Elon Musk

Elon Musk https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322145/mid_elon-musk-l8i-322145.jpg 5 658 658

ELON MUSK JE NAJODVÁŽNEJŠÍ PODNIKATEĽ DNEŠKA V histórii je len málo priemyselníkov, ktorí by sa mohli vyrovnať obrovskej činorodosti a geniálnym víziám Elona Muska. Je modernou kombináciou Thomasa Edisona, Henryho Forda, Howarda Hughesa a Steva Jobsa. Musk je človek, ktorý stojí za spoločnosťami PayPal, Tesla Motors, SpaceX a SolarCity. Každá z nich vyvolala v americkom biznise a priemysle veľký rozruch. Viac než ktorýkoľvek iný dnešný manažér, zasvätil Musk svoju energiu a vlastný obrovský majetok vylepšovaniu budúcnosti, ktorá je podobne bohatá a vizionárska ako fantázia sci-fi. Skúsený technologický žurnalista Ashlee Vance ponúka v tomto živom investigatívnom opise bezprecedentný pohľad na pozoruhodný život najsmelšieho podnikateľa v Silicon Valley. Knihu napísal s exkluzívnym prístupom k Muskovi, jeho rodine a priateľom, a sleduje v nej Elonovu cestu od tvrdej výchovy v Južnej Afrike po jeho výstup na vrchol globálneho sveta biznisu. Vance strávil viac ako päťdesiat hodín v rozhovoroch s Muskom a uskutočnil takmer tristo interview, aby priniesol búrlivé príbehy jeho svet meniacich spoločností. Namaľoval portrét zložitého človeka, ktorý obnovil americký priemysel a priniesol nové úrovne inovácií – pričom si cestou získal množstvo nepriateľov. Elon Musk prišiel do Spojených štátov v roku 1992 ako nesmierne motivovaný imigrant, ktorý sa usiloval o realizáciu svojich najdivokejších snov. Život ako na horskej dráhe priniesol Muskovi veľké sklamania aj obrovské úspechy. Keď ho vyštvali zo spoločnosti PayPal, prekonal život ohrozujúcu maláriu a zomrel mu malý syn, opustil Silicon Valley a vybral sa do Los Angeles. Keď nasledujúcich niekoľko rokov strávil vrážaním vlastného majetku do rakiet a elektrických áut, jeho priatelia ho nechápali. Rok 2012 však ukazuje, že sa mu podarilo jedno z najväčších vzkriesení v histórii biznisu: Spoločnosti Tesla, SpaceX a SolarCity dosiahli bezprecedentný úspech a Muskove čisté imanie vyletelo na viac než 5 miliárd dolárov. V čase, keď sa mnohé americké spoločnosti viac zaujímajú o zhŕňanie ľahko zarobených peňazí, než by riskovali radikálne nové technológie, Musk vyčnieva ako jediný podnikateľ s dostatočnou dynamikou a víziou, aby riešil – dokonca revolucionizoval – naraz tri odvetvia priemyslu. Vance ukazuje, že Muskov úspech zvestuje návrat k pôvodným ambíciam a vynachádzavosti, ktoré urobili z Ameriky ekonomického a intelektuálneho lídra. Kniha je brilantná, prenikavá sonda do toho, čo Muskova kariéra znamená pre technologický priemysel, ktorý prechádza dramatickými zmenami. Ponúka malú ochutnávku toho, aké neuveriteľné storočie možno máme pred sebou.... celý text

Layyen
16.06.2018 5 z 5

Velmi zajímavej náhled na život , názory a vynálezy Elona...

chybinspirace
03.06.2018 5 z 5

Výborná kniha o tak trochu cholerikovi, vizionáři, workoholikovi, milujícím otci a snílkovi, který nám toho ještě hodně ukáže.

