Furyborn

Furyborn https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406690/bmid_furyborn-196-406690.jpg 4 137 50

Empirium série

1. díl

Furyborn je první díl bestsellerové trilogie Empirium. Neuvěřitelně originální fantasy, které by vám rozhodně nemělo uniknout, vypráví příběh dvou nezávislých mladých žen, které od sebe dělí celá století a které mají moc zachránit svůj svět. A nebo ho zničit. Když útočníci přepadnou jejího nejlepšího přítele, Rielle Dardenne riskuje všechno, aby ho zachránila. Aby prokázala, že je jednou z prorokovaných královen - královny světla a královny krve - musí jako královna Slunce podstoupit sedm magických, elementárních zkoušek. O tisíc let později je královna Rielle pro Elianu Ferracoru jen pohádkou. Do momentu než se sama zaplete do kosmické války a než se jejich příběhy navzájem propletou.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

Furyborn , 2018

Kasana
17.05.2020 3 z 5

Jak to jenom podat. Ona to není zas tak špatná kniha, to ne. Jen má pár much, které mohou vadit jiným. Pokusím se to udělat co to bude možné bez spoilerů.
Trochu mě zaskočilo, když se doslova hned na začátku dozvíte, jak to s Rielle vlastně dopadlo. Nejdříve jsem si říkala něco ve stylu: "No tak teď to nemá cenu číst ...". A mě to asi tak v půlce knihy už ani nevadilo, protože si pak říkáte: "Co se proboha stalo?" Ale vím, že některé to odradí a mnoho si na to stěžuje. Nebojte, u Eliany to už není.
Já měla problém s oběma hlavními hrdinkami. Protože jasně, z určitých důvodů si jsou podobné, já tomu rozumím. Ale tyhle si jsou až neskutečně podobné, jako kdyby to byla jen jedna a ta stejná osoba jen s rozdvojenou osobností. (Což by bylo zajímavé čtení ve fantasy, když o tom tak přemýšlím) Ale, lidi, přece tam musí být něco, co je od sebe odlišuje kromě toho, že jedna více čaruje a a ta druhá zabíjí nožem! Tohle mě fakt štvalo.
Taky mě neskutečně vytáčí ten trend s Mary Sue v knihách. Chápu, že psát o někom, kdo má super power je zajímavější než o někom, kdo má jen nudný život. Ale v tomto případě bych řekla, že magie je jenom výmluva, jak posunout děj dál a snaha udělat hrdinku/y zajímavější. Proč nemohou s tím daleko více zápasit? Proč bychom nemohli vidět, jak se jim něco nedaří?
Nejsem ještě plně rozhodnutá z toho, zda si přečtu i druhý díl. Asi jo, jak se znám. I tak, mohlo to být lepší, protože nápad zní zajímavě, jen není podle mě úplně dotažený.
I tak bych vám to doporučila. Autorka píše čtivě, napínavě nikde nejsou dlouhé popisné pasáže a po několika stránkách (které mohou být nudné), vás to jistě chytne.

Beky
15.05.2020 4 z 5

Na to, že fantasy není můj běžný žánr, se mi to četlo prakticky samo :-)
A jsem zklamaná, že nemám pokračování, protože to mělo dynamiku, styl, napětí a já potřebuju vědět, co bylo dál! :-)

tadobra
05.05.2020

moje prvni poradne fantasy. darek k narozeninam- sama bych si knihu urcite nekoupila a nevybrala, protoze fantasy proste nevyhledavam a nectu. ale po precteni teto knihy premyslim, ze zacnu.
tahle kniha byla od zacatku do konce proste bajecna. prectenou jsem ji mela rychle, postavy jsem si oblibila.
neverila bych, ze by me bavilo cteni o elementalech, kralovnach, smyslenych zviratech, spise zlych andelech a mnoho dalsiho.
je pravda, ze jsem se obcas ztratila v postavach, nebot jich zde vystupuje mnoho, ale tolik to neprekazelo.
pokud si chcete zamilovat postavy, zcela novy svet, zapojit mozkovy zavity(jenom trosicku:D) a proste se zacist do neceho poradnyho, pak sahnete po furybornu.
ja ted objednavam spoustu jinych fantasy knih a doufam, ze nebudu zklamana. furyborn je zavislost a ja potrebuju dalsi dil. miluju audrica i simona. miluju je vsechny.
no fakt, vrele doporucuju!!!!

