Box 21

Box 21 https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119843/bmid_ewert-grens-box-21-Khy-119843.jpg 4 351 96

Ewert Grens série

Do stockholmské nemocnice přivezou ztýranou ženu a lékaři zděšeně zjišťují, že byla brutálně zbičována. Jmenuje se Lydia, je z Litvy a stala se obětí obchodu s bílým masem – několik let žila uvězněna v luxusním bytě, dokud si neodpracuje „dluhy“. V téže nemocnici kriminalisté Ewert Grens a Sven Sundkvist pátrají po důkazech k usvědčení nájemného vraha, muže, jehož má Grens už pětadvacet let důvod upřímně nenávidět. Příběhy dvou lidí posedlých touhou po pomstě a trestu se protnou v nečekaném dramatu: s dvojicí těl provrtaných kulkami a nemocniční márnicí plnou rukojmí. Kdo je však viník a kdo oběť?... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Box 21 , 2005

efka.saf
28.01.2014 5 z 5

Na začátku jsem s tímto hodnocením vůbec nepočítala. Ne že by se mi samotný začátek nelíbil, spíš dokonce naopak, ale hrozně mi nevyhovoval způsob, jakým byly skládány jednotlivé věty. Nevím, jestli to byl záměr, ale na mě tento překlad působil tak, že ten, kdo jej dělal, možná skvěle ovládal švédštinu, ale s mateřštinou to tak slavné nebylo. Těžko říct, možná je to jen můj pocit. Každopádně ale samotný obsah knihy byl už naprosto někde jinde, a ten u mě rozhodl o definitivním hodnocení.

Příběh byl nesmírně zajímavý a skutečně tažený z úplně jiného konce, než jsem zvyklá z „klasické“ severské krimi. V podstatě to na mě působilo tak, že příběh byl rozdělen na jakési dvě pomyslné části. V první, kde jsme se samozřejmě seznámili s postavami, se odehrávalo ono drama v nemocniční márnici, které „zrežírovala“ litevská prostitutka Lydia, v druhé polovině se potom řešily důsledky (a vlastně i příčiny) toho, co se v nemocnici odehrálo. Jakousi druhou dějovou linií byl příběh zloděje a řekněme i vymahače, což mi ale přišlo jako cosi navíc, co do samotného příběhu nezapadalo. Ale zase to odráží znalost a kovanost autorů v problematice kriminality mladistvých ovládaných drogovým svinstvem a bylo to zajímavým zpestřením příběhu.

Ve chvíli, kdy jsem knihu dočetla, jsem byla ovšem hodně vyvedená z míry. Konec není vůbec takový, jaký jsem čekala, ale na druhou stranu, právě takovýto závěr dělá z knihy právě opravdu dobrý a kvalitní spisovatelský počin. Pilířem celého děje je vlastně obchodování s bílým masem, ale čtenář si v závěru knihy uvědomí, že ačkoliv si takový konec možná nepředstavoval, tak přesně takto to v této branži chodí. Na světě už prostě moc spravedlnosti není. Na druhou stranu ale ne vše bylo v knize osvětleno. Ne že bych potřebovala mít všechno v závěru naservírované jako na podnose, ale např. se v začátku příběhu mluvilo o jednom článku v novinách, který vlastně způsobil to, co posléze vrcholilo v nemocniční márnici, a já celou knihu čekala, až bude obsah tohoto článku v závěru „zveřejněn“, k tomu ale nedošlo. Musím uznat, že to je škoda, tento spouštěč by mě docela zajímal.

