Euro - Společná měna jako hrozba pro budoucnost Evropy

Euro - Společná měna jako hrozba pro budoucnost Evropy https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360298/bmid_euro-spolecna-mena-jako-hrozba-pro--drf-360298.jpg 4 7 1

Několik let po finanční krizi se ukazuje, že jednotná evropská měna byla chybný projekt: nebral v úvahu různorodost evropských států a především v sobě neměl (a nemá) zabudovány mechanismy, které by Evropu ochránily před hospodářskými krizemi, jako byla ta z roku 2007/ 2008. Euro vyprojektovali politici s přesvědčením, že ekonomická integrace automaticky přinese integraci politickou. Dnes je zřejmé, že se mýlili. Joseph Stiglitz, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, zasvěceně popisuje genezi problémů, které euro přineslo. Ukazuje, jak jednotná měna zvýraznila rozdíly mezi „věřitelskou Evropou“ v čele s Německem, a „Evropou dlužníků“ v čele s Řeckem. Podle Stiglitze je neudržitelný současný stav, kdy se „hasí“ jen ty nepalčivější problémy. Buď se eurozóna musí proměnit v plnohodnotnou měnovou unii, která bude mít společnou fiskální politiku (společný rozpočet, společné dluhopisy), nebo se musí rozpadnout na „dvě, tři kompatibilnější části“, případně zavést „flexibilnější euro“, což je částečně návrat k národním měnám. Pokud se nic nestane, můžou vysoká nezaměstnanost a další sociální problémy v řadě evropských zemí postupně vést k nepokojům, růstu napětí a nepředvídatelným řešením, jako jsme viděli v případě Brexitu. Pozoruhodná, věcná a srozumitelná analýza globalizované a stále propojenější světové ekonomiky. (společná měna jako hrozba pro budoucnost Evropy)... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Ekonomie a obchod , Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Universum (ČR)
Originální název:

Euro. How a common currency threatens the future of Europe


více info...

Komentáře (1)


Romcha
Romcha
18.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Dlouho jsem nečetl tak výborné a rozsáhlé ekonomické pojednání o tom, co přesně popisuje název knihy a to jestli je Euro jako společná měna hrozbou pro budoucnost Evropy? V jednotlivých kapitolách nositel nobelovy ceny za ekonomii probírá velmi zblízka a důkladně všechna pro a proti při pokládaní laických až velmi složitých ekonomických otázek a ty následně v 12 poměrně rozsáhlých kapitolách rozebírá a u každé z nich pak lze nalézet verdikt, které se dohromady potom pojí v jednotvý závěr:

Tato kniha obsahuje neradostné, leč pravdivé hodnocení stavu eurozóny a jejích budoucích vyhlídek. Popisuje základní konstrukční vady, jejich vznik plynoucí z chybného povědomí o ekonomice i nedostatku politické vůle a solidarity.
Vysvětluje jak neobětujeme jen současnost Evropy (díky Euru, ale rovněž její budoucnost. Euro mělo Evropanům původně "sloužit". Nyní však po nich žádáme, aby se kvůli zachráně eura smířili s nižšími mzdami, vyššími daněmi a horšími sociálními benefity. A neobětujeme jen evropskou ekonomiku, ale i v mnoha ohledech důvěru v demokracii.

Představitelé Neměcka a dalších států v eurozóně prosazovali myšlenku, že "není jiná možnost" než tvrdá hospodářská politika.

Pokud i takový nositel nobelovy ceny a zvlášť se vyzná velmi dobře ve fiskální ekonomii, že zachrána na Eura jako měny a eurózony jako celky přinese daleko větší náklady než by přineslo její zrušení a rozpuštění tak je s EU hodně špatně.

Je to především důsledek toho, že státy jako Německo využívají spolu s některými ostatními horšího postavení jiných států v EU (jsou eurozóně nakloněny - např. Řecko): občané v těchto státech iracionálně považují svou nepřítomnost v eurozóně za nepřítomnost v Evropě a Evropské unii, přičemž zapomínají na Dánsko (to si vyjednalo podmínku nikdy nepřijmout euro), Švédsko a Velkou Británii, které jsou v Evropské unii, ale nikoli v eurozóně, a zapomínají na Švýcarsko, LIchtenštenjsko, Island, Norsko, které nejsou ani v Evropské unii, ale přesto jsou platnou součástí Evropy.

Autorovy další knížky

Joseph E. Stiglitz
americká, 1943
2017  83%Euro - Společná měna jako hrozba pro budoucnost Evropy
1997  0%Ekonomie veřejného sektoru
2003  88%Jiná cesta k trhu
2021  0%Formování učící se společnosti: Nový pohled na růst, rozvoj a společenský pokrok

Kniha Euro - Společná měna jako hrozba pro budoucnost Evropy je v

Přečtených8x
Doporučených2x
Knihotéce10x
Chystám se číst18x
Chci si koupit6x