Esej o tragédii

Esej o tragédii https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193965/mid_esej-o-tragedii-rjJ-193965.jpg 4 252 72

Pro fanoušky knih Proč? 13× proto a Hledání Aljašky. Tim Macbeth, sedmnáctiletý albín, nedávno přestoupil na prestižní Irvingovu školu, jejíž motto zní: „Vejdi, přítele najdi a přítelem se staň.“ Ale přítel je to poslední, co Tim hledá — doufá jen, že absolvuje poslední ročník, aniž by vzbudil příliš pozornosti. Ale navzdory své snaze zůstat nenápadný se zamiluje do hvězdy ročníku Vanessy, přítelkyně nejoblíbenějšího studenta na škole. K Timovu překvapení Vanessa jeho lásku opětuje, ale pokud by to někdo zjistil, mohlo by to otřást jejím společenským postavením. Tim a Vanessa navážou utajovaný vztah, ale navíc se musí vypořádat s esejem o tragédii, závěrečnou prací posledního ročníku, kterou zadává nejpřísnější učitel na škole. Kniha je psána střídavě z pohledu zamilovaného Tima a také Duncana, studenta posledního ročníku, který odhaluje celou pravdu o Timovi a Vanesse. Esej o tragédii je působivý příběh o zapovězené lásce a o tom, kam až jsou lidé schopni zajít, aby si uchovali svá tajemství.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

The Tragedy Paper , 2013

acupoflucy
11.02.2015 5 z 5

Tato kniha se určitě zařadí do mé topky nejlepších v roce 2015. :)

maid
08.02.2015 4 z 5

Kniha s výbornou atmosférou, dokonalá oddychovka, ale bohužel ten konec je takový nedodělaný.

3,5 hvězdy

Ruxandra
22.01.2015 2 z 5

Asi chápu to nadšení kolem této knihy, ale na mě to prostě nefungovalo. Zřejmě mám už laťku trochu výše. Souhlasím s názorem, že kdyby kniha měla o několik stránek míň, asi by to celé vyšlo lépe. Duncan mi k srdci nepřirostl a jeho část příběhu jsem chápala jako nutné zlo, aby mohl pokračovat příběh Vanessy a Tima, především je jako postava takový nijaký, nemůžete si ho oblíbit protože nemáte proč, ale nemůžete ho ani nesnášet, ze stejného důvodu. Vanessa a Tim mi byli mnohem sympatičtější, měli nějakou osobnost, charakter. Ale ze samostatného jejich příběhu se, podle mého názoru, dalo vytěžit mnohem mnohem víc a tak na mě celé dílo působí "odfláknutě". Knihu jsem dočetla s naprosto prázdným pocitem, nijak extra se mě nedotkla a to u podobných příběhů většinou nějaká ta slzička ukápne... No nic, posílám knihu dál.

KatnissLavender
15.01.2015 5 z 5

Esej o tragédii je opravdu výjimečná kniha. Předpokládám, že se nebude líbit každému, ale trochu odrostlejší čtenáře se zálibou v melancholii jistě potěší stejně jako mne. Příběh je milý, nevtíravý a svěží, upoutal mne hned na prvních stránkách a i když jsem potom ke konci tušila, jak to všechno vlastně bylo a jak to dopadne, stejně jsem natěšeně četla dál až do konce. Kéž bych objevila víc takovýchto příběhů... určitě někde jsou a čekají na přečtení...

Adele02
04.01.2015 4 z 5

No tak tohle teda bylo něco. Od příběhu jsem očekávala něco úplně jiného, ale bylo to krásné. A ten konec to zabil. Teď z toho mám depku. Fakt.

KleaM
29.12.2014 4 z 5

Moc zvláštní, ale krásná kniha, kterou nedáte z ruky, dokud jí nedočtete. Nejsem dávno náctiletá, přesto se mi moc líbila.

Arsi007
12.12.2014 3 z 5

Celá kniha je obklopena tajemstvím o tom, co se stalo loňský rok při tradiční hře čtvrťáků na střední. No a nakonec to teda nebyla žádná bomba. Čekala jsem lepší vyvrcholení. Ale i tak je to příjemná oddechovka na dlouhé zimní večery.