TerkaM
04.04.2020 4 z 5

Líbilo se mi to, hodně dobře se to četlo a celý ten příběh byl skvěle vymyšlený. Přesto nedávám plný počet - je to z toho důvodu, že si nechávám rezervu pro další díl, jelikož tenhle mi připadal spíše takový rozjezdový a myslím si, že druhý díl u mě dopadne líp. Jen než vyjde, asi si budu muset dát re-reading.

Malinali
27.11.2019 5 z 5

Naprosto skvělé čtení. Líbí se mi jak je příběh vymyšlený, jednotlivé postavy, zvraty i nečekané situace. Za mně super kniha. Těším se na další díl a moc.

LenkaPet
14.11.2019 5 z 5

Úžasná kniha, už se těším na pokračování.

JessieEx
30.10.2019 4 z 5

Furyborn je knížka, se kterou jsem se seznámila jenom díky Instagramu! Vím docela jistě, že jinde (třeba tady) bych na ni neměla šanci narazit.
Tak moc jsem se na ni těšila! Už název a obálka mě uchvátily! Nakonec se zase takové nadšení nekonalo. Na druhou stranu je to můj první fantasy román po straaašně dlouhé době a ani dřív jsem jich moc nenačetla, takže nemám vlastně s čím srovnávat.
Kromě názvu a obálky hodnotím kladně také jména postav, zemí, no prostě veškeré názvy. S nimi si autorka vyhrála stejně dobře, jako s propracovaností celého světa Avitas.

Bohužel však autorčina schopnost předat své myšlenky čtenáři lehce pokulhává. Trvalo mi sto stran, než jsem se v příběhu zorientovala. U děje mi chyběla jakási ucelenost, tím, že se vyprávění rozdělilo na příběh Rielle a Eliany, působil jaksi útržkovitě. Také jsem si neoblíbila ani jednu hlavní hrdinku, takže jsem jim nefandila a tudíž nebyla tolik napjatá, jak jejich příběh bude pokračovat/dopadne...
Přesto však poslední třetina nabrala grády a já jsem měla problém knížku odložit a stále mi rezonuje v hlavě. Taky tam pořád vyskakují nějaké otazníky, takže já nutně potřebuji druhý díl! Ten už sice v originále nedávno vyšel, ale u nás je zatím v nedohlednu... Hlavně mě zajímá, co se dělo s Rielle mezi tím, co se stala královnou a co zemřela. Tady mi ty informace vyloženě chyběly a proto doufám, že v dalším díle bude ještě o Rielle řeč.

Zařazení do kategorie YA fantasy moc nerozumím - mě přišel spíš jako takový dívčí/ženský, tedy pro holky každého věku, ale třeba se mýlím a čtou jej i kluci... ???? Někdo říká, že se jedná o "sexy" román, s tím já musím souhlasit a obávám se, že bez té romantické linky by mě to tolik nenadchlo. Nejvíc sexy byl samozřejmě Simon, toho jsem si prostě zamilovala, a pak jedna (a taky jediná) milostná scéna, kterou považuji za jednu z nejlepších ze všeho, co jsem kdy četla.
Současné fantasy u mě tak tímto obstálo a těším se i na další (podobná) díla!
Doporučuji!

P.S. I přes mé kladné hodnocení naprosto souhlasím s komentářem @vandalindakova.

