Expedícia. Môj ľúbostný príbeh

Expedícia. Môj ľúbostný príbeh https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/437624/bmid_expedicia-m-j-lubostny-pribeh-ZDi-437624.jpg 5 121 32

Všetko v tejto knihe je pravda! Teda okrem strán 271 a 272... Expedícia. Môj ľúbostný príbeh je krásna, pestrá a výpravná kniha plná fotografií a archívnych materiálov. Sú za ňou dlhé roky práce, štúdia i pátrania. Vlastne – nebola to len práca. Bola to najmä láska. Koniec 19. storočia bol obdobím prvých pokusov o dobytie nedostupných pólov našej planéty. Na let balónom až na severný pól sa odhodlala aj trojica Švédov zo Štokholmu. Výprava známa pod názvom Andréeho expedícia vyrazila na svoj let na jar roku 1897 – slušivo oblečení a bez akýchkoľvek polárnych skúseností. Nezabudli si pribaliť hrubé encyklopédie a vkusné obleky so šatkami, aby pôsobili reprezentatívne, keď ich budú po návrate vítať oficiálne delegácie a davy ľudí. Ich vodíkový balón Orol však čoskoro stroskotá a pre troch mužov sa začína márny boj o prežitie. Švédska spisovateľka Bea Uusma sa do osudu tejto expedície skutočne zamilovala a rozhodla sa, že prekope všetky archívy, aby sa dozvedela pravdu. Prostredníctvom svojej krásnej, pestrej a na informácie bohatej knižky nás Bea Uusma vracia do romantického obdobia, keď pre nás boli ešte mnohé územia len bielymi miestami na mapách a zároveň dokazuje, že po pravde sa oplatí pátrať aj po viac ako sto rokoch.... celý text

Literatura světová Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Absynt

Expeditionen: Min kärlekshistoria , 2013

JaniisB
15.10.2019 3 z 5

Pojetí knížky je velmi zajímavé.

Vydrýsek
29.09.2019 5 z 5

Autorka je i výbornou spisovatelkou, nejen badatelkou. Mohla by klidně napsat i román.

medialstar
05.08.2019 5 z 5

Nádhera. Zpracovaní, styl vyprávění, silný příběh. Četlo se to jak detektivka. Autorčina zapálenost je naprosto odzbrojující. Tohle by byl hřích si nepřečíst. Doporučuji všem a hlavně těm, co běžně cestopisy nečtou. Což je i můj případ. Divila bych se, kdyby autorka věc brala za uzavřenou, když tomu věnovala tolik a třeba není všem dnům konec a ještě doskládá chybějící dílky. Ovšem už teď obrovská poklona nad tím, co po tak dlouhé době od události dokázala. Stačilo jen chtít, moc chtít.
P.S. Jen mi vrtá hlavou, když se pak dostala k těm utrženým kalhotám, kde byla i krevní stopa, nešlo to využít? Ale možná mi něco uniklo. Asi za sebou už měly zásahy, které to zhatily. Nebo je to totální nic pro laborku. Nebo jsem totálně mimo já. :-)

Aimee1
22.05.2019 5 z 5

Tak tohle, panečku, to bylo něco :) na to, že místopisy ani cestopisy obvykle nečtu a vlastně jsem knihu vzala do ruky jen proto, protože jsem chtěla splnit kolonku v Čtenářské výzvě, tak musím říct wow. Velmi zajímavé, napínavé, neuvěřitelné, chvílemi strašidelné a to autorka jen pátrala po tom, co se tak asi mohlo stát. Doporučuji i necestopisářům :D

Tozbee
15.04.2019 4 z 5

Vymazlená záležitost. Jestli je autorka taková puntičkářka i v běžnějších životních rovinách, tak potěš koště. Takhle mi to ovšem sedlo. Velký dík nakladateli. V knize jsem v podstatě postrádal pouze určité shrnutí zbývajících možností průzkumu, návrhů, kudy se ubírat dál - třeba formou doslovu jiného odborníka. To ale nic nemění na tom, že je kniha velmi ojedinělým počinem, kterým jsem rád ozdobil knihovnu.