Suma sumárum, i přes určité připomínky, které ke knize mám, ji hodnotím vysoko a rozhodně doporučuji všem. Je to opravdu hodně zajímavé dílo točící se kolem ožehavého, ale zároveň velmi aktuálního tématu obchodu s bílým masem. Závěr je vlastně hodně smutný, ale posunuje knihu o úroveň výš, než by byla s „cukerínovým happyendem“.

tulakJack
24.01.2014 5 z 5

Chytlavy styl, temna atmosfera a varujici tema. Konec sice predvidatelny (Lena), ale jinak moc dobra kniha

ValKing
27.11.2013 3 z 5

Tak to byla knížka temná a hořká jako pravý kafe. Ze začátku jsem byla dosti znechucená, tím prostředím, i několikrát během čtení jsem měla žaludek jako na vodě, a to si myslím, že snesu ledacos. Nebylo to pro mě tak napínavé jako třeba Nesbeho díla, ale zážitek mi to každopádně dalo dost silný. Zase trošku jiný styl.

HiRes
22.08.2013 5 z 5

Často se psalo, že je to kriminálka, tak jsem ze začátku k této knize přistupoval, což byla chyba, jelikož jsem se začal nudit. Jakmile jsem po pár stránkách pochopil, že to žádné klasické krimi nebude. A udělal to co určitě autoři zamýšleli, vcítil se do pocitů postav, hned to bylo mnohem lepší. Díky vášni pro kriminálky mě závěrečná, slangem, "jobovka" moc nepřekvapila.... Ale vskutku povedené dílo :-)

Luca287
13.08.2013 4 z 5

Kniha se dobře četla, ale po pravdě není to přesně můj šálek kávy... obchod s bílým masem mne moc nebere...každopádně kniha stojí za přečtení...

benda02
06.08.2013 5 z 5

Jednu chybu tahle kniha má a nevim, zda je to autory nebo překladem, ale v první části se téměř na každé straně opakuje "Dimitrij, svinskej pasák" to mě vždy zvedalo ze židle a dal bych tomu kdo to tam dal facku. Nicméně to je jediná věc, která mi nesedla, jinak je to naprosto neskutečný příběh, který graduje každou stránkou blížící se ke konci. Opravdu jsem se knížkou skvěle bavil.

bookcase
05.08.2013 5 z 5

Brilantní detektivka!!! Doporučuju.

petra106
13.07.2013 5 z 5

"Nabitá" kniha, na kterou člověk jen tak nezapomene. Pohltila mě natolik, že mi veškeré souvislosti došly až na předposlední straně.

evelinaevelina
11.07.2013 3 z 5

Asi jsem také od knihy podle recenzí čekala víc. Nevadí že zde nejsou pro detektivku tak klasicky jasné záporné a kladné (ty tu opravdu nejsou vůbec) postavy, ani že definitivní rozuzlení prakticky nepřijde - anebo nečekaným způsobem, to je naopak knize ku cti.
Je to jen takový soukromý pocit, že tomu prostě něco chybělo...ikdyž to neumím pojmenovat.

dalimoni
29.06.2013 3 z 5

Čekal jsem trošku více. Mírně nadprůměrná kniha, ve které kromě drsného krimipříběhu zneužívání mladých žen, vidím hlavně také niterní psychologické pochody hlavních dvou kriminalistů. Oddanost příteli nebo pravda? Každopádně takový lepší průměr. Severských krimi se v poslední době u nás vydává hodně. Ne každá kniha dosahuje nejvyšších kvalit. Vydavatelé využívají popularitu Larssona a spol., takže vydávají "vše" co pochází ze Skandinávie, což nemusí být časem cesta k úspěchu.

martousek
22.06.2013 5 z 5

Prostě severské kriminálky u mě vedou na plné čáře, nebo spíš není moc času na nic jiného:-). Sice jsem se v prvních chvílích ztrácela v množství jmen, která pro mě byla cizí, ale číst kriminálku, kde nečekáte na odhalení vraha, ale v podstatě na rozuzlení celého příběhu je také příjemná změna.

kackaj
14.06.2013 5 z 5

už se těším na další knížku od této dvojice, velmi čtivé

Ronin Roujin
07.06.2013 3 z 5

Kniha mně zaujala již před dlouhou dobou povedeným obalem. Upoutávka vapadala také slibně, tak jsem se na ni docela těšil.