Samema
02.10.2019

tuto knihu buď nesnášíte,nebo milujete a já jsem v té druhé polovině mě se to moc líbilo a těsím se na pokračování :-D

vandalindakova
15.09.2019 2 z 5

Naštěstí už jsem pár recenzí četla či slyšela, a dost jich bylo opravdu kritických, takže jsem od knihy nic extra neočekávala. Tím pádem mě kniha nemohla zklamat, ale to neznamená ani to, že se mi líbila. Bohužel..

První, co musím zmínit, je prolog, jelikož tohle něco mi zkazilo celou knihu. Vůbec nechápu, proč ho tam autorka dávala. Za prvé to prozradilo úplně všechno z příběhu Rielle, protože hned na začátku zjistíme, co je zač. No ale až vzápětí je vyprávěn celý její příběh od začátku. Mnohem raději bych byla, kdyby jsem celou knížku přemýšlela nad tím, kdo je jaká královna. A za druhé to byla tak neskutečná slátanina plná zmatku, chaosu a nelogičnosti.

Následně se tedy rozjíždí příběh dvou hlavních hrdinek, již zmiňované Rielle a Eliany. Absolutně jsem nepochopila časový skok a doteď se v tom vůbec neorientuji. Ztrácela jsem se všude, kde začala být nějaká ta akce, jelikož s akcí se rozjel i brutální chaos. Kniha na mě působí opravdu jako neskutečný zmatek. Navíc hodně, opravdu hodně věcí, které se tam staly, opravdu logicky nedávaly nejmenší smysl. K tomu je celý svět vystavěný na proroctví, které by mělo udávat příběh a ono se tak vůbec neděje. Všichni toto proroctví opěvují a ono se to poté stane jinak? Co?

Hlavní hrdinky jsou hrozný. Neoblíbila jsem si ani jednu. Za jejich chování jsem měla chuť je skopnout do příkopu. Obě se věčně jen vztekaly kvůli totálním blbostem, chovaly se impulzivně a nelogicky, a navíc byly sobecké až hrůza! Bylo by mi jedno úplně cokoliv, co by se s nimi stalo, ještě bych jim řekla: A dobře vám tak. Nehledě na to, že když nejspíš přišlo na romantické chvíle, tak obě myslely jen na sex a na nic jiného. Mnohem raději jsem měla vedlejší postavy jako např. Simona, Zahru, Ludivine atd.
Co se týká často zmiňovaného téma pojmenovávání zbraní, tak k tomu mám takový názor, že kdyby těch zbraní neměla padesát a padesát jmen (nadneseně), tak mi to vůbec nevadí. Kdyby používala jen pojmenování pro Arabeth, tak nemám nejmenší problém. Ale když tam potom vysolí jména deseti dalších dýk, tak už to je opravdu otravné.

Jediné plus vidím asi to, že se to četlo rychle. Kdyby autorka škrtla prolog a posledních sto stran, které byly jedním velkým gulášem, tak by to možná bylo mnohem lepší.

Dusinof
11.09.2019 5 z 5

Celkem nechapu, jak si tu muze nekdo stezovat na mnozstvi postav nebo nedej boze nedokoncene dejove linky. To jste jako necetli GOT nebo jine knihy, kde je vice postav ? Pominu-li fakt, ze je to kniha pro teenky, cetlo se to dobre, rychle a nemel jsem prakticky s nicim v knize nejaky zavaznejsi problem. Co ocenuji je to, ze tam nebylo prilis mnoho hluchych mist. Vetsinou se stava, ze neco proste musite prelouskat, jen aby jste se posunuli dale a autor mel vice stranek... To jsem tu diky bohu nezazil. Dejove linie jsou zajimave, nekdy trochu predvidatelne a uz ted tak nejak tusim, co se bude odehravat v dalsim dile. Je to prvni ze 3 knih, takze logicky necekejte, ze se dozvite vsechno hned.

