Fantázia 2018

Fantázia 2018 https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394526/bmid_fantazia-2018-VgM-394526.jpg 4 4 1

Fantázia série

Antológia fantastických poviedok žánrov sci-fi, fantasy a horor. Výber poviedok slovenskej literárnej súťaže Martinus Cena Fantázie 2018. Tie najlepšie fantastické poviedky 2018.

Horory Sci-fi Fantasy
Vydáno: , Fantázia

Fantázia 2018

yerry
14.12.2018 3 z 5

Zdá sa, že úroveň jednotlivých poviedok od minulého ročníka ešte klesla. Čo sa týka literárnej stránky všetko sa zdá byť o.k., problém však vidím v niečom inom. Neviem aké boli kritéria na posudzovanie jednotlivých poviedok porotou, ale horor, science fiction alebo fantasy aspekt tam určite nebol nosný. Texty boli síce kvalitnejšie ako inokedy ale u väčšiny autorov v tejto antológii je badať, že žáner súťaže im nie je vlastný, problematiku, postupy a výstavbu deja nemajú naštudovanú a ich texty inak dobré, sú v tomto ohľade tematicky priohnuté. „Fero, napíš niečo do súťaže a nech je tam niečo fantastické…“: takto nejako mi to pripadalo.

Samozrejme, aj v tejto antológii sa nájdu skvosty. Ich počet sa scvrkol na dva. Štyri sú veľmi dobré a nájde sa aj zopár dobrých. Zo všetkých týchto unikátov uvediem aspoň dva diamanty, ktoré u mňa zvíťazili. Diamantom numero uno je apokalyptická smršť z Pressburgu od Anny Olejárovej s názvom Pod tlakom , ktorý by si nezaslúžil 17.! ale rovno 1.!!! miesto spoločne s diamantom numero due Sprievodca od Ferdinanda Žernoviča. Tieto texty a ešte zopár ďalších zachraňujú žánrový charakter tejto antológie…