Fox83
21.04.2018 3 z 5

Zajímavé čtení o zajímavém člověku a věcí, které dokázal. Nicméně, když hodnotím knihu, tak jde spíše jen o popisnou, dokumentární knihu.

zuzana4587
27.03.2018 5 z 5

Mé obavy, že kniha na mě bude příliš odborná, vystřídalo okamžité nadšení. Kniha se čte sama, že záživná a ne málokrát mi spadla brada z toho, co všechno Musk dokáže. Začala jsem mu fandit ještě 100× více než před přečtením. Vypravěčský styl autora je úžasný, drobnou výtku ale najdu - kniha mohla být doplněna více komentáři samotného Elona. To však na mém hodnocení 5* nic nemění a už teď šetřím na Teslu!

adam5955
23.03.2018 5 z 5

Ctive, aktualni, velmi pusobive. Jsem dost zaujaty, nebot si myslim, ze Musk je opravdu genius, ale i kdybych nebyl, tu knihu bych cetl s chuti a zapalem. Velmi povedene!

xxtom
05.03.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem četl. Nejen, že je zajímavě a čtivě psaná, ale hlavně je o neskutečně zajímavém člověku. Pan Musk je opravdu někdo. Lidstvo by bylo už dávno dál mít víc takovýchto inovátorů. Klobouk dolů. Jedinou nevýhodou je, že kniha končí v roce 2015 a nepopisuje aktuální dění. Za to ale může čas a ne autor. Knihu určitě doporučuji k přečtení.

Burák
03.03.2018 4 z 5

Nezajímám se o aerokosmický průmysl, neberou mě elektromobily a vůbec nerozumím solární energetice, což jsou přesně ty oblasti kde Elon Musk působí a kde svou činností mění historii. Navíc nečtu ani moc biografie a o vynálezcích už vůbec ne.

Ale protože se jeho jméno začíná poslední dobou už i v mém okolí skloňovat čím dál častěji, a já věděla jen to, že je Musk považován za vizionáře typu Steava Jobse nebo Billa Gatese, udělala jsem výjimku a když se mi kniha (navíc velmi dobře hodnocená) dostala do ruky, přečetla jsem si ji.

A dobře jsem udělala. Navzdory tomu, že většina knihy se zabývá věcmi, které jsou mi opravdu VELMI vzdálené, je to velmi srozumitelně a čtivě napsané. Navíc oceňuju objektivitu a autentičnost, kterou z knihy vnímám.

Určitě doporučuju k přečtení.

buchio
26.02.2018 5 z 5

Prectena ceska i anglicka verze. Dokonale. Nejlepsi knizka poslednich let. Po Stevu Jobsovi dalsi velikan ktery meni svet a jeste od neho muzeme cekat spoustu revolucnich vynalezu.

Tazz1
22.02.2018 4 z 5

Ač nejsou biografie moje oblíbené téma, tuto jsem si přečetl. Zvláště teď poté co Musk odpálil své Tesla vozítko se Starmanem k Marsu. Četlo se to dobře a zajímavý pohled na tohoto vizionáře.

Ibram
20.02.2018 5 z 5

Moc dobrá kniha, která Muska vykresluje jak v pozitivním světle vizionáře a muže, který se snaží lidstvo posunout dál, tak i v negativním světle despotického šéfa, který je svého zaměstnance schopný pomalu vyhodit za slovní spojení "to nejde".
Ukazuje fungování jeho společností, které v dnešní době už zaměstnávají tisíce lidí, a čtenář se dozví i pár technických detailů jeho raket a aut.

Jedna z nejlepších biografií co jsem četl. Svět potřebuje víc takových "bláznů".

Mia-13
04.02.2018 4 z 5

Opravdu zajimavý životopis o zajimavé osobnosti. Neuvěřitelně zajimavý životní příběh již od dětství a stále nechápu, jak toho mohl tolik stihnout. Nahlédnutí to jedněch z nejzajimavějších firem součastnosti ale také i do Muskova osobního života, který dokáže pobavit, očividně 10 hodin týdně strávených se ženou stačí :)

iveta3689
01.02.2018 4 z 5

Zajímavé, hlavně kvůli samotnému Muskovi.

pkweb.eu
01.02.2018 4 z 5

Rozhodně zajímavý příběh. když to srovnám se životopisem S. Jobse, tak mi toto přišlo méně čtivé, ač jako osobnost Musk nezaostává.

kacenka72
29.01.2018 5 z 5

Velmi čtivě psaný životopis o člověku, který mění svět... obsahuje jasné poselství, že je dobré pracovat na něčem, u čeho vidíte jasnou vizi, jejíž realizace má pozitivní dopad na vaše okolí (v jeho případě celé lidstvo). Pak i nereálné sny jdou splnit.
Asi bych pod Muskem nevydržela pracovat ani pár týdnů, ale jasný a konsistentní leadership obdivuji. 5* PS: otázka "Kolik času týdně potřebujete na vztah se ženou? Stačí 10 hodin?" mě vážně dostala :-)

Jindor
28.01.2018 4 z 5

Oceňuji, že kromě životní příběhu Muska, můžeme vidět, jak se "dělají" vesmírné rakety.

amaenium
19.01.2018 5 z 5

A tak zatímco mi ve sluchátkách hraje Space Oddity, přemýšlím o genialitě Elona Muska.
Jako hodně lidí, sama jsem o panu Muskovi dlouho nic nevěděla a sem tam někde slyšela jeho jméno a název Tesla. Postupně jsem se však dostala k této knize a nemohu snad ani slovy popsat (!) kolikrát mi při čtení projel mráz po zádech a byla jsem naprosto unešena.. jím! Naprosto jsem se zamilovala do myšlenky Tesly, jakožto aut budoucnosti (nebo - mohu si možná dovolit říct, že už i současnosti) a SpaceX? Konečně zde vidím nějaký krok ku předu co se týče osidlování a kolonizování nových planet! Znovuoživení kosmického programu!
Je to jako kdybyste měli svoji oblíbenou postavu ve své nejoblíbenější sci-fi knize, až na to, že tato postava je reálná a snaží se nejen o ekologičtější přístup k věci, ale také o náš rozvoj, kteří už ostatní dávno vzdali.

hroneczek
11.01.2018 5 z 5

Ještě nedávno byl pro mne Elon Musk neznámým člověkem, ale tato kniha vám poskytne vhled do života tohoto podivína z různých pohledů a rozdílných názorů na něj (od rodiny, příbuzných, přes přátele a spolupracovníky až po obchodní rivaly a podřízené, které mimochodem vůbec nešetří), takže pak víte o koho jde, na čem pracuje, obdivujete ho, chápete, ale zároveň i nechápete. Kniha je velmi inspirující (především z personálního hlediska - jak z pracovníka vyždímat maximum, jak ho (ne)motivovat, apod.) Pokud by bylo na světě více takových lidí, pak bychom se nemuseli vůbec bát budoucnosti, možná, že by se nakonec vynalezla i nesmrtelnost.

VílaElvíra
05.01.2018 5 z 5

Skvělá a zajímavá kniha, která dá nahlédnout do soukromí ojedinělého člověka a do zákulisí obrovských společností.

E_Lan
28.12.2017 5 z 5

Pro mne první kniha mapující nějakou zajímavou osobnost a rovnou taková trefa. Obrovsky inspirující popis cesty k jednomu z nejvýznamnějších obchodních impérií, které navíc následuje nějakou vizi. Po stránce manažerského stylu trochu divné počínání, ale i tam je hodně inspirativních přístupů k lidem a jejich vztahu k práci. Prostě cítím se zase o kousek dál a to ne vlastním pracovním přičiněním...

Teron
27.11.2017 5 z 5

I když mi osobně vadí některé stránky Muskova přístupu, jde asi o nejinspirativnější svazek od doby, kdy jsem četl Zdroj Ayn Randové, a to je co říct.

Dosud jsem měl na vrcholu oblíbených miliardářů Richarda Bransona, ale asi je sesazen. U Muska se mi hrozně líbí schopnost propojovat různé obory, znalosti a postupy a vidět tato spojení tam, kde by je nikdo nehledal. Stejně tak popření mýtu o tom, že znalost více oborů vede zákonitě k povrchnosti v jednotlivých.