často sami psychiatři) podstupují intoxikaci. Popisují pod vedeným dohledem, jak se mění jejich vědomí. Nejzajímavější mi přišlo, že zpětně většina zařadila psychadelický zážitek mezi nejvýznamnější momenty života, mnoho testerů zážitek vnímalo jako duchovní zážitek, který jim pomohl si utříbit priority v životě, které vedly více k rodině a vztahům a lásce a také to, že většina by do toho šla znovu, ale s velikým respektem a časovým odstupem.

V knize se člověk dozví ovšem mnohem více. Rozhodně doporučuji.

Jelitovna
20.02.2018

První krok k legalizaci psychedelik.

Pablo Kral
29.12.2017

Knihu jsem vnímal jako trilogii: Teoretické předpoklady, reporty o tripech a obrazová příloha. Jde o vcelku originální syntézu umění, zpráv a teorie psychedelik, přičemž se zde pracuje výhradně s psilocybinem. Chvíli mně sice trvalo, než jsem uvykl absenci symbolického, zastřešujícího koncepčního rámce, který při své originalitě vyvinul např. Stanislav Grof, ale rozumím tomu, že tato byla z podstaty věci cílená, no a - celé záležitosti určitě neuškodila, ba prospěla. Jinými slovy - zdá se, že "řešitelé" z výzkumné skupiny Dr. Páleníčka přistoupili k věci s čistou hlavou, nezatíženi balastem všerůzných psychologických škol. Ale ani "humánní serotonergní model psychózy indukovaný psilocybinem" mě nepřesvědčil o tom, že jde v zásadě o "indukovanou psychózu", tedy patologický fenomén vyprovokovaný v tomto případě psychotomimetikem. Rozvoj kreativity, spirituality a flexibility u zkoumaných dobrovolníků, je toho dostatečným důkazem. Mně se to líbilo. A taky si myslím, že už bylo na čase. Na čase redefinovat problém a restartovat výzkum. A ještě poslední věc - odsun psychedelik do jednoho pytle s "drogama" s návykovým a destruktivním potenciálem je při dodržení základních bezpečnostních pravidel donebevolajícím nesmyslem a výplodem nekompetentních, politicky motivovaných rozhodnutí. Přeji expertům z NÚDZ mnoho dalších úspěchů. Tato kniha jím rozhodně je.

tomhlav
13.12.2017

Výborná kniha o experimentu. Četl jsem ji bezprostředně po knize Posilovna pro mozek, kterou taky doporučuji.
Zajímavá byla hlavně druhá polovina knihy - reporty účastníků experimentu.

Proč muži lžou a ženy pláčou
Proč muži lžou a ženy pláčou