Pokrevní bratři

Pokrevní bratři https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35931/bmid_elling-pokrevni-bratri-p4q-35931.jpg 4 130 38

Elling série

< 3. díl

Další z velmi úspěšné ediční řady norských románů líčí příběh dvou bývalých pacientů psychiatrické kliniky, kteří získali od města sociální byt a za pomoci asistenta se pokoušejí zařadit do běžného života. Střetávání s každodenní realitou je pro oba přátele komplikované a přináší řadu velmi humorných situací, pod odlehčeným tónem však dobře rozumíme osamocenosti hrdinů, jejich strachu z lidí i touze po lásce a přátelství. Román se v Norsku zařadil mezi bestsellery, byl přeložen do mnoha jazyků a zpracován do filmové i divadelní podoby.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Doplněk

Brødre i blodet , 1996

Prim
03.04.2018 4 z 5

Chvílemi jsem se strašně smála,ale občas jsem se nemohla začíst. Kniha stojí za přečtení.

bagel
01.04.2018 5 z 5

Nenápadná, ale o to krásnější kniha. Půjčila jsem si ji víceméně náhodou a o to více jsem byla překvapena. Velmi lidský příběh, nad kterým jsem se často usmívala.

Limetka
26.10.2017 5 z 5

Knížku mně darovala kamarádka a jsem jí velmi vděčná. Velmi lidský příběh. Opravdu krásný. Děkuji.

denib
07.10.2017 5 z 5

Vynikající kniha o dvou netypických lidech, kteří zkouší žít samostatně. Je to vtipné i smutné. Oba jsou velmi přímí v tom, co chtějí (ženskou a kočku) a co si myslí, takže vznikají humorné situace s jejich okolím. Zároveň ale sama vím, jak hrozný je strach chodit mezi lidi a komunikovat s nimi. To žádná legrace není. Myslím, že jsem ještě nečetla knihu, kde by někdo tak dokonale popsal myšlenky takového člověka. Ve skutečnosti by se mi nezdálo, že potkávají samé relativně hodné lidi a dělají tak rychlé pokroky. V knize to je ale super - jak napsala PetK níže, je to trochu jako Forrest Gump. Celkově jsem nadšená, určitě si to přečtu ne ještě jednou, ale několikrát.

MOu598
06.07.2017 4 z 5

Četla jsem v červenci 2008. Podle mých poznámek:
Psáno v ich formě.
Dobře se čte.
O mně, o nás, o lidech trochu mimo, a to jsme všichni. O lidech, kteří se méně mohou kontrolovat.

Sahir
03.06.2017 5 z 5

Skvělá kniha kterou si rád přečtu znovu

PetK
24.05.2017 4 z 5

Půvabný příběh možná z kategorie Forrest Gumpa, i když méně absurdní. Člověk si při poslechu (měla jsem audio) skutečně klade otázku, co je normální, důležité, z čeho může mít jeden radost a co ho může děsit. Oddechovka, která jen tak příjemně plyne.

rozvera
02.04.2017 3 z 5

Zajímavý pohled do světa dvou mužů, kteří byli léčeni pro duševní poruchu, seznámili se v léčebně a následně spolu bydlí v městském sociálním bytě pod dohledem kurátora. Škoda jen, že příběh popisuje pouze krátký časový úsek, osoby jsou vykresleny velmi plasticky a věrohodně a bylo by zajímavé sledovat dál jejich osudy. Autorovi musela být tato problematika známá, pravdivost příběhu je nesporná.

magnolia
02.04.2017 5 z 5

To bylo milé knižní překvapení (a tak dlouho jsem čtení odkládala - nalákal mě komentář uživatele Koňadry, díky). Jiné komentáře jsem nečetla a chystala se na spíše vážný a (možná zvláštní) psychologický román. Nepřišlo to hned, ale brzy bylo jasné, jak jsem se (naštěstí) mýlila v úsudku. Na každé čtení jsem se těšila víc a víc, úžasně se bavila a soucítila a držela palce a byla zvědavá na další situace a zkoušky, které autor pro netypické a rozdílné hrdiny připravil. Bylo to opravdu pěkné, psané s citem a pochopením, doporučuji. (Nenechte se odradit začátkem a mudrováním Ellinga, hodně mi připomíná Dona z Projektu manželka).

