Faktomluva

Faktomluva https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381703/bmid_faktomluva-2G7-381703.png 4 854 854

Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají. Máte pocit, že se stav světa zhoršuje anebo se dokonce řítíme do záhuby? Pak patříte k většině, která se mýlí. Budete-li se zajímat o fakta, zjistíte, že je to trochu jinak. Vlastně ne trochu. Je to naopak.

Literatura světová Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Jan Melvil

Factfulness , 2018

kacenka72
27.04.2019 5 z 5

Mělo by být povinnou četbou na základních a středních školách pro podporu schopnosti kritického myšlení. Hans Rosling byl skvělý statistik a jeho schopnost vizualizovat data mě dodnes uchvacuje. Jen na úvodním grafu v knize jsem strávila přes 15 minut a pak ještě diskuse doma.
Kniha je čtivá, se spoustou příkladů a zároveň upřímná - sám Rosling přiznává, že občas těm negativním instinktům podléhá, ač o nich přednáší. Určitě je to kniha, ke které se budu vracet

Pasadenka
25.04.2019 4 z 5

Faktomluva byla pro mě docela velkým překvapením. A vesměs pozitivním. Styl vysvětlování, postoj k problematice i přemíra vysvětlování ulahodily mé čtenářské duši. :) V docela přehledných škatulatech nám tvůrci předestřou, proč je naše percepce pokřivená a proč máme tendenci se na věci dívat spíše pesimisticky. I když v tomto se nejedná o nijak převratnou myšlenku, myslím, že tím nejdůležitějším, co si má človíček z knížky odnést je fakt :), že své znalosti si musíme aktualizovat a brát na zřetel míru, v jaké daná věc ovlivňuje celek.

Kvido7
16.04.2019 3 z 5

Zajímavá kniha, která prezentuje řadu úspěchů globální organizací (OSN, WHO, WTF, ...) , o kterých v řadě případů ani nevíme. Oceňuji i jeho kritický přístup ke spolehlivosti dat. Na druhou stranu kniha uvádí řadu postulátů/srovnání, které mi přijdou přinejmenším diskutabilní. Např.
* globalizaci považuje za trvalý a nezvratný proces
* zabývá se pouze absolutním věkem dožití, nikoliv dožitím ve zdraví
* považuje nemajetné za nejméně šťastné lidi na světě (majetek spojuje v zásadě se štěstím)
* srovnává historický vývoj Švédska se současným vývojem v rozvíjejících se zemích (úrovně 3,4) se všemi rozvojovými programy, generiky, adopcemi na dálku, volně dostupnými technologiemi atd.
Takže knihu doporučuji k přečetení, ale je třeba k ní přistupovat kriticky, k čemuž sama ve své podstatě vybízí

Marcela23
11.04.2019 5 z 5

Jedna z nejpřínosnějších knih, co se obrazu světa a jeho vnímání týče. Cenný dílek do mozaiky titulů od Noaha Harariho a Zimbardova Luciferova efektu. I sám autor zaznamenává, jak se přes veškerou obezřetnost sám stává obětí steretypního a pocitového vnímání nezakládajícím se na faktech. Tohle by měla být povinná četba, kdyby povinná četba neměla odstaršující efekt :)

Raszkulce
19.03.2019 5 z 5

Opět jedna z knih, kterou by si dle mého soudu měl každý přečíst. Strašně moc jsem se poučila a zjistila jsem nové poznatky! Doporučuji :-)

Lotka
15.03.2019 3 z 5

Díky knize jsem se dozvěděla spoustu nových věcí a rozšířila si obzory o nové aktuální informace a nedívat se na svět tak negativně, ale to je asi tak vše.

Honey19
27.02.2019 3 z 5

Zajímavá kniha, která stojí za přečtení. Pro mě v knize byla spousta nových informací, stejně jako většina dotazovaných v testu bych pohořela, viděla jsem svět v černějších barvách. Tato kniha podněcuje k tomu, aby lidé více přemýšleli a nepřejímali věci tak jednostranně jak jsou nám komunikovány.
Nicméně grafy pro mne byly nezajímavé.

adorjas
26.02.2019 4 z 5

Kniha bavila, hlavne na začiatku, keď som daný test úplne zvorala. Jednotlivé kapitoly sa čítali dobre, aj keď som autorovi chcela často odporovať, že zaujíma jednostranné stanovisko. Čo mi výslovne vadilo, že kniha bola poskladaná len ohľadom tých otázok s vysvetlením o nich, nenaučí vás ďalšiemu faktickému mysleniu, takže som zvedavá, ako by som dopadla pri iných typoch otázok...

