Elon Musk

Elon Musk
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254994/bmid_elon-musk-z0k-254994.jpg 5 658 658

Pokud v Silicon Valley hledali nový idol po Stevu Jobsovi, našli jej ve svérázném Elonu Muskovi. Je nazýván vizionářem, těžkým workoholikem, i novodobým Iron Manem. Ashley Vance, píšící pro Bloomberg Business Week, přináší ve své nové biografii vyvážený pohled na život tohoto podnikatelského titána. Strávil desítky hodin se samotným Elonem Muskem, s jeho spolupracovníky, přáteli, ale i s protivníky a kritiky, aby vytvořil doposud nejobsáhlejší obraz inteligentního, odhodlaného muže na cestě za svými sny a vizemi. Kniha s názvem „Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti“ sestavuje mozaiku ze střípků dětství v Pretorii, prvních vydělaných milionů, party podivínů z PayPalu, aby nakonec převládly tři hlavní motivy: čistá energie, internet a vesmír. Elon Musk zahájil podnikání rozjezdem firmy Zip2, po jejímž prodeji získal dostatečné prostředky na tvorbu platebního systému X.com, později přejmenovaného na PayPal. I tuto společnost se mu podařilo s obrovským ziskem prodat a nic mu nebránilo začít se věnovat srdeční záležitosti – vesmíru. Projekt SpaceX měl za cíl levněji než státní firmy dopravit náklad na oběžnou dráhu, což se po několika letech vývoje opravdu podařilo – dokonce získal kontrakt s NASA. Obyčejnému člověku by asi vesmírný projekt bohatě stačil, ne však Elonu Muskovi. Myšlenka na čistou energii a čistou planetu jej přivedla k založení společností Tesla a Solar City. Populární automobil Tesla je dnes snem nejenom ekologů, ale všech, kdo milují dokonalý design a nové technologie. Společnosti Solar City se také daří, i přes pokles zájmu o solární energie. Kniha se samozřejmě věnuje také méně pozitivním okamžikům z Muskova osobního i pracovního života. Několik rozvodů, odvrácení krachu firmy jen několik hodin před oficiálním vyhlášením a poněkud kontroverzní vztah k zaměstnancům... i to je zapsáno v životním příběhu tohoto inspirativního podnikatele. Elon Musk tvrdí, že dříve či později budeme nuceni osídlovat vesmír a má v plánu přestěhovat se na Mars. Poté, co řidiči s nadšením jezdí v jeho automobilech na baterky, co jeho raketoplány přiváží náklady na Mezinárodní vesmírnou stanici, se tato vize nejeví až tak nereálnou.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Jan Melvil

Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future , 2015

JosefW
31.01.2017 5 z 5

Kdo by už alespoň jednou někde neslyšel, anebo nečetl jméno Elon Musk. Po přečtení této knihy mohu tvrdit, že konečně plně vím, s kým máme v dnešní době tu čest (myšleno rozhodně v pozitivním slova smyslu!). Zajímavé, čtivé, osvětlující. Prostě skvěle napsáno! Zajímá-li vás něco o Elonovi, Tesle či SpaceX, rozhodně doporučuji! A pokud ne, i tak si tuhle knížku přečtěte.

Fulleren
31.01.2017 5 z 5

Výborný životopis s fajn slovenským prekladom, ktorý Elona Muska popisuje zo všetkých uhlov pohľadu. Nielen ako obyčajného človeka snažiaceho sa vysporiadať zo svojou minulosťou, ale aj čeliť všetkým svojím snom a víziam. Spoznáte ho ako bežné dieťa, ktoré malo detstvo plné rôznych zážitkov, ktoré sa do neho vryli. Nakoniec ako tínedžer opustil domov a na vlastnú päsť začal pracovať na svojich snoch... Kus dieťaťa však v ňom stále ostáva. Ide o intelektuála s fantastickou pamäťou, ktorý rozmýšla i hovorí fyzikou a matematikou a to je devíza, ktorú vie vždy vhodne použiť pri tvorbe cieľov a ísť nekompromisne za nimi. Ide o vizionára, ale aj veľkého workoholika, ktorý uznáva len svoje pravidlá a ako každí z podobných osobností má aj svoju osobitú stránku. To je tým, prečo ho ľudia zbožňujú, ale na druhú stranu aj nenávidia. Jedno sa mu ale nedá odoprieť: je frajer, ktorý ma gule postaviť sa konkurenčným organizáciam (NASA) i vláde, aby ukázal, že zaužívané predstavy fungovania niektorých vecí (vesmírny program trvajúci roky s obrovskými nákladmi) sa dajú ľahko zmeniť. To ukázal projektom SpaceX.

