Faktomluva

Faktomluva https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381703/bmid_faktomluva-2G7-381703.png 4 850 204

Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají. Máte pocit, že se stav světa zhoršuje anebo se dokonce řítíme do záhuby? Pak patříte k většině, která se mýlí. Budete-li se zajímat o fakta, zjistíte, že je to trochu jinak. Vlastně ne trochu. Je to naopak.

Literatura světová Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Jan Melvil

Factfulness , 2018

Ani832
15.01.2021 4 z 5

Na začátku knihy vás čeká test o třinácti otázkách týkající se současného stavu světa. Tenhle test Hans Rosling a jeho tým dali vyplnit cca dvanácti tisícům lidí z různých zemí a většina respondentů dopadla hůř, než kdyby si u každé otázky náhodně tipli. Ani já jsem se svými pěti správnými odpověďmi nedopadla zrovna skvěle.

Faktomluva vám na deseti instinktech, které máme hluboko v sobě my všichni, ukáže, co přesně děláte špatně při analyzování informací o dnešním světě. Učí vás, že přes klamné instinkty nejsme schopni pohlížet na problémy skrz fakta. A taky dokazuje, že jsou věci lepší než vypadají. Jasně, na naší planetě je pořád hodně záležitostí k vyřešení, ale i přesto je spousta jednotlivých, rychle se zlepšujících věcí.

To všechno je vysvětleno přehledně, na příbězích z Roslingova života a grafech. Spousta grafech. Ale nebojte se, vážně je to vysvětlené skvěle.

Tahle kniha mi dokázala, jak moc toho nechápu a nevím, jak moc se pletu, otevřela mi oči a ukázala mi, že to s naší planetou nejde zas tak do kopru, jak všude neustále slýcháme.

Jedno velký doporučení, tuhle knihu by si měli přečíst všichni.

4,5*/5*

DK_Ronie
04.01.2021 5 z 5

Mimochodem, včera jsem koukal na starší autorovu přednášku na TED ohledně vzestupu Asie (Asia's rise - how and when; je to i s českými titulky případně). To byla totální pecka! :o) Ten tím naprosto žil. Úplně uchvácen tím, co říká. Měl to velmi interaktivní, akční a vtipné. Přitom podložené daty a srozumitelné. Rozhodně doporučuju.

MedvidekS
03.01.2021 5 z 5

Aaaa to je tak skvělá knížka! Přečteno jedním dechem... Škoda, že autor již zemřel :-(

Hihla
20.12.2020 5 z 5

Rozvleklejší, ale moc zajimavé upozornění, jak se dívat na svět. Často nám chybí kontext a informace v novinách ho bohužel obyčejně nemají. Hned jsem se podíval na staticky úmrtí v ČR, na jaké nemoci se umírá. Pokud se mluví o tom kolik umřelo lidí s covidem v září, víme kolik jich umírá v ČR ročně, měsíčně? Je opravdu dobré si ty věci srovnat sám a bombastické titullky v novinách vynechat.

Mr.Diktator
09.12.2020 3 z 5

Dle mého názoru příliš optimistické, některé věci se neustále opakovali a mnoho informací je všeobecně známo (média vybírají jen šokující negativní zprávy, některé grafy jsou zkresleny neodfiltrovanými jevy, naše všeobecné závěry jsou neověřeny aktuálními fakty). Otázky životního prostředí autor elegantně obešel, navíc je viděl, že kniha je psaná z pohledu lékaře a ne ekologa.
V některých věcech mi kniha otevřela oči a ukázala mi jiný pohled, ale stále jsem vůči mnoha věcem skeptická.