Koňadra
21.03.2017 5 z 5

Nerozumiem, prečo som sa k tomuto úžasnému počítaníčku dostal až teraz. Človek občas hľadá to jedno správne slovo, ktoré by tú ktorú knihu vystihovalo najlepšie, aj za cenu, že následkom bude zjednodušenie. Táto kniha je pekná. Je vtipná, nepatetická, dejovo dotiahnutá, s premysleným štýlom rozprávania hlavného hrdinu. Ale hlavne je pekná.

Vesmich
01.03.2017 5 z 5

Dva jinací muži bydlí v chráněném bydlení a pokoušejí se zapojit. Zpočátku jsem byla poněkud ostražitá, jestli nepůjde o jakousi ódu na jinakost, která bude nemilosrdně tepat všechny neempatické nejinaké a jejímž vyústěním bude klopotné a urputné vzájemné obohacení. Obava se postupně rozplynula. Popis všednodennosti, jak ji prožívá Elling když je spokojený, když je napjatý, když se bojí, je uražený a mnohá další když, je autentický a velmi poučný. Otravné na knize není vůbec nic, přesně naopak.

Yorika
18.05.2016 4 z 5

Ano.Severská literatura,to nejsou jen detektivky,které se na čtenáře v posledních letech sypou jako ledový sníh.Tohoto autora jsem objevila již před lety.Líbí se mi jeho příběhy o zdánlivých outsiderech,protože jsou to příběhy úsměvné,dojemné a proto lidské.I tato kniha,vyprávějící o dvou přátelích a spolubydlících s dětskou duší je stejná.Sever umí i hřát :)

eLeR
09.07.2015 4 z 5

Výborne napísaná kniha, Ingvar akoby sa dostal do hlavy niekomu podobnému ako bol Elling. Od polovice to naberie spád a vôbec to nepustíte z ruky. Jeden tak trošku urozprávaný, úprimný, inteligentný štyridsiatnik, ktorý žil len s matkou, ktorá vás síce možno pripraví teoreticky na život, ale prakticky vôbec. Ten druhý je taký jednoduchší, stále hladný a stále tuží po ženách ... no a ku nim sa pritrafí jedna strelená tehotná ženská, jeden ex - básnik ... a o zážitky je postarané. Fakt slušne napísané, chválim!

foxterier
26.05.2015

Opravdu nevím, proč se mi tento spisovatel dostal do rukou až ted. Je to to nejlepší, co v severské literatuře je.

vekune
21.11.2012 4 z 5

To je kniha, kterou dočtete a řeknete si: "To bylo krásný"

janabo
01.09.2012 5 z 5

Knížku jsem dostala, autora ani příběh jsem neznala a byla jsem příjemně překvapená. Nyní má v mé knihovně čestné místo a všem ji doporučuji. Krásné čtení.

Ellis
18.07.2012 4 z 5

Když se v mojí knihovně objevila "nová" (kniha je vydaná v 2006, ale zřejmě byla teprve pod ono klíčové slovo zařazena, jinak by mi dávno neušla) knížka na klíčové slovo autisti, vůbec jsem neváhala. I když jsem byla malinko skeptická kvůli severské národnosti autora, co jsem od nich četla, se mi zatím nelíbilo.
Odložila jsem co mě nezaujalo tak moc a okamžitě se pustila do čtení. Je to tak humorné, odlehčené a příjemné čtení, že jsem se nemohla odtrhnout:-)
Fajn příběh, také doporučuji.

Hipi
18.04.2012 5 z 5

Moje srdeční záležitost. Velmi lidský a přitom zábavný román o soužití dvou neobyčejně milých a sympatických outsiderů, kteří se pokoušejí s pomocí dvou koťat -a za dohledů asistenta psychiatrické léčebny- sdílet společný byt. Vřele doporučuji. :)