Nakonec jsem byl trošku zklamaný díky přehnaným očekáváním. Kniha má určiotě slušný potenciál ale trošku jej srazilo to, že se autoři nemohli pořádně rozhodnout zda příběh pojednají jako čisté krimi nebo se budou více zabývat psychologií postav. Pulp Fictionovské skoky v čase už moc nikoho nepřekvapí a pointu příběhu jsem uhodl už někdy v půlce knihy. Kdyby se ubralo na stopáži, líp se vypointovala zápletka a policajti byli rozhodnější, mohlo to být na čtyři hvězdičky. Takto je to na tři a půl. Ale klidně ji tu kniohu kupte či jen přečtěte. Základ příběhu je dobrý a autoři nejsou zas tak ová nemehla, jak by se z mého předcházejícícho hodnocení mohlo zdát. xD

LG73
06.06.2013 5 z 5

Je vidět, že autoři knihy se profesně specializovali na problematiku kriminality, mladistvých delikventů a narkomanů. Tyto dlouholeté zkušenosti se odrazili i v samotném námětu knihy. Byť se jedná o další z veleúspěšných severských krimi, Box 21 je svým pojetím úplně jiným typem krimi a nelze ho zcela srovnávat s dalšími úspěšnými švédskymi nebo norskými spisovateli. Příběh Roslunda a Hellströma je více realističtejší, spíše ukazuje smutnou realitu dnešního světa, soustředí se na problém obchodu s lidmi, nucenou prostituci a okolnosti, které ovlivňují proměnu charakterů těchto obětí a zabývají se otázkou, jak hodnotit jejich následné činy, které sebou mohou přinést nepříjemné následky. Tempo knihy je zpočátku pomalejší, ale děj postupně graduje. Kladně bych i ohodnila závěr příběhu, který zůstane vlastně otevřený bez velkého happy endu a ukazuje skutečný svět kolem nás.

isobel2000
05.06.2013 5 z 5

Mně se to moc líbilo, pořád se něco dělo, konec zajímavý. Ale kriminální komisář Eweret Grens mě už ke konci hodně rozčiloval.

Kirtans
03.05.2013 5 z 5

Těšila jsem se a byla jsem opravdu hodně mile překvapena... Je to syrově napsaný, nepostrádá to logiku, hodně propracovaný děj, pořád vás drží v napětí a i když krapet tušíte, stejně mě závěr zaskočil..

Uprostřed knihy jsem byla rozčilená, protože jsem si myslela, že jsem něco přehlédla na začátku a zkoušela jsem se vracet abych to něco našla, ale asi jsem měla jen pocit..

Žádná hluchá místa, žádný happy end.. Jedna z nejlepších co jsem za poslední dobu četla..

Darkrufus
26.04.2013 4 z 5

Moje první severská detektivka a nezklamala mě, tvrdě popsaný život žen co jsou nuceny se prodávat, zničený policista, vlastně všichni jsou tam zničení, přesně jak to známe z filmů. Konec mě nijak nepřekvapil, ani nešokoval, možná i trošku zklamal, celkově ale hodnotím velice kladně.

Janacek
23.04.2013 4 z 5

Severské autory jsem si poměrně oblíbila, takže mě ani tato kniha nezklamala. Velice čtivá a doporučuji k přečtení. První polovina knihy měla rychlý sled události a nechtělo se mi přestat číst. V druhé části se už spíše řešilo právě vše, co se stalo v první půli... Poutavé a podle pravdy...

syvritos
22.03.2013 5 z 5

Kolem 230. strany jsem měla pocit, že mi stránky neubývají...ale posledních 100 stránek jsem přečetla jako prd.... ten konec byl drsnej....

Library&me
16.03.2013 5 z 5

Dobře napsaná detektivka z trochu jiným tématickým žánrem. Zajímavé rozuzlení, těším se na další díla z per autorů.