Etymologický nákres slovanského sveta bohov a démonov

Etymologický nákres slovanského sveta bohov a démonov https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309824/bmid_etymologicky-nakres-slovanskeho-sve-Ehm-309824.jpg 5 6 2

Monografia Etymologický nákres slovanského sveta bohov a démonov (náboženstva a morálky Slovanov) je rekonštrukciou slovanskej mytológie a poukazuje na skutočnosť, že starí Slovania mali kedysi zrejme úplne iné ponímanie dobra a zla, ako máme dnes my.

Miro.slav
23.09.2019 5 z 5

Inšpiratívna práca pojednávajúca hlavne o božstvách vladimírovského panteónu v Kyjeve. Autor podáva zaujímavý pohľad na rozdelenie slovanských božstiev na dve skupiny, vojnové a poľnohospodárske, pričom tieto dve skupiny spája aj s hodnotami dobra a zla. Okrem spomínaného panteónu sa M. Pukanec venuje aj rekonštrukcii slovanskej morálky. Celá kniha, ako napovedá už sám názov, vychádza z etymologického pohľadu. Nie vždy som samozrejme s autorom súhlasil, predsa len ide o rekonštrukcie, hypotézy a teórie. No občas som zistil nové súvislosti, ako napr. ponímanie Dažboga, Chorsa a Simargla ako troch bratov Slnka, Mesiaca a Vetra. Rovnako aj výklad významu mena boha Simargla bol inšpiratívny. Odporúčam, no vopred musím čitateľov varovať. Ak čakáte rozprávky, tie tu nenájdete. Rovnako tu nenájdete ani typických slovanských démonov ako je lesovik, bes, svetlonos, rusalka, vodník, domovik, vlkolak či kikimora. Autor totiž pod pojmom "démon" myslí niečo úplne iné.

Ninash
16.06.2018 3 z 5

Táto malábrožúrka obsahuje výklad o pôvode bohov ich mien a pravdepodobný výskyt v jednotlivých kslovanských krajinách dosť odborné a dosť nudné čítanie pre laika, no hodnotné pre fanatika....

Slované, slovanství pohané, pohanství slovanská mytologie

Martin Pukanec
slovenská, 1980
2013  93%Etymologický nákres slovanského sveta bohov a démonov
2013  100%Svätoplukovo kniežatstvo a stará slovenčina
2018  0%Folia glagolitica Zempliniensia
2010  %Od indoeurópčiny k praslovančine

Kniha Etymologický nákres slovanského sveta bohov a démonov je v