Město přeživších

Město přeživších https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394016/bmid_evoluce-mesto-prezivsich-qnQ-394016.jpg 4 186 51

Evoluce série

Když Lucie a Jem spolu se skupinou dalších studentů cestují do Spojených států kvůli výměnnému pobytu, ani ve snu by je nenapadlo, co na ně čeká. Po nouzovém přistání letadla na letišti v Denveru si uvědomí, že svět, jak jej dosud znali, již přestal existovat. A to navíc nejspíše opravdu dávno. Přistávací dráha je zarostlá a letištní terminál opuštěný, nikde není ani živáčka. Město si bere zpátky příroda a na každém kroku na ně číhají všemožná nebezpečí. Zdá se dokonce, že se proti nim spikla i zvířata. Co se vlastně stalo? Během své nebezpečné cesty do centra města se dozvídají o nárazu komety a zničení civilizace. Stali se z nich jediní přeživší na ztraceném světě? A mají vůbec nějakou naději, když je proti nim nejspíše celá Země?... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Bookmedia

Die Stadt der Überlebenden , 2016

renisla
04.12.2020 5 z 5

Parádní - napsaná jednoduše - s občasnými výrazy, které se mi tam až zase tak moc nehodili - četla se dobře a rychle

bosoMT
25.11.2020 2 z 5

celkom nuda

Morgan Freeman z hry Half-Life :)

Acourtofbook
07.11.2020 4 z 5

Na tuto knihu jsem byla hodně zvědavá, protože je od autora mé milované série Labyrint. Zpočátku jsem z ní měla trochu strach, protože mi přišlo, že je určena spíše pro mladší čtenáře tak kolem těch dvanácti let, ale nakonec jsem byla moc mile překvapena a z Evoluce jsem po dočtení nadšená. Kniha sice není úplně nejoriginálnější, při čtení bylo vidět, že se autor nejspíš inspiroval už nějakými napsanými díly, ale to mi zas až tak nevadilo. Myslím si, že například fanoušci právě Labyrintu, Divergence nebo Hunger games by z Evoluce mohli být opravdu nadšení. Autorův styl psaní mi neskutečně moc sedl, protože prostředí a situace umí popsat tak, že máte pocit, jako byste sami byli součástí knihy. Kniha je velice čtivá, každá kapitola končí tak, že potřebujete číst dál, takže jsem nakonec knihu měla přečtenou za jeden den. Co mě překvapilo, bylo to, že se zde vyskytují i poměrně drsné a "temnější" scény, takže mi i párkrát běhal mráz po zádech. Co bych vytkla, je to, že hlavním postavám zde bylo patnáct let a přišlo mi trochu zvláštní, že na svůj věk už například uměli řídit autobus nebo hacknout umělou inteligenci. Také zde byly občas trochu zvláštní dialogy a postavy se občas zachovaly úplně nelogicky, navzdory tomu, co právě pronesly. I tak se mi to však líbilo a po tom konci, který skončil, jak nejvíce otevřeně mohl, jsem zvědavá na další díly.

4,5⭐/5⭐ I přes některé chybičky jsem byla opravdu mile překvapena. Pokud máte rádi postapo knížky, tak Evoluci určitě zkuste, myslím si, že rozhodně stojí za přečtení.

Ailee
20.10.2020 3 z 5

Taková celkem dobrá dystopie. Za přečtení stojí, ale na zadek si z ní asi nesednete.

E_Lan
27.06.2020 3 z 5

Takové normální postapokalyptické sci-fíčko, jednoprostorové, bez žádných překvapení, s limitovaně gradovaným napětím. No prostě jsem od této knihy čekal více. Vlastně se po celou dobu příběhu nic moc neděje a tak velmi zvažuji jestli si další dva díly ještě přečíst. Je to trochu ztráta času, ale kdo má rád tento žánr, tak v tom určitě kouzlo najde...