Attia
28.11.2014 5 z 5

Těch pět hvězdiček, které jsem knize udělila, nejsou sice úplně čisté, ale kniha si je určitě zaslouží. Je to krásný a hluboký příběh, který každého musí okouzlit, chytit a nepustit, donutit se nad příběhem a nad vším v knize zamyslet. Moc se mi líbily tradice, které studenti a učitelé dodržovali, dělalo to Irvingovu školu tak osobitou. Tima jsem si docela oblíbila, ale podle mě Duncan neměl v knize příliš prostoru se projevit, takže na mě nijak pořádně nezapůsobil. Občas se ale mi pletly milostné životy obou hlavních hrdinů, Tim a Duncan mi splývali dohromady, ale jenom v prvních dvou třetinách. Když se pak začaly jejich osudy více proplétat, zjistila jsem, jak jsou ti dva odlišní. Timův příběh mě naprosto strhnul, respektive jeho vyprávění. Dokázala jsem se do příběhu úplně ponořit jako už dlouho ne.

Ačkoliv se to tak může zdát, kniha nebyla romantická, tedy ano, byla o lásce, ale především o té tragické a nenaplněné. Hlavním tématem byla tragédie a to bylo vidět. Konec... No, hodně mě překvapil, byla to jako rána do břicha. Celou dobu jsem očekávala něco velkého a dostatečně tragického, ale závěr mě opravdu hodně šokoval. Možná můžete celou dobu tušit, kam to všechno spěje s ohledem na Tima a jeho albínství. Ale přesto... Konec mě prostě dostal. Mimo to, obálka je vážně pěkná!

Upozornění: Nečíst v depresi! :)

mdvorak
19.11.2014 3 z 5

zvláštní - člověk pořád čekám co bude a najednou je konec.

babyboar
18.11.2014 4 z 5

Zajímavý styl vyprávění, udržuje napětí až do samého konce, velmi čtivá. Pro čtenáře z řad mládeže ideální. Asi si přečtu i zmiňované Proč? 13x proto psané v podobném stylu.

Pedruska01
27.10.2014 5 z 5

Zřejmě se budu opakovat, ale co. Právě jsem jí dočetla a nechávám poslední dojmy, aby dělaly, co umí. Příběh je naprosto impozantní. Skvělý. Originální. Ještě jsem se nesetkala s něčím podobným. Byla jsem až okouzlena.
Četla se naprosto bezproblémově - někdy jsem měla velké obtíže ji vůbec odložit. Bavil mě styl, kterým to bylo napsáno i rozvržení do obou chlapeckých hlavních rolí. Každopádně, nápad, který autorka použila... tedy, klobouk dolů. Hrozně se mi líbilo, jak na škole bývalý studenti - maturanti, těm budoucím nechávají svoje osobité poklady. A vyprávění Tima? Povedený poklad fyzický a možná i psychický.
Ano, zdálo se to jako romantika, ale když se nad tím tak zamýšlím, tak to vlastně nic takového nebylo. Jak už název a taktéž záměr a celý průchod dějem napovídá, bylo to o tragédii - tedy smutně tragické.
Začátek vypadal, - ne, slovo slibně se sem nehodí - vydapal dobře, ale kdo mohlo tušit, v co to dospěje? Neskrývala jsem své překvapení. Vlastně se tam nic dobrého nestalo - ty vyložené drobnosti nepočítám.
Rozhodně silná kniha, která si zaslouží své přečtení a plné pochopení.
Hlavní postavy byly sympatické. Nikdy bych si nedovolila tvrdit, že Duncan bude s Timem tak spjat. A samotný Tim? Obrovská lítost, co jsem k němu pocítila se nedá ani popsat, i když vím, že kdyby to nebyla fiktivní postava, tak by to ani nechtěl, i přesto, že na ní byl zvyklý celý život.
Celkem by mě zajímalo, jak to pokračovalo. Ani ne tak se samotným Duncanem jako s Timem a Vanessou. Ozvala se mu, setkali se? Neodpustím si poznámku k tomu, že někde bylo uvedeno, že se do sebe oba dva zamilovali, jenže já jsem v celé knize nijak zvláště nezaznamenala, že by do Tima byla nějak moc zamilovaná. Znaky náklonosti možná, ale zamilovanost? Nikoliv.
Poslední stránky jsem hltala jedním dechem. Byly náznaky, že se odehraje něco nepříjemného, ale že to bude až tak zlé? V životě by mě to nenapadlo. A celkové následky? Až moc neštěstí, až moc velká tragédie.
Každopádně, tahle kniha nemůže dostat než plný počet hvězd a velké doporučení. :)

Schullerka
21.10.2014 5 z 5

Nejsem zrovna fanoušek romantických knih, ale tohle je asi nejlepší romantická knížka, co jsem zatím četla. Nebyla to nějaká přeslazená romantika, přišlo mi to, jako by to bylo jenom vedlejší téma. Protože hlavním tématem byla přece tragédie. :)

Líbila se mi hlavní postava (Tim), líbil se mi námět a i styl psaní mi sedl. Naopak (to byl zřejmě účel) tu byl trochu vztek na ostatní charaktery (Vanessa a Patrick), proto jak se někdy k Timovi chovali.

