Encyklopedie slovanských bohů a mýtů

Encyklopedie slovanských bohů a mýtů https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454180/bmid_encyklopedie-slovanskych-bohu-a-myt-PEf-454180.jpg 4 30 2

První moderní slovník slovanské mytologie v české literatuře. Autoři se opírají o archeologické a antropologické výzkumy i o historické prameny. Abecedně řazená hesla, vzájemně propojená odkazy, popisují jednotlivé slovanské bohy, hrdiny i bájné bytosti, ale také zmiňují důležitá archeologická naleziště a lokality. Text doprovázejí ilustrace a mapky. Kniha začíná úvodní statí o slovanském mytickém myšlení.... celý text

Miro.slav
13.10.2017 5 z 5

Publikácia je celkom dobrým úvodom do problematiky slovanskej mytológie, k dochovaným povestiam či archeologickým náleziskám, viažúcim sa k slovanskému duchovnu. Čo mi na danej knihe vadí, je to, že sa až nenormálne venuje povestiam o Libuši, Přemyslovi a Prahe. Okrem toho mi tu chýba uvádzanie odkazov na diela a pramene, z ktorých autori čerpali. Inak je to vydarená a podarená kniha, ktorá mohla byť rozsahovo aj objemnejšia (pretože autori nedali priestor celému diapazónu reálií, ktoré so slovanskou mytológiou, duchovnom a náboženstvom súvisia).

Dorian
08.02.2017 2 z 5

Asi nejslabší z českých odborných publikací o slovanské mytologii. Úvod je vcelku dobrý (a dlouhý), ale pak přichází samotná hesla. Na jednu stranu je fajn že výběr témat je dost široký, ale velkou část z hesel jsou popisy archeologických lokalit nebo kusé odstavce zkratkovitých vět kde člověk s obtížemi chápe kontext. To že v knize nejsou reference jí pak sráží úplně.