geimz
14.01.2017 5 z 5

Nečakal by som, že toto niekedy poviem o biografii, ale táto kniha je strhujúca. Áno, má veľkú devízu už len v Muskovej osobnosti a jeho živote, ale je predovšetkým napísaná tak fantasticky, že sa číta ako ten najnapínavejší román. Človek sa dozvie takmer všetko, čo chce vedieť o Muskových spoločnostiach, jeho osobnosti a životných cieľoch a to formou, ktorá ho neprezentuje ako stopercentného klaďasa, ale nestranne z oboch strán spektra.

Žemlák
30.12.2016 5 z 5

Super sepsáno. A chtělo by to víc takovýchto lidí jako je Elon. Doufám, že to dotáhne s vývojem. A když nestihnu letět na Mars, tak si snad alespoň koupím Teslu :-)

anickalysano
22.09.2016

Kniha mě naprosto uchvátila, stejně tak osoba Elona Muska. Člověk sice nedokáže říct, zda byla kniha objektivně napsána, ale myslím, že se autor snažil, aby byl Musk popsán z více pohledů.
To, čeho Musk za svůj život dokázal, se zdá až neuvěřitelné. Doufám, že se ještě dožijeme první cesty člověka na Mars. Z pohledu této knihy se to zdá velmi nadějné:).

tlllk
08.09.2016 4 z 5

Nebolo to zlé, ALE .... , prišlo mi to miestami až moc alibistické...

Pennywise
25.08.2016 5 z 5

Právě spokojeně dočteno a musím říct, že to byla jízda! Kniha plná inspirace jak to jde pokud máte něco v hlavě, spousty vizí a kolem sebe ty správné lidi. I když si jich trošku musíte vážit. "PayPall" a "TESLA motors" bylo to jediné co jsem věděl o Elonu Muskovi a po dočtení smekám. Snad to EM stihne a spokojeně dožije na planetě MARS .. *****

mahr.martin
16.08.2016 5 z 5

Knihu člověk přečte doslova jedním dechem, neboť je to silný neuvěřitelný příběh.

genie
12.08.2016 5 z 5

Mnoho biografií jsem zatím nepřečetla, každopádně tuto řadím stejně jako "Bratry Wrightovy" na vrchol.
Ano, dalo by se říci, že "materiál jako Musk a půl je hotovo". Přesto si myslím, že autor odvedl skvělou práci ve snaze o objektivní příběh tohoto podnikatele-vizionáře-zachránce lidstva. Žádná přehnaná glorifikace ani kriticismus, prostor tu mají (kromě Muska) oba tábory - jak obdivovatelé, tak i ti, kteří Muskovi buď nevěří anebo jim svou náturou ublížil.
Kdyby to byla beletrie, asi bych byla k uvedeným skutečnostem trochu skeptická a psala bych něco o překombinovanosti. Ale tohle je realita a Muska za jeho nezdolné úsilí a realizované vize nemohu než obdivovat.

martin9134
06.08.2016 5 z 5

Tuhle knížku jsem chtěl už hodně dlouho - říkal jsem si, že to bude zajímavé čtení. A bylo!
Chvíli trvalo než se děj trošku rozjel, ale příběhy jsou naprosto perfektní. Celé vás to donutí zamyslet se, říkáte si, měl bych se taky snažit změnit vesmír, fakt to dost motivuje.
Je obdivuhodné co Musk vybudoval a dost mě bavily popisy vnitřního chodu firem.
Určitě bych uvítal pokračování, protože už teď je knížka více než 2 roky pozadu.

DriftBooks
30.07.2016 5 z 5

Inu – tomu jak funguje televize, motory a podobné technické vymoženosti nerozumím. Snad proto mě to fascinuje. Je to pro mě cosi magického. Jak někoho napadne honit neviditelný elektrický proud přes dráty do mé zásuvky? S úsměvem vzpomínám na otázku své dcery: „A tati, co dělají ti lidé v televizi, když je reklama?“ Na ten ničím nezanesený dětský pohled, kterému vůbec nepřipadá divná myšlenka, že v té malé černé bedně u nás v obýváku bydlí lidé, nebo že tam odněkud dochází, jako do práce, aby tam odehráli, co mají, a během reklamy si trochu odfrkli. A vůbec jí nepřijde divné, že ti samí lidé jsou v jeden čas v milionech dalších bedýnkách. A věří na Ježíška… A... A takoví musí být lidé, kteří ženou lidský pokrok vpřed. Věří, že věci, které normálním lidem připadají nemožné, jsou možné. Jsou to moderní mágové, čarodějové a vypravěči pohádek. Jsou to šamani, kteří z hloubek svého podvědomí vytěží tajuplné znalosti z temných dálných vesmírů a z tisíců jiných dimenzí. A když se jim kouzlo povede, tak je docela jedno, že jsou to třeba neurvalci a v běžném životě vlastně blázni…

Kniha se Ashlee Vancovi povedla. Nikomu nestraní. Najdete v ní hromadu informací. Je čtivá. Není to ten typ: vygoogluj co můžeš, poslepuj a vydej. Za touto knihou je cítit obrovský kus novinářské práce. Takové té pravé, která se neodehrává u počítače, ale ve skutečném světě... (viz celá recenze)

mitko
22.07.2016 5 z 5

Prvýkrát som o Elonovi Muskovi počul, keď som zistil že je CEO firmy SpaceX. SpaceX je firma ktorá po dlhých rokov rozvírila stojaté vody v kozmonautike, keď ako prvá súkromná firma dokázala vyniesť náklad do vesmíru. V súčasnej dobe patrí ale taktiež ku najviac dynamickej firme na poli kozmonautiky, ktorá chce vytvoriť dostupné lety do vesmíru aj pre bežnú spoločnosť. V súčasnej dobe už dokážu pristáť ich prvé stupne rakiet, čo v budúcnosti zníži náklady na dopravu do vesmíru. Iné firmy len krútili hlavou a považovali Muska za blázna, keď hovoril o svojich plánoch a zakladal SpaceX, ale ku dnešnému dňu už o ňom hovoria ako o vizionárovi, keď sa mu to všetko podarilo a ja už čakám len na chvíľu, kedy zrealizuje svoje plány o Marse...

Kniha je písaná naozaj dobre, preberá sa tam jeho detstvo a pokračuje jeho odletom do Kanady, kde začal novú etapu života na univerzitách a neskôr založením Zip2, PayPal a neskôr SpaceX a Tesla. Všetko je to písané v šialenom tempe, kde sa na Muska valili len problémy z každej strany, ale on svojim spoločnostiam veril a išiel až do maximálneho rizika, kedy nič iné ako stres nepoznal a z každej strany ho bombardovali bulvár, neprajníci, ale aj veľké spoločnosti ju hádzali polená pod nohy. Postupom času (zlom nastal asi po prvom úspešnom štarte rakety Falcon 1), začali ľudia jeho firmám veriť a on dokázal obe firmy stabilizovať.

Čo sa týka osobnosti Elona Muska, kniha ho opisuje z oboch strán. Na jednej požaduje od svojich zamestnancov úplnú oddanosť a zanietenie pre prácu, kde osobný život musí ísť bokom a pracovať 16 hodín denne počas celého týždňa je u neho bežné. Nepozná slovo nemožné a chce aby dokázali veci na hranici nemožného. Nevadí mu nahučať na nich len za účelom zvýšenia ich motivácie a nerobí mu vyhodiť ľudí, ktorý pre neho pracovali aj 10 rokov a patrili ku najlepším za nejakú banalitu. Na druhej strane ale aj on je práci neskutočne oddaný, pre firmy spraví čokoľvek čo je v jeho silách a aj za ich hranicou. Z ľudí dokáže dostať to úplne najlepšie a každý problém sa snaží vyriešiť. A to všetko za účelom pomôcť ľudstvu v jeho prežití....

Eldar80
10.07.2016 5 z 5

Když jsem se do knihy pouštěl, tak jsem vůbec nečekal, že bude tak dobrá. Život Muska byl zaměřen pouze na podstatné okamžiky jeho života a tak poměrně brzy dospíváme k založení předchůce PayPalu. Následně je popsána poměrně podrobná historie SpaceX a poté Tesly. Životopis se prolíná s historií vzniku firem, které založil a během čtení se kniha stává jakoby beletrií. Popis děje začne mít spád. Kniha je tak životopisná a historická a zároveň je napsána akčně a napínavě. Poslední třetina knihy už není tak hektická a popisuje současný stav firem a některé vize do budoucna. I tak se to celé výborně četlo. Před čtením jsem si myslel, že to bude trochu na způsob motivačních knih o úspěchu, ale tohle se o knize vůbec nedá říct. Samotný děj a Muskova nezlomná vůle jsou dostatečně motivující, protože se ukazuje, že Muskův úspěch byl vykoupen obrovským úsilím. Jak jeho, tak všech jeho pracovníků. Knize tak chybí k dokonalosti snad jen více fotek a technické údaje o raketách a autech, protože jsem si během čtení musel spoustu věcí vyhledávat na internetu. Dobrá by byla třeba nějaká stručná časová osa a jmenný rejstřík.
Koho zajímá dnešní dobývání vesmíru soukromou společností a měnění paradigmat v automobilovém průmyslu, neměl by knihu minout. Perfektní. 90%

francouz
07.07.2016 4 z 5

Musím říci, že jsem nečekal nějaký závratný příběh. Ale po pár stránkách jsem naprosto propadnul kouzlu firem, a hlavně postoje, který možná je pro někoho americký sen, nicméně to, že dokáže pro svúj cíl nadchnout ostatní je něco, co je opravdu hodné následování. vytvořit z lidstva meziplaterní rasu, je něco, co neznamená další auto v garáži, ať je to Tesla, nebo Ferrari, ale opravdová otázka budoucích generací o přežití lidstva jako takového. než jsem si knihu přečetl, měl jsem Elona jako nějakého snílka, navíc jsem se projel v elektro autě a musím uznat, není to vůbec špatné. Tak jen houšť Apple 21 století , ještě neukázal vše kam nás schce posunout.

Veronika311
15.05.2016 5 z 5

Úžasnýá kniha o jednom z nejobdivuhodnějších vizionářů naší doby. Rozhodně úžasná inspirativní kniha.

3DD!3
12.05.2016 5 z 5

Skvěle napsané. Elon navíc vypadá jako chlápek, který se nenudí a kniha tak skáče od prvních dětských krůčků přes velkou louži vstříc fantastické budoucnosti. Jak Tesle tak SpaceX fandím. Je jasné, že Éčko nemá vyhráno a sebemenší chyba může poslat obě společnosti do kytek. Muskovo soukromí zůstává stále poměrně skryto (upřímně, kniha je o zajímavějších věcech), žádný bulvárek, což mi vyhovuje. Těším se na pokračování. :)

petaSk
01.05.2016 4 z 5

Kniha o populárním a inspirativní vynálezci, který je z ranku arogantních géniů, je psaná typicky americkým způsobem podporujícím americký sen. Ačkoliv se autor snaží svůj obdiv k Muskovi vyvažovat názory jeho zaměstnanců a občas kontroverzními Muskovými rozhodnutími, ve skutečnosti tyto skutečnosti udává tak uhlazujícím způsobem, že se zdá, že toto chování spíše omlouvá a dokazuje, že je nutné. Zřejmě je ale nutné pro Muska, což Vance nepopírá. Muskovu biografii podává opatrně a trochu podlézavě bez většího odstupu a kritiky. A je to škoda, protože Musk, ačkoliv na jednu stranu kretén, je oním vizionářem, který věří ve svůj sen a uskutečňuje ho. A třebaže kniha mohla být napsána objektivněji, podává dobrý obraz o Tesle, SpaceX a v menší míře o SolarCity. Bohužel o Muskově soukromém životě se toho až na pár odstavců mnoho nedovíme. Kniha tudíž nabízí obraz nekompromisního zakladatele společnosti a téměř vůbec jako manžela, otce a syna. V konečném důsledku ale kniha způsobuje to, že ačkoliv je Musk nesympatický, budete ho obdivovat za popisovanou houževnatost, sílu vize a touhu změnit svět, které podporuje činy a budete jeho aktivity bedlivěji sledovat.

momo01
20.03.2016 4 z 5

Skvělý příběh, ale ne od skvělého spisovatele. Všechny hvězdičky dávám za Muskovy vize a zajímavý život. Autor je prostě novinář, co chtít víc - třeba aby to mělo nějakého ducha a nevyznívalo to ve finále jako jedna velká reklama? :-)

smallycz
10.03.2016 5 z 5

Fantastická, inspirativní kniha. Skvěle napsáno. Je dobře, že jsou na světě lidé, jako je Elon Musk. I díky němu věřím v budoucnost lidstva :)

frky
27.02.2016 5 z 5

Snad bude pokračovat stejně úspěšně a za x let se dočkáme další knihy, toto bych mohl číst dál a dál...

životopisy, biografie vizionáři technologický rozvoj

Autorovy knížky

Ashlee Vance