Elizino tajemství

Elizino tajemství https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432801/bmid_elizino-tajemstvi-Bd6-432801.jpg 4 345 112

Prostituce ve stínu hákového kříže. Jak vysoká může být cena přežití? Je možné si i v pekle zachovat lidství? Čekala je těžká volba na strašlivém místě: buď budou žít dál jako řadové vězenkyně koncentračního tábora v Osvětimi, nebo výměnou za snesitelnější podmínky začnou pracovat v táborovém nevěstinci. Mladá žena Eliza si vybrala druhou možnost. Když se po konci války její vzpomínky dostanou do rukou matce bývalého důstojníka SS, s hrůzou zjistí, co vše musely zubožené dívky a ženy podstupovat, aby získaly alespoň nepatrnou šanci přežít. Elizin boj o přežití a chorá, nebezpečná láska důstojníka SS se prolínají s líčením skutečného táborového života a fungováním esesáckého veřejného domu, který dosud nikdy nebyl v literatuře popsán.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

Sekret Elizy. Auschwitz. Płatna miłość , 2019

Nočnípták
30.04.2021 3 z 5

O nevěstinci v koncentráku občas byla někde zmínka. Tady je však poprvé popsáno jak to v táborovém veřejném domě chodilo. To bylo na celé knize zajímavé. Jinak nic. Eliza mi byla skoro protivná. Celé její vyprávění bylo jaksi bezcitné, bez emocí. Možná, že to tak autor napsal úmyslně. Možná, že takové odosobnění pomáhalo přežít. Mně to ale vadilo. A dalším mínusem jsou pravopisné chyby. Doporučit knihu nemohu.

xbone
15.04.2021 4 z 5

Pěkně se čte. Líbí se mi dějová linka hlavní hrdinky ještě než příjde do KT. Knihu určitě doporučuju.

Aghatte
02.04.2021 3 z 5

Těžké téma, nejednoznačné.
Vše, co souvisí s Osvětimí a holocaustem, je pro našince nepochopitelné.
Měla jsem období, kdy jsem četla jednu knihu za druhou, až jsem musela přestat. Tato kniha je po dlouhé době výjimkou, a opět si dám pauzu.
Jediné slovo, které mě napadá, je odosobnění - všech protagonistů. Oceňuji na hlavní hrdince, že se nesnažila dělat hezkou ani obětí. Prostě jen bezcitně popisovala, co se dělo. V dobách míru byla pěkná potvora. Kapitoly s Annou byly také důležité. Bylo mi ji líto málem víc, než Elizy.
Našlo se tam pár opravdu hlubokých krátkých myšlenek, které by stály za vytesání.
Celé je to ale příšerné, čeho je člověk schopen. Jeden malý trapný poskakující kašpar udělá z milionů lidí vrahy, kurvy a mrtvoly. Jak je to vůbec možné! Ale stalo se to.

Ovšem překlad a chyby, to je ostuda vydavatele. Chybělo tam i celé slovo zůstalo z něj jen písmenko "é". Čárky ve větě jednoduché, souvětí, samá a a a , a pak...

iva23
01.04.2021 odpad!

Stejná bída jak Tatér z Osvětimi.
Pro náročnější čtenáře, nebo pro ty, co už mají nějaký ten román s tématikou koncentračních táborů za sebou, ztráta času.

marci8
26.03.2021 odpad!

Kniha mě zklamala. Literární úroveň je podprůměrná a kniha je suchopárná. Hlavní hrdinka Elza je nesympatická. Anna to vylepšuje, ale bude to spíše pobytem v Izraeli, který miluji. Četba této knihy je ztráta času. Pokud druhá světová, tak doporučuji Lustiga. Nedávno jsem jinak četla Vypravěčku. Je to tisíckrát lépe napsané a čtenář příběh prožívá.

Nymf
22.03.2021 4 z 5

Skvělý příběh, jiný než ostatní z tématiky o holocaustu. Přivíráte oči i nad tím koncem, protože víte, že se jedná o fikci. Moc se mi líbil nápad kdy hlