Etiopská lilie

Etiopská lilie https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516022/bmid_etiopska-lilie-rev-516022.jpg 3 7 3

Romaneto vypráví romanticky temný příběh s použitím klasického motivu - exotického předmětu s mysticky zhoubným vlivem na svého majitele a jeho osud. Oním předmětem je tu titulní cizokrajná rostlina. Vypravěč se synovcem Hugem retrospektivně odhalují příběh květiny, usušené v herbáři Hugova strýce. K lilii, měnící majitele, se tak sbíhá několik tragických osudů - smrt vojáka v dávné bitvě, zmar celoživotního vědeckého díla hloubavého učitele i tragické úmrtí jeho krásné a tajemné schovanky.... celý text

aliencz
05.05.2023

Příběh tragické lásky a zmaru celoživotní práce, v jehož centru je tajemná exotická rostlina.

janca6129
17.03.2019 4 z 5

Psáno krásnou starou češtinou, příběh - ač lehce složitější - konstruován (dle mého názoru) opravdu mistrně. Děj jako takový mě zasáhl, překvapil a za mě jedno z nejlepších děl 19. století. Arbesova romaneta zbožňuji.

MarekDusil
03.01.2017 1 z 5

Starobylá čeština, ale celkem napínavé, i když to chvilku trvalo, než se to rozběhlo. Příbeh v intenci Arbesových romanett.

Jakub Arbes
česká, 1840 - 1914
2009  71%Svatý Xaverius
2008  70%Newtonův mozek
2006  90%Romaneta (5 romanet)
2004  74%Erotomanie
1951  62%Štrajchpudlíci