Tesset
26.06.2020 3 z 5

No, už jsem asi mino věkovou skupinu, které je to určené. Popisy velmi jednoduché, dialogy taky a prostě takové dětské. Kdyby to bylo ve verzi pro dospělé byla bych radši.

tami1
26.06.2020 5 z 5

Skvělý první díl post-apo ságy. Autor skvěle vystihl nový svět, který se na Zemi vytvořil a ve kterém hraje nad lidmi prim sama příroda. Kniha je plná napětí, akce a postavy se musí vyrovnat se spoustou nebezpečných situací. Moc se mi líbilo, že i když je kniha určená primárně dětem, není zatížená přílišnou naivitou.

Pavlnka
13.06.2020 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio. I když nejsem cílová skupina, tak mě hodně bavila, určitě i díky skvělému zpracování. Jen mě mrzí ten otevřený konec.

Dejvid7
03.04.2020 5 z 5

Super včera jsem jí dočetl a naprostá pecka.

wotana
23.03.2020 5 z 5

I když to už dávno není moje věková skupina, kniha se četla velmi dobře. Jdu na další díl.

Dragell
16.03.2020 3 z 5

Vždycky si říkáme, že právě tohle se nám stát nemůže, ale pro některé lidi si osud připraví zvláštní výzvy, kde selhání znamená jediné. Jedna taková výzva stojí i před Jemem a Lucií, kteří s dalšími výměnnými studenty letícími do Ameriky nouzově přistanou uprostřed divočiny a cíl je jasný - nalézt lidstvo. Jenže to se lehce řekne, když elektronika nefunguje, vše vypadá tak cize a místa, která měla být plná života, se tváří opuštěně.

Kniha cílící na mladé, neboť právě mládež hraje v této knize prim. Vydáváme se na dobrodružnou cestu skrze džungli s velmi nadanými dospívajícími. Někdy mne až překvapovalo, jak nadaná skupinka se zde sešla. Dospělí zde neočekávaně hrají až druhotnou roli, což bych v této situaci neočekávala. Postavy jednaly místy nelogicky, klidně i navzdory tomu, co právě pronesly. Je jich zde mnoho a nedokázala jsem k nim patřičně přilnout.

V lese se skrývá spoustu tajemných věci, nové fauny a flóry, které naši hrdinové neznají. O to více mne bavila neidentifikovatelná věc míhající se kolem naší skupinky, která činila příběh zajímavější. Škoda jen, že onen efekt napětí se vytratil během odhalení.

Příběh mne zamrzel několika prvky či scénami, z kterých je doslova cítit inspirace slavnějšími díly. Chyběla mi zde větší originalita. Stejně tak mne zklamalo zakončení, které v podstatě nic neukončilo, takže jste nuceni číst další díl.

lucie2371
12.02.2020 5 z 5

I když znám určitě i lepší fantasy, kniha byla příjemná a četla se rychle.

Lalina3
11.02.2020 4 z 5

Sama bych se do knihy asi v životě nepustila, ale maminka mě přesvědčila a jsem za to moc ráda!
Kniha byla čtivá, napínavá a překvapivě ani nebyla typickou naivní fantasy pro mládež. Byly tu krutější scény, za což jsem ráda, parádně to doplnilo celý děj.
Jediné, co bych trochu vytkla, jsou občasné nejasnosti - autorka si mohla trošku víc pohrát s detaily, ale i tak - za mě podařená fantasy.
Taky chválím obálku!

popeluška
15.01.2020 5 z 5

Když jsem začala číst, tak jsem si nebyla jistá, jestli je kniha pro mě. Ale četla jsem dál a dál a nemohla přestat. Kniha je čtivá a nakonec mě moc a moc bavila. Hned začínám druhý díl... Zvědavost mně nedá.

Pasadenka
08.01.2020 4 z 5

K této knížce mám tři postřehy. První, že autorův styl se podobá stylu německých rodokapsů – hodně rychle utíkající děj, bez nějaké větší snahy dodat příběhu hloubku. Druhý je ten, že konečně je knížka pro děti opravdu dětskou, a i když mě ne tak bavila, myslím, že je ideální pro dětské ročníky 12+. Třetí postřeh je ten, že téměř u každého nápadu, který se objevil v knížce mě napadlo, že to vypadá, jakoby to bylo opsáno z jiné knížky/příběhu a možná to zapříčinili i popkulturní odkazy.

Celkové hodnocení čtyři hvězdičky. Jedná se o delší knížku, ne o rodokaps, a i když je to o dětech chtělo by to víc.

lluucciinnkkaa1
01.01.2020 5 z 5

Je to jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla. Autor skvěle vytvořil svět, ve kterém se odehrává nové dobrodružství. je úžasně vystiženo jak lidé zanedbávají přírodu a jak si dokáží ubližovat. je to prostě boží!!

Niraj
18.11.2019 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Zakoupeno náhodně při nějaké akci na audioteka.cz Zaujala mě jen obálka, je podobná jedné deskové hře (Tikal), kterou jsem kdysi moc rád hrával. Tak jsem ji tam přihodil. A nelituji. Takové jemnější postapo, které mi sedí. Příběh je velmi napínavý, obzvláště v jeho druhé části. Přednes p. Marka Holého je perfektní, krásně atmosféru dokresluje. Jednou jsem šel s poslechem na večerní procházku k lesu a ... no byl jsem rád, že jsem se bez nehody vrátil :-)
Dokonce jsem netušil, že kniha je jen prvním dílem dvoudílné série. Až nečekané ukončení mě na to přivedlo. Jdu tedy urychleně shánět druhý díl.

pipa36
14.10.2019 4 z 5

Koupila jsem jako audioknihu dětem - nechala jsem se strhnout nadšením syna, kterému se to moc líbilo a chtěl, abych si to také poslechla. Rozhodně nelituji - zajímavá, napínavá oddechovka na jeden den. Pokud vyjde jako audiokniha i pokračování, určitě si ji nenechám ujít.

tlllk
29.09.2019 5 z 5

Mám cez 40 a kniha ma celkom bavila, ale ja so svojimi deťmi stále chytám pokemonov tak asi nie som tak dospelí ako niektoré 20ky :). Majú to rozbehnuté svižne tak dúfam že to nezabijú zbytočnými dielmi a neustálim presúvaním termínov ako iné podobne sľubné série...

Sarah11
20.09.2019 3 z 5

Vydání této série mi naprosto uniklo, což bude nejspíš dané špatnou propagací, o to větší jsem ale měla radost, když jsem ji objevila. Co mě obzvlášť potěšilo, že konečně nemáme ústřední hrdiny Američany, ale Evropany, dokonce naše sousedy.
Trochu jsem se bála, že to na mě bude až moc dětské, ale nakonec převážila zvědavost a kladné komentáře lidí, kteří už dávno nejsou cílová skupina, a knihu jsem si i tak pořídila. Mé obavy se ale bohužel ukázaly jako pravdivé. Město přeživších je přesně ten typ knihy, u kterých si říkám, že už jsem na YA literaturu stará. Být mi tak kolem třinácti (a nemít v tomto žánru hodně načteno), možná bych byla nadšená, ale v mých dvaceti už mě bohužel příběh nevtáhl tak, jak by měl. Navíc se jedná spíš o takový úvod do série, kde se toho zprvu moc neděje (v podstatě většinu knihy), až k úplnému konci to teprve nabere nějaký spád. Jazyk je jednoduchý, takže to hezky odsýpá, ale to je tak všechno. Dalšímu dílu asi dám ještě šanci, protože jsem zvědavá, jak se to může vyvíjet dál, ale rozhodně už nebudu mít taková očekávání.
Pokud sháníte příběh zasazený do postapokalyptického/dystopického světa, kde je taky celé spektrum postav, od počítačových géniů a šprtů, přes dámičky a "obyčejné" kluky po grázly, ale o trošku méně naivní, rozhodně doporučuji sérii Monument 14.

sci-fi postapokalyptické romány

Thomas Thiemeyer