Mojepočteníčko
09.09.2019 4 z 5

Musím přiznat, že mě tento příběh velmi mile překvapil.
Líbil se mi autorčin styl vyprávění, propojení se světem andělů nebo přírodními živly či způsob, jakým byly ukončovány jednotlivé kapitoly. Oblíbila jsem si postavu Rielle a s chutí bych se pustila i do dalšího dílu, JENŽE...
Překlad a jazyková úprava. Právě díky těmto dvěma aspektům utržil, podle mého názoru, příběh spousty šrámů. Opakování slov ve větě, krkolomná slovní spojení,chybějící písmena, skloňování...

I přesto hodnotím Furyborn kladně a ráda vám ho k přečtení doporučuji :)

veruptackova
24.08.2019 2 z 5

Bohužel za mě nic moc. ????
Absolutně jsem nechápala hlavní hrdinky. Kromě jejich totálně nelogického chování v knize pro mě nebylo žádné překvapení, žádný nečekaný zvrat. Rielle mě místy i bavila, kapitoly Eliany bohužel nuda.
Pravděpodobně nejsem cílový čtenář této série. ????

blonďatá.luc
19.08.2019 4 z 5

Nemám moc ráda knižní série, protože nerada čekám na další díl. No a teď mohu jen zoufale doufat, že pokračování knížky Furyborn vyjde v češtině co nejdříve ????. Z počátku jsem s knihou měla neskutečný problém - nechápala jsem celý tento svět, pletly se mi postavy, nerozuměla jsem střídání kapitol ... Po nějaké době se to ale zlomilo a já se do knihy “zažrala”. Oblíbila jsem si některé postavy, začalo mě zajímat, jak to bude dál a co se tam vlastně děje. Postupně přicházely i odpovědi na otázky, které mě mátly (mnohdy takové, jaké jsem očekávala). No a musím teda říct, že se autorce skvěle podařilo vykreslit hlavní mužské představitele - vždyť ti dva hlavní jsou (zatím teda) snem spousty dívek - a ty šťastnější jim podobné mají po svém boku. Nejsem zrovna fanouškem fantasy, ale toto má rozhodně něco do sebe - líbí se mi myšlenka elementů a práce s nimi i myšlenka “vesmírné války”, byť tento název ve mě ještě teď vzbuzuje rozpaky ????. Rozhodně to ale není čtení pro mladší čtenáře - určitě bych řekla tak 14/15+, protože některé ty scény ... Nic pěkného.

any37
17.08.2019 5 z 5

Tohle bylo super. Začátek mi připadal matoucí, ale pak... spoustu WOW momentů, napětí a akce - pořád se tam něco děje. Jak Eliana tak i Rielle mě bavili. Až do konce jsem neměla ponětí, jak to všechno skončí, jak autorka vymyslela a ty děje propletla a vlastně to nechápu i teď. Moc se těším na dvojku.

Talys
13.08.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Moc se mi líbí, jak si autorka poradila s tradičními tématy, jako je svět andělů a lidí, svět stojící na pokraji zkázy a dilematu mezi láskou a odpovědností. Mrzí mě jedině to, že na další díl si budu muset počkat.

Veju007
13.08.2019 3 z 5

Tak, Furyborn dočteno.
Takhle - nemám s knížkou nějaký velký problém, ale je to bohužel trošku průměrnější čtení (oproti např. nedávno čtené Nyxii a Poslednímu číslu), ale já si to vcelku užívala.
Upřímně doufám, že se autorka v dalších dílech polepší a vše nám pořádně vysvětlí a lépe nás zasvětí, občas jsem se dost ztrácela v ději a některá jednání postav mi přišla úplně stupidní.
Rielle mi přišla zajímavější a kdyby byla první kniha jen o ní, tak by to mohlo být možná ještě lepší. Eliana mě téměř nezajímala, nevyznala jsem se v jejích myšlenkových pochodech, kdy během jedné stránky dokázala 3x změnit strategii a absolutně se mi nelíbily nevykreslené vztahy s ostatními postavami, takže na konci jsem se o nikoho nebála a bylo mi trošku fuk, kdo zemře - špatně.
Furyborn ve mně prostě nezanechává takový ten hezký knižní “dojezd” ????????.
Nicméně uvidíme, jak to bude pokračovat dál, šanci sérii určitě ještě dám ????.
_______________________________________
Poznámka k nakladatelství: je mi líto, že se knížka prodává pod původním názvem, když se to opravdu mohlo jmenovat Furie, jak jsem viděla v jedné YA, když se knížka teprve připravovala. Jsme v Čechách a já mám prostě s tímhle všeobecně ve všech rovinách problém ????‍♀️.