Finn69
19.02.2019 5 z 5

Samotnému je mi to divné, dávat pět hvězdiček publikaci zabývající se vlastně statistikou, není to trochu ujeté? Ale co se dá dělat - bylo to ohromně zajímavé, moc dobře se to četlo a hlavně hned od začátku mě to chytilo tak, že jsem trápil celé široké okolí Roslingovým dotazníkem :)
Určitě si to přečtěte, zjistíte, že svět lze vidět i jiným pohledem, než tím, který se nám denně servíruje v médiích. A že nepotřebujete ani černé, ani růžové brýle - stačí trocha zdravého rozumu.

Randyz1986
17.02.2019 4 z 5

Knihu jsem poslouchal ve formě audioknihy. Byl jsem k ní zlákán nesčetnými doporučeními od lidí z mé sociální bubliny a i na konferencích a také jejím vysokým hodnocením. Naprosto souhlasím s tím, že tato knížka je pro společnost velmi důležitá a prospěšná z důvodu, že asi skoro každý začne, po jejím přečtení, nahlížet na dnešní obraz světa dost jinak a to ve většině záležitostí asi o dost méně pesimistický a černě a naopak se zaměří na skutečné hrozby, rizika a katastrofy oproti těm, která na nás valí média, protože jsou divácky poutavější. Fasnicující jsou ony interaktivní bublinkové grafy dostupné na webu, ze kterých člověku opravdu docvakne, jak se svět skokově mění v posledních letech a pár desetiletích. Knihu tedy všem velmi doporučuji. Čím více lidí si ji přečte a začne na svět nahlížet jinýma očima, tím lépe. Zároveň však musím uznat, že tím, že se vše v knize točí kolem dat a statistik, tak se nejedná o čtení či poslech úplně pohodový. Asi by mi trvalo dlouho než bych se přinutil přelouskat tuto knihu v papírové formě a tak jsem byl rád za audio. Ale zárověn má tato forma jednu velkou nevýhodu, že občas nemáte dostatek času statistiky a čísla dostatečně rychle vstřebat a tlumočení určitých dat a tabulek je občas dost zdlouhavé a nudné. Z papíru by to bylo mnohem výstižnější a asi i lépe stravitelnější.

chamyl
15.02.2019 5 z 5

"To, že něco není ještě dobré, automaticky neznamená, že se to nezlepšuje".
Klíčová věta v jejímž kontextu bychom měli všichni uvažovat. A ne proto, abychom se opíjeli zdánlivými či nedostatečnými pokroky, ale především proto, abychom správným vývojem získali pozitivní chuť v práci na dalším zlepšování. Dnes mnozí uvažují obráceně a především definitivně: "Není to dobré, tak je to špatné." Svět je ovšem dynamický a mezi stavem A a B je vždy nějaká cesta, na které můžeme mnoho udělat nebo neudělat.
S Roslingovými tedy nemusíte ve všem souhlasit, můžete dokonce nacházet i nějaké nedostatky v jejich grafech či interpretacích, nic to ovšem nemění na správnosti jejich přístupu.
Knihu rozhodně doporučuji k přečtení, neboť otevírá cestu ke kritickému myšlení. A každý takto uvažující člověk je pro společnost výhrou do budoucnosti.

Garm
28.01.2019 5 z 5

Příjemně čtivá kniha, která má schopnost nabudit pozitivní myšlenky i tam, kde by jiný plakal. Laikovi se zde nabízí vytvořit ucelený obraz skutečnosti. Určitě se k ní budu s chutí vracet.

elenai
14.01.2019 5 z 5

Statistika nuda je, má však cenné údaje... V podání Hanse Roslinga, dej mu Pánbůh věčnou slávu, se statistika změnila v cosi neuvěřitelně zajímavého, nad čím čtenář jen nevěřícně kroutí hlavou. Je to opravdu možné, že svět vnímám tak negativně? Po přečtení této knihy jsem se rozhodla za 1) nebýt tak omezená a vystrašená, za 2) vážit si všeho, co mám, protože se mám sakra skvěle, no a za 3) šířit osvětu. Takže všichni, co budou mít narozeniny, tuto knihu dostanou. :-D Ještě bych doporučila zkouknout projekt Gapminder a Dollarstreet, o nichž se autor zmiňuje. Ve statistikách najdete i ČR.