PeterBahn
01.12.2020 5 z 5

V úvodu knihy jsem byl trochu překvapen, že autor má potřebu lidskou populaci pořád srovnávat s populací šimpanzů…:-). Avšak, jak jsem četl dále, tak jsem pochopil, že naše zakořeněné omyly mohou být až patologické. Proto autor tak důsledně apeloval na čtenáře, ať aktualizují svoji představu o světě. Děkuji autorovi za jeho odvážný a obětavý život, práci i za tuhle knihu.

kalda
21.11.2020 5 z 5

Zákon setrvačnosti? Opravdu jako učitel zeměpisu používám některé představy odpovídající faktům ze sedmdesátek. Roslingovi mi otevřeli oči... Díky.

koepster
15.11.2020 5 z 5

Kniha o tom, že jako lidstvo na tom s vyhlídkami do budoucna ani zdaleka nejsme tak špatně, jak nám tvrdí nejrůznější aktivisté a hlavně média. Nejvíce na této publikaci oceňuji to, že je postavená ryze na jasných datech a faktech, která jsou nezpochybnitelná a nevyvratitelná. Určitě doporučuji všem čtenářům, kteří na dnešní svět nahlížejí pesimistickou optikou.

hu_87
14.11.2020 5 z 5

Zajímavá knížka. Doporučuji každému, kdo se zajímá:
a) o chyby v našich úsudcích
b) o to, jak obecně máme sklony přemýšlet
c) o autory jako je Tversky, Kahneman a další

Aneb, lidské myšlení je často podivuhodně odolné vůči takzvané racionalitě, o kterou se tolik jedinců opírá.
Po této knížce si budete opravdu říkat: tak přece ten svět není tak hroznej, jak je nám často prezentováno.
Jo a, neděste se těch grafů, slouží pouze k lepšímu pochopení vysvětlované věci :-)

zofie3000
13.11.2020 4 z 5

Líbí se mi, že principy jsou tu na konkretních příkladech. Je to přehledné a strukturované. Zajímalo by mě, jak tahle kniha bude stárnout, protože v současné koronakrizi se pravděpodobně nacházíme v přelomovém období

DK_Ronie
12.11.2020 5 z 5

Velmi dobře psané a rozhodně k zamyšlení. Se spoustou "instinktů" se člověk pravidelně setkává a sám jim občas zřejmě podlehne...

8634
12.11.2020 5 z 5

Absolutne špičková kniha, která vede ke kritickému myšlení. Jak již zde zaznělo, mela by se dle mého názoru zařadit mezi povinnou četbu. Kniha pomáhá uvědomit si realitu a nestat se snadno zmanipulovatelný okolím a jeho zažitými stereotypy.

Hannibal92
07.11.2020 5 z 5

Tohle by mela byt povinna cetba. Opravdu skvela kniha o tom, jak se divat na svet a nesklouzavat ke stereotypum.

NoraHudecová
14.10.2020 5 z 5

Moc faktov je skvelá publikácia, ktorá rozšíri vaše obzory a odporúčam ju naozaj každému, ja sama sa k nej v budúcnosti ešte určite vrátim.
Autor dokázal všetky čísla, údaje, informácie a štatistiky podať jasným, miestami zábavným a hlavne zrozumiteľným spôsobom. Všetky informácie sú prehľadne spracované v grafoch, ktoré vysvetľuje pomocou príkladov a príhod, ktoré sám zažil. Vďaka tomu autor pôsobil veľmi sympaticky a čítanie sa napriek množstvu faktov nestalo nudným. Rosling vám za každú cenu nenúti svoj názor, skôr čitateľa nabáda k tomu, aby sa na veci pozeral inak a používal kritické myslenie.
Netvrdím, že môj pohľad na svet sa v sekunde zmenil, ale minimálne mám nad čím premýšľať. Pri čítaní som sa veľa naučila a doplnila som si vedomosti, ktoré podľa mňa patria k všeobecnémemu prehľadu.
Mňa si kniha získala hneď na začiatku, a to 13-timi faktografickými otázkami napr. Koľko percent svetovej populácie má prístup k elektrine? Skúste sa o tento "test" podeliť s priateľmi alebo členmi vašej domácnosti, vedie to k zaujímavým diskusiám. Rosling uvádza, že väčšina ľudí odpovedá na tieto otázky nesprávne. Kládol ich širokému spektru ľudí na rôznych podujatiach, v rôznych krajinách a výsledky boli veľmi podobné. Ľudia bez ohľadu na vzdelanie vnímajú svet horší, ako v skutočnosti je. Je však úplne prirodzené, že sa nám svet javí o niečo dramatickejší než je realita. A to nás privádza k hlavnej myšlienke celej knihy - desať inštinktov, ktoré ovplyvňujú náš pohľad na svet. Inštinkt priepasti, negativity, priamky, strachu, veľkosti, generalizácie, osudu, jednostrannej perspektívy, obviňovania a naliehavosti. Autor sa podrobne venuje každému z nich a vy si môžete sami zvážiť či niektorí z inštinktov ovplyvňuje aj váš pohľad na svet.

veriszv
10.10.2020 5 z 5

Pokud vám současný stav světa způsobuje úzkosti, jako občas mě, dejte si tuto knihu. Ne, nedozvíte se v ní nic, co by vám ukázalo, že je svět ve skutečnosti plný jednorožců a není důvod k obavám, ale ukáže vám, že to není tak černé, jak si často myslíme.
Autoři poukazují na jedenáct instinktů, ke kterým máme my lidé často tendenci. Jsou to třeba instinkt negativity, instinkt lineárnosti, instinkt propasti a další. Když o nich člověk ví, může se před každým závěrem, který udělá zamyslet, jestli náhodou některému z nich nepodlehl, a to je skvělý! Podle mě by se tahle kniha v rámci výuky kritického myšlení klidně mohla zařadit do povinné četby. A navíc je kniha podle mě i super dárek, prakticky pro kohokoli!

Lily101
08.10.2020 2 z 5

Z této knihy mám smíšené pocity, což je asi způsobené tím, že kniha se objevuje na sociálních sítích a nejspíš se těší všeobecné oblibě, avšak nebyla špatná, ale němůžu ji hodnotit jednoznačně kladně, ani udělit plný počet hvězdiček.

1) Vadilo mi neustálé podsouvání ankety, kde ani nebyla Česká republika. Ano, chápu, že jsme možná malá země, ale pro ty, jež svou zemi v anketě nenaleznou, to musí být prostě nuda. Zaměřila jsem se na země dotazované, ale nebylo to ono a celkově ty neustálé zmínky o anketě spíš knize ubíraly, protože....

2) ...text mnohdy nenavazoval na konkrétní odpověď v rámci ankety. Bylo to za mě celé takové "na sílu" s tou anketou.

3) Někdy se témata opakovaly právě dle nutnosti zaobírat se určitou odpovědí a tak některá témata opakovaně "dostávala" slovo, zatímco na ostatní potenciálně také zajímavé nezbyl prostor.

4) Text není sourodý, přičemž proč zjistíme až v závěru. Je to na něm znát, jak již píši výše, je občas hodně kostrbatý a krkolomně poskládaný dle témat. Navíc si rozporuje, třeba tím, že napřed se novináři berou jako někdo, kdo záměrně "nafukuje" situaci kvůli větší čtenosti (což je dle autora normální, neb kdo by četl zprávy, dle kterých se vlastně nic nestalo? Kdysi jsem četla v nějaké knize či na internetu-avšak absolutně netuším, zda je pravdivé, že čím dál od země, ve které se stalo neštěstí, se nachází čtenář/divák, tím větší musí být počet mrtvých, zraněných,...., aby se tím čtenář/divák zaobíral), ale v posledních kapitolách jsou najednou novináři ospravedlňováni tím, že ani oni nemají všeobecný přehled dle ankety v knize a vlastně neví, že čtenáře mohou "vodit za nos". Aby bylo jasno, vůbec netuším, jak to v žurnalistice chodí a mám takový neutrální až kladný vztah k novinářům (přeci jen někteří z nich, hl. v investigativní žurnalistice, jsou neskutečně šikovní).

5) Aspektů, na které si dávat pozor, abychom se vyhnuli tvorbě nereálného obrazu o věcech kolem nás, není málo a množstvím se podle mého názoru nedá pojmout v krátké době.

6) Autor sám uvádí, že není možné a reálné, se zkreslení zbavit. Že i jej občas např. nějaké reportáže v TV "dostaly" na základě emociálního substrátu.

Knihu jsem četla především proto, abych se třeba potenciálních základních "nástrah" pro můj mozek v rámci analýzy zbavila a předešla jim co nejdřív to jde, nicméně i sám autor to popřel, čímž je za mě osobně záměr knihy zmařen, protože na jednu stranu je super, že to dokázal autor přiznat, na straně druhé, o čem teda kniha je, když dle anotace aspoň náznakem (a to nemluvím o sociálních sítích, kde už je to skoro faktem) předestírá, že nám kniha v tomto pomůže.

Je mi líto, že to musím napsat-avšak kniha je stejně neskutečně IN, takže jedna negativní recenze ji neuškodí a mi to aspoň umožňuje být v této nelehké situaci zcela upřímná, jako doposavaď u všech mých recenzí předešlých/a snad i následných/-ale čas strávený nad touto knihou mohl být lépe využitý. Kniha mi moc nedala, v mnoha věcech jsem se spíš ujistila, že činím dobře, když třeba denně nekoukám na TV zprávy a že některé "nástrahy", jež mi mohou změnit pohled na věc zdramatičtěním faktu, znám/a to už třeba ze střední-viz zevšeobecňování, indukce a dedukce/ a neexistuje žádný návod, jak "nepodlehnout" tomu, že svět je méně negativní, než se to na první pohled jeví, tedy že se věci zlepšují vlivem technologií, humanitární pomoci atd.. KNIHU NEDOPORUČUJI ČÍST.

Dvě hvězdičky kniha má jen za snahu autorům a dalším lidem podílející se na vzniku této knihy, neb věřím, že to vše muselo dát práci bez ohledu na můj názor na knihu.

Doubravka1975
02.10.2020 5 z 5

Hodně zajímavé čtení. Autor spolu se svým synem a snachou odvedli veliký kus práce. Snaží se nám pomocí různých statistik, grafů a srovnávání přesvědčit o tom, že je skutečnost jiná (lepší) než si myslíme a jakou nám prezentují média. Já osobně zprávy, politiku a žádný bulvár nesleduji už hodně dlouho. Ale víc než fakta a grafy mě baví číst jeho životní zážitky.
Určitě doporučuji

včelařka
22.09.2020 5 z 5

Povinná četba (nejen) pro dnešní dobu plnou manipulace.

lusila
15.09.2020 5 z 5

Kniha prináša zábavnou a uvoľnenou formou podrobné informácie, grafy a výsledky testovania vybraných skupín o poznaní súčasného sveta. Asi viete, čo je fakt. Ale nie je fakt ako fakt, ak máte skreslené predstavy, či čiernobiele videnie. Aká je realita so vzdelaním, príjmom rodín, počte detí v rodinách, situácia s terorizmom, prírodnými katastrofami ? Ako správne rozumieť grafom a číslam, s ktorými sa stretávame? Existujú fakty, ktoré sú úmyselne zatajované, či pozmenené? Môžeme veriť médiám, alebo vedcom? Páčilo sa mi aj to, že autor odľahčil knihu vlastnými skúsenosťami a príbehmi z rôznych kútov sveta.
Čo ma zaujalo: test vedomostí o súčasnej situácii vo svete, výsledky testu vo vedeckých kruhoch, čo znamená myslenie vo faktoch
Čo ma ohúrilo: informácia o hladomore v Číne, ktorá sa 36 rokov tajila

lenka9044
06.09.2020 5 z 5

Tato kniha donuti cloveka se nad sebou zamyslet. A taky nad svetem. Opravdu je na tom tak spatne, jak nam to media prezentuji? Rikaji nam vsechno? Zasazuji sve informace do spravneho kontextu? Aneb: never vsemu, co slysis a zacni premyslet. Velke diky panu Roslingovi za jeho veledilo.