Evropa šestnáctého století

Evropa šestnáctého století https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67731/bmid_evropa-sestnacteho-stoleti-K0x-67731.jpg 4 17 2

Evropa 16. století je příkladem moderní historické práce, jejímž základem jsou fundované znalosti autora Mackenney Richarda. Mackenney Richard dokáže dané téma zpracovat čtivě a přístupně nejširší čtenářské obci. Málokteré století bylo tak bohaté na tolik dějinných zvratů jako právě století šestnácté, a tak kniha jistě zaujme jak historiky, tak čtenáře, jimž je historie oblíbeným koníčkem, i ty, kteří se chtějí seznámit s pouhým zajímavým výsekem z evropských dějin. Autor Richard Mackenney vystudoval v Cambridgi a nyní přednáší dějiny na universitě v Edingburghu.... celý text

Magie12345
08.07.2020 1 z 5

Pokud čekáte rozšíření znalostí a rozebírání událostí šestnáctého století, jste na omylu. Autor se zde politickým, sociálním a ekonomickým dějinám a událostem věnuje velice zřídka. Polovina knihy mluví pouze o dějinách církevních a autor nepřehledně popisuje různé osobnosti. V knize je spousta různých statistik a názorů, čím vším šestnácté století není, ovšem už zde není napsáno, čím šestnácté století tedy vlastně je. Autora chválím za jeho znalosti a detailní rozbory, za jeho kapitoly o Osmanské říši, ekonomice a Španělsku. Politické dějiny se autor snaží dohnat v posledních dvou kapitolách, nicméně to je dle mého nedostatečné.

Mikino00
30.11.2015 3 z 5

Čekal jsem, že kniha nebude na 16. století nazírat pohledem totálních dějin a bude se jednat o ryze politické vykreslení dějin, ale zcela mě zarazilo jednostranné zaměření knihy na církevní dějiny. Skutečně většinu knihy autor věnoval vysvětlování fenoménu reformace a protireformace, čímž zcela upozadil např. hospodářské a sociální dějiny, ale i drtivou většinu dějin politických. Nemyslím si, že načrtnutí hegemonie Španělska a jejího rivala z Francie je dostačují pro vytvoření uceleného pohledu na toto zajímavé století. Absencí mnoha událostí, států či osobností autor alespoň částečně vynahradil zdařilými kapitolami o Osmanské říši či šlechtě.

16. století Evropa dějiny Evropy raný novověk

Autorovy knížky

Richard Mackenney
britská, 1953
2001  76%Evropa šestnáctého století

Kniha Evropa šestnáctého století je v