Lokina
12.08.2019 5 z 5

Ze začátku jsem byla trochu rozpačitá a vůbec jsem nevěděla, jestli se mi to bude líbit. Nakonec si Furyborn získala mé čtenářské srdce. Kniha je poměrně dlouhá, ale mně styl vyprávění sedl a příběh rychle odsýpal.
Zajímavé byly kapitoly z pohledu Rielle a Eliany, které odděluje tisíc let a mě zajímalo, jakou cestou se spojil jejich osud. Najdou se tam i dost překvapivé momenty, které vyvolávaly další otázky, takže jsem byla nedočkavá až to dočtu.
V knize se nachází mapa i tabulka elementů, sloužící jako dobrá pomůcka k přehlednosti příběhu.
Druhý díl by tu mohl být už hned :-)

eva3992
09.08.2019 4 z 5

Rielle a Eliana, dvě silné ženy, které od sebe dělí 1000 let.
Rielle odhalí schopnost ovládat všech sedm živelných kouzel - vítr, vodu, kov, oheň, stín, zemi a světlo. Musí podstoupit sedm zkoušek, aby dokázala, že je ta pravá.
Eliana, lovkyně odměn, která se kvůli zmizení své matky, vydá na nebezpečnou misi, na které se dozví překvapivé informace, nejen o sobě.
Povstanou dvě královny z lidského rodu - krvavá a sluneční.
Jsou to právě Rielle a Eliana? A pokud ano, která je která?
Napínavý příběh, který Vás nenechá v klidu. Postavy jsou vykresleny tak, že si je prostě zamilujete.
Andělé, kouzla a bájná zvířata. Napětí, akce, boje, láska a přátelství.
Díky tomu všemu je Furyborn výborná knížka a moc se těším na její pokračování.

LukBook
06.08.2019 4 z 5

Furyborn je rozhodně jeden ze zajímavějších young adult románů. Vlastně se pohybuje téměř na hranici fantasy. I díky tomu může některým čtenářům young adult připadat trochu složitější. Prostě to není jen samá romantika apod. Tady máte velké množství akce, díky které děj plyne opravdu velice rychle...Rozhodně palec nahoru.

Alee
05.08.2019 3 z 5

Mno...nebylo to úplně špatné, ale v podstatě nic nového pod sluncem. Furyborn je spíš průměrná new adult fantasy, která má potenciál a pár světlých momentů, ale ve výsledku je to jen znovu to, co jsme viděli už stokrát. Původně jsem ani nic převratného nečekala a příběh jako takový by asi fungoval, ale kniha by dle skutečného obsahu děje mohla být poloviční. Je nabitá akcí, ale je to jen akce pro akci. Chyběla mi větší motivace a prokreslení postav, díky čemuž bych měla větší zájem o jejich budoucí osudy. Líbilo se mi to víc než třeba Falešný polibek. Worldbuilding je tu lepší, plot twisty jsou sice předvídatelné, ale jsou tam a pokud se nám dostane v příštím dílu více prostotu pro postavy (a nebude děj zbytečně natahovaný nesmyslnou akcí), tak by to ještě mohla být celkem slušná série. Zatím ale nemá nic, čím by pro mě byla zapamatovatelná, snad jen kromě obálky. 2,5/5

Autorovy knížky

Claire Legrand