Nečekala jsem něco extra úžasného, a právě proto mě to ohromilo a oslovilo. :)

kleria
07.10.2014 5 z 5

Nádherný příběh!! : Tohle bylo vážně skvělé a i když jsem z toho nebyla tolik nadšená jako ostatní, tak i tak jsem této knize musela dát pět hvězdiček, protože tahle kniha si to prostě zaslouží :)). Mělo to velmi originální nápad a myšlenku a myslím, že tuhle knihu si musí zamilovat skoro každý milovník knížek. Konec jsem čekala trochu jiný, ale i tak jsem s koncem byla tak trochu spokojená a myslím, že i díky němu je tato kniha tak dobrá. Za mě všem můžu jenom doporučit!! :)

bookshelf
04.10.2014 4 z 5

Pojetí tragédie, ať už v jakémkoli smyslu a rozsahu, musí být zaručeně složité sdělit papíru. Zamlouvá se mi ten nápad, ale sama bych takovou práci na literaturu sepsat nedokázala. Osobně se mi líbí, co ta kniha představuje a o čem vypráví. To, že se věci nevyvíjí, tak jak si je člověk představoval je jako každodenní chléb pro každého z nás. Ale rozhodně nechápu, proč se Tim pořád a nekonečně užíral tím, že je albín. Vím, že to není jednoduché, zvlášť v této době, kdy jsou všichni hodnoceni nejprve podle vzhledu. I přesto, a hlavně kvůli tomu se ale Tim mohl jako první oprostit od předsudků.

Spisovatelka se celou dobu snažila zvyšovat napětí a donutit nás knihu neodkládat dokud nezjistíme, co se to tenkrát tak strašlivého stalo. Mě osobně to nijak nelákalo a předem jsem o tom ani moc nepřemýšlela. Je trochu škoda, že o tom věčně zmiňovaném dni bylo prozrazeno až moc informací. Mohlo to být více překvapivé. Ano, bylo to tragické, ale autorka z toho mohla vytěžit i více, nebýt tak uspěchaného závěru.

Časový posun mezi dvěma perspektivami, díky nimž se o příběhu něco dozvídáme, je úžasně zasazen. Občas se mi sice pletla roční období nebo lidi, se kterými Duncan nebo Tim přicházeli do styku, ale jinak nebylo složité se v knize orientovat.

Někdy je těžké, ba dokonce nemožné odhadnout, jakou relevanci bude rozhodnutí mít, dokud není po všem.

Lenourt
23.09.2014 4 z 5

Prvně jsem chtěla dát 2 hvězdičky, pak 3, ale díky stránce 230 a výše dávám 4. Není to nic extra filosofického, ale moc dobře se to čte a možná si trochu srovnáte životní priority ;-)

kika 13
22.09.2014 5 z 5

Vejdi,přítele najdi a přítelem se staň.
Román mě zcela pohltil a četla jsem ho až do hluboké noci prostě nešlo přestat.
Doporučuji,je to zajímavé a napínavé čtení.

Lodja
16.09.2014 5 z 5

Možná to trošku zavánělo americkým kýčem, ale vidíte moje hodnocení - i tak si mě to naprosto získalo! Přečetla jsem to téměř jedním dechem, přestože chemie, němčina a biologie se kupily a kupily. Prostě to za to stojí!

frukeška
09.09.2014 5 z 5

Tohle byla snad první kniha, která ve mně zanechala velice zvláštní pocit. Už několik hodin nad knihou stále přemýšlím. Nad dějem, postavami.. Nevím, jak ve vás, ale ve mně to nějaký kousek nechalo a myslím, že se ho jen tak nezbavím. (samozřejmě se jedná kladný pocit) Zjednodušeně..když si to přečtete, budete přemýšlet o životě.
Doporučuji :)

Pett
25.08.2014 3 z 5

Po dlouhé době nevím co napsat...nerada knihám "škodím" jen proto, že jsem si nesedla se žánrem a zde mám ten pocit... děj se ubíral klasickým středoškolským tempem... ona je dokonalá, on outsider... ona má přítele blbce... on jí miluje... blbec je mu v patách... rozplétáte příběh jedné nešťastné první lásky...já v tom bohužel větší poselství nenašla...postavy i děj mi přišly ploché a nezajímavé...pouze konec mě překvapil...čekala jsem trochu víc, ale předesílám, že nejsem čtenářem středoškolských dramat :)

Oifa
25.08.2014 4 z 5

Okouzlující!

láska střední škola tragédie

2014  82%Esej o tragédii
2012  100%Příručka pro babičku a dědečka

Kniha Esej o tragédii je v