amaenium
26.02.2019 5 z 5

Je ohromné, že autorka věnovala vyšetřování tolik času, úsilí, snahy a asi i peněz, aby přišla na záhadu polární expedice z roku 1897. A celou touhle knihou pak jde její úsilí cítit, prosakuje se do vás dokud nezjistíte, že nutně také potřebujete vědět, jak to s expedicí bylo. Alespoň na mě tak kniha působila. Kromě ověřených fakt a informací, musím také ocenit grafické zpracování, poslední dobou se stává, že grafika je na úkor obsahu, ale zde bylo vše v naprosté rovnováze. Byl to můj první cestopis o cestě do těchto končin a jsem ráda, že tomu tak bylo!

Prey
02.02.2019 5 z 5

Oproti takové Djatlovově expedici méně nadpřirozené a konspirační, ale to vůbec není na škodu, protože badatelství a forenzní vědy jsou zajímavé samy o sobě. Knížka je nádherně zpracovaná, včetně obrazového doprovodu. Zaujetí autorky pro každý detail bere dech. Všichni bychom rádi (ne)záhadným věcem přišli na kloub, i když to není stoprocentně možné ani užitečné. Cesta je cíl, pátrání mezi milionem střípků je zajímavější než nejisté závěry. A z tepla pokoje se polární expedice tak dobře účastní… :-) V nadprodukci beletrie a „naučného“ braku září podobné literární dokumenty jako ledový drahokam. Rozumná úroveň subjektivního pohledu, množství objektivních faktů, atmosféra, neukecanost. Paráda. (Čteno v překladu Heleny Stiessové.)

mysa.cek
28.01.2019 5 z 5

Skvelé čítanie...príbehy úspešných dobyvateľov severného pólu poznáme všetci. Ale čo príbeh štyroch diletantov, ktorých smutný koniec je aj po sto rokoch nejasný? Mne je táto zvláštna trojica polárnikov neskutočne sympatická, a celkom rozumiem lekárke, čo sa so stotrinásťročným oneskorením vydáva po ich stopách..výborný príbeh, výborné spracovanie. Teším sa, že som sa rozhodla pre papierovú, nie elektornickú knihu a že ju môžem mať vo svojej knižnici :)

wiix
22.12.2018 5 z 5

Ešte dlho sa budem spamätávať z tejto úžasnej knihy. Informačne bola na tom veľmi dobre, rozšírila mi obzory. Čo sa týka grafické spracovanie tak je to top tohto roka. Napätie, zaujímavosť, sarkazmus autorky vzhľadom na názory z minulého storočia, jednoducho úžasné! Úplne som pochopila jej posadnutosť Andréeho expedíciou.

adorjas
15.11.2018 5 z 5

Veľmi atypický cestopis-reportáž. Neviem, aká môže byť autorka v skutočnosti a aký s ňou môže byť život, ale jedno je isté- keď ju raz niečo chytí, tak sa toho len-tak nevzdá a nevadí, že od danej veci ju bude deliť hoci aj 1000 km alebo 100 rokov. Kniha v podstate pátrala o minulých udalostiach, ale bola vystavaná s dobrou gradáciou a tá zvedavosť vás nútila dočítať ju do konca.

belerofontes
10.11.2018 5 z 5

Wow!
Expedice je volné pokračování či doplnění jedné staré publikace,vydané švédskou geografickou společností v r. 1933 a sice knihy:"Balonem k severní točně".
Tato je zajímavá poměrně rozsáhlou fotodokumentací získanou pátráním autorky v archivech a kromě lékařských úvah nad možnou příčinou smrti polárníků jsem zde objevil i nové informace o průběhu expedice či dokonce fotografie z pitevny!..:-)
Trochu se divím, jak je Bea Uusma až obsedantně fascinována více než stoletým tragickým příběhem(odtud možná ten zavádějící podtitul knihy) ,ke kterému sbírala materiály dlouhých 15 let...
Je graficky velmi dobře zpracována a je záživnější než výšeuvedený antikvariátový kus.:-)..

veronika9960
25.10.2018 3 z 5

Kniha je to překrásně vypravená a vlastně i zajímavá, i když dost řídká. Ale o možných příčinách smrti prvních polárníků se tu toho dozvíte spoustu!