Vlado1985
13.01.2019 5 z 5

Z tejto knihy by mohli/mali učiť na všetkých stupňoch škôl.

beanstk
08.01.2019 5 z 5

Souhlasím s předřečníky, kniha je skvělá a opravdu otevírá oči. Ovšem co si z ní vezme Andrej (také jí doporučoval), který je známý svou kreativní prací se statistikou, to je otázka :-)

ja1901
07.01.2019

Tak jak bylo příslíbeno, kniha mi otevřela oči a překvapila ve faktech, které jsem v sobě měla nějak zakořeněné. Moc pěkně psané a hlavně přeložené, proto ačkoliv se jedná o vážné témáta, tak vás kniha pohltí.

Matty
03.01.2019 3 z 5

„Kriticky uvažovat je vždy obtížné, ale máte-li strach, je to téměř nemožné. Máte-li mysl zamořenou strachem, nezůstane v ní prostor pro fakta.“

Úvod do kritického myšlení. Čtivě napsaný, ale příhodami z autorovy praxe přesto poněkud zbytečně natažený na skoro tři sta stran (skutečně bylo třeba, aby nás Rosling seznamoval se všemi slavnými lidmi, které za život potkal?). Pozdvižení okolo knihy, která v zásadě nepřináší nic nového, chápu hlavně jako doklad zvýšené poptávky po literatuře, která lidem připomene, jak důležité je nepropadat panice, nenechat se řídit strachem a respektovat fakta.

Změnit něčí myšlenkové schéma je ale mnohem složitější, než jak to Rosling předkládá, což si zřejmě uvědomuje každý, kdo četl třeba Myšlení. Rychlé a pomalé. Shrnout na konci každé kapitoly do pár bodů, čeho bychom se měli držet, je sice pěkné, ale trvalá změna vyžaduje dlouhodobý trénink a každodenní úsilí. Nemluvě o tom, že u lidí, kteří si knihu sami koupí a přečtou, lze jistý stupeň kritické práce s informacemi a povědomí o kognitivním zkreslování skutečnosti předpokládat.

Rosling má jistě pravdu v tom, že většina světové populace chce dosáhnout čtvrté úrovně (ačkoliv se dle jeho výkladu skoro zdá, že materiální zázemí vyspělé části světa je elementární podmínkou štěstí), opomíjí ovšem, jak neblaze na životní prostředí dopadne, když bude mít celý svět stejně vysokou spotřebu a životní nároky, jaké mají dnes Spojené státy nebo Evropa. V tomto případě jsou myslím obavy na místě a elity by měly být ve střehu, ne se uklidňovat tím, že vše v zásadě směřuje správným směrem a jedenáct miliard lidí planeta hravě ustojí. Jinými slovy, „lepší“ může být z jiného úhlu pohledu (k čemuž Rosling také vyzývá) stále dost hrozné.

Díky přístupné formě každopádně neuděláte špatně, když knihu darujete příbuznému nebo kamarádovi, který se například bojí létat kvůli častým leteckým neštěstím a za největší hrozbu dneška považuje terorismus.

kakocandrlova
30.12.2018 5 z 5

Pro mě jednoznačně nejlepší kniha roku 2018, fakta jsou nenásilně podaný v zábavný formě, neskutečně čtivá a opravdu hodně zajímavá. Tuto knihu by si měl přečíst každý:)

standa1405
28.12.2018

Mnoho užitečných poznatků o světě. Doporučuji audioknižní verzi z Audiotéky: https://audioteka.com/cz/audiobook/faktomluva

IHT
23.12.2018 5 z 5

Genialni. Fakt knizka, kterou by si mel precist kazdy. Psano ctive, pristupne, jednoduse, ale pritom uderne. Srovnavani se simpanzi sice s opakovanim ztraci na vtipnosti a dalo by se psychologicky vysvetlit i jinak (neznam-li spravnou odpoved, vybiram radeji stredni cestu, a vy?), nicmene poselstvi knihy je naprosto bez vytky. Doslov je dojimavy a umocni poselstvi knihy.
Libil-li se Vam Racionalni optimista, Faktomluva Vas taky nadchne :)