Fantom

Fantom https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12694/bmid_fantom-IpT-12694.jpg 5 128 34

Rozsáhlý román zachycující celý životní příběh slavného hrdiny, známého z díla Gastona Lerouxe. K napsání této knihy autorku inspirovaly poslední tři stránky Fantoma Opery, kte- ré ve zkratce zachycovaly historický rámec dřívějšího Fantomova (=Erikova) života. Po důkladném studiu mnoha pramenů vystavěla strhující příběh, v němž v několika etapách vypověděla jeho osudy od narození až do smrti. Každá z nich je podána z různých úhlů pohledu. Buď jsou vylíčeny očima lidí, s nimiž se setkal, nebo o nich vypráví sám a odehrávají se v různých zemích. K nejzajímavějším patří Erikův pobyt v Rusku a v Teheránu na dvoře perského šáha. Závěrečné části jsou věnovány již známému období Erikova pobytu v podzemí pařížské Opery a lásce ke krásné Christině. Fantom je výborně napsaný i přeložený román v ich formě, který je hlavně hluboce lidským příběhem člověka, jenž přestože je znetvořený, touží po lásce a štěstí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Domino

Phantom , 1991

vea2416
01.12.2016 5 z 5

Absolutní špička a nejlepší kniha, co jsem kdy četla. Vyrazila mi dech a dokázala, abych se zamilovala do knižní postavy :)

Marekh
02.08.2016 5 z 5

(SPOILER) Jedna z nejlepších knih, kterou jsem četl. Plánoval jsem, že knihu budu číst více dní, poněvadž je poměrně obsáhlá, ale nakonec mne děj natolik upoutal, že jsem ji přečetl za 2 dny.

Příběh Erika, který má po narození znetvořenou tvář, a proto se jeho matka rozhodne, že mu ušije masku, kterou musel nosit, aby zakryl obličej. Zpočátku jej nemá ráda, ale nakonec se její nenávist prolomí, když se rozhodne neuposlechnout rady přítele, který navrhuje, aby Erika umístili do "blázince".

Erik zůstává většinu času v domě, nesmí vycházet ven. Občas je navštíví kněz, se kterým se Erik nepohodne a rovněž je navštíví profesor hudby, který Erika vyučuje na klavír. Erik má hudební talent a také architektonické nadání po své zesnulém otci.

Erik po útěku z domova se dostane do spárů kočovníků (v tomto prostředí Erik poprvé zabíjí člověka), navštíví řadu míst, např. Itálii, Persii, po čase zavítá do svého domova a následně se dostává do Paříže, kde pomáhá jednomu architektovi se stavbou Pařížské opery. Zde si vybuduje domov a zamiluje se do jedné zpěvačky, která ho nazývá "andělem hudby". Dívka se rozhoduje mezi dvěma muži - mezi Erikem, který by věkově mohl být jejím otcem a mezi jedním mladíkem. Závěr knihy je velmi napínavý.

Kniha se mi moc líbila. Autorka psala knihu 18 měsíců. Líbí se mi také, že si hlavní představitelka vedla deník, do něhož si zapisovala své dojmy, když ji navštívil Erik. Zpočátku k ní jen promlouval za zrcadlem, jednoho dne ji ukázal svůj domov, který se nacházel 5 pater pod Pařížskou operou.

Této knihze nemohu nic vytknout, možná jen, že kapitola o Persii, kde Erik po určitý čas pobýval, mohla být kratší.

čtenářka_Líba
28.02.2016 5 z 5

Knihu mi doporučila známá a nelituji. Přečetla jsem ji velmi rychle, protože od prvních stránek mne vtáhla do děje. Doporučuji všem, stojí za to.

Tesssay
20.12.2015 5 z 5

Do Fantoma Opery jsem "zamilovaná" - moc se mi líbí ten známý příběh, ale pořád mi to nepřipadalo "úplné". Zajímalo mě, proč je Erik takový jaký je ? Co ho k tomu vede, že se chová, jak se chová ? Chtěla jsem o něm vědět víc a kniha Fantom od Susan Kay naprosto předčila mé očekávání. Je krásně napsaná a doslova vás vtáhne do děje. Erikův život je tam popsán od A do Z, a díky tomu se ho člověku daří lépe pochopit. Za sebe dávám 5 hvězdiček, knihu mám jako poklad ve své knihovně a určitě si jí časem zase ráda přečtu.

Kiwisska
18.11.2015 5 z 5

Kniha, kterou jsem si omylem koupila ve výprodeji "Levných knih". Vůbec jsem nevěděla co čekat, ale už od první kapitoly mě příběh vtáhnul do děje a stránky mi samy ubíhaly před očima. Velmi poutavý, zajímavý příběh bez "hluchých" míst.

Mišulenka
29.09.2015 5 z 5

Ke knize Fantom jsem se vrátila po dlouhých dvanácti letech jeden nedělní večer po úžasném zážitku díky českému zpracování známého muzikálu.

Opět mě uchvátil nejen příběh o Erikovi jako takový, ale i stylistika, to, jak Susan a překladatelka skládaly slova, jak kouzelně sestavovaly jednotlivé obrazy, až se mi tajil dech. Věřila jsem a věřím Susan každé slovo, Erik je pro mě posvátnou postavou a její fantazie se v mých očích stala pravdou, respektive jakousi legendou.
Nad Erikem přemýšlím ještě teď a stále si stojím za tím, že mu nemám jeho chování za zlé. mnohdy jsem ho i chápala, ačkoliv nejednal rozumně, zodpovědně nebo - řekněme - dle základních životních zásad. Tolik velkých zklamání nelze jen tak přejít a s ohledem na jeho možnosti a přednosti ho osud zavedl do celkem přijatelných zákoutí práva a spravedlnosti.

Při čtení jsem měla neustále v hlavě melodie z Weberova představení, vyskakovaly mi před oči texty, které znám zpaměti a nejedna pasáž výborně dokreslila písně, při jejichž poslechu může člověk jen tušit, co všechno mohou znamenat.

Jsem toho příběhu plná. Už asi napořád!

knihomolové
30.05.2015 5 z 5

Super kniha. Přečetla jsem ji několikrát a stále se k ní vracím. Každý, komu jsem ji půjčila, byl doslova unesený. Nádhera.

Petra de Valo
23.11.2014 5 z 5

Áno, takto to mohlo byť.
Autorka dala Erikovi dušu, jednoduchými slovami vykúzlila nezabudnuteľný príbeh geniálneho nešťastného muža, ktorého celým životom sprevádza iba odmietanie, utrpenie, odopieranie a samota. Muža, ktorý bol na jednej strane hrozivo fyzicky ukrátený, na strane druhej však bohato duševne obdarený. Ktorého dušu neodpustiteľným spôsobom pokrivila vlastná labilná matka, ktorý dokázal páchať tie najhoršie zločiny, avšak jeho duša zostávala napriek všetkému plná krásy.
A ktorý prežil toľko utrpenia, že sa ním zo svojich hriechoch vykúpil.
Veľmi citlivo napísaný román nielen o Fantómovi Opery, ale o výnimočnom človeku, o Erikovi, ktorý má už navždy miesto v mojom srdci.

zpevSusannah
30.01.2014 5 z 5

Krásný příběh. Celou knihu jsem bojovala s tím, jaký si mám na Erika vlastně udělat názor - občas jsem ho litovala, občas jsem si říkala "cože???" a v neposlední řadě jsem mu držela palce, aby našel to, co v dětství nedostával.
Mnoooo, už se těším na muzikál :-)

ladyfromskye
30.01.2014 5 z 5

Dvěma slovy: prostě úžasné. Je ale třeba mít na paměti, zejména co se oddílu Kontrapunkt: Erik a Christina 1881 týče, autorčina slova z její poznámky na konci. Jakmile totiž začne čtenář porovnávat tuto část s knihou Gastona Lerouxe, mohl by velice snadno na Fantoma Susan Kay zanevřít kvůli nepřehlédnutelným rozdílům. A to by byla moc velká škoda!

Jaymay
28.12.2013 5 z 5

Kniha ve mně vyvolala tolik emocí, že nedokážu řict, jestli se mi líbila, nebo ne. Autorka dala příběhu Fantoma od G. L. úplně jiný rozměr. Z původního díla vytvořila horor, jaký má být. Rozhodně zde nepopisuje Erika jako ubohého šíleného génia, ale jako sobeckého, bezohledného, bezcitného, arogantního vraha s geniální zvrácenou myslí závislého na drogách, a přesto stále zůstává mým literárním favoritem. Velice se mi líbil popis Erikova života, i styl, jakým byla kniha vypravována. Pohlédnu-li zpět, mohlo to vlastně všechno tak být, jak to autorka popsala. Kdo ví, jestli byl Erik skutečný šílenec nebo romantická politováníhodna legenda. Záleží na tom? Přesto si nadále uchovám příběh o znetvořeném nešťastném umělci žijícího v podzemí Pařížské opery. Nelituji, že jsem knihu četla, neboť i navzdory její chladnosti a vylíčení velice reálného chování hlavních postav byla perfektní.

ivana02
22.09.2013 5 z 5

Dost jsem se bála, většinou podobné knihy, inspirující se jinou, nedopadnou dobře. Přestože jsem jí začala číst už s určitými předsudky, kniha mne velice překvapila, je velice zajímavá, čtivě napsaná.

Verousek
15.07.2012 5 z 5

Opět další kniha od Susan Kay, která mě velice zaujala. Příběh jsem přečetla jedním dechem :) byl opravdu velice zajímavý a v některých věcech trochu netradiční, což je další věc, díky níž mi na dlouho ulpí v mysli :)

Val
01.02.2011 4 z 5

Tato kniha mi byla doporučena kamarádkou jako nejlepší kniha, co kdy četla......I když s ní nesouhlasím, tak to stojí za přečtení...

šílenství genialita Fantom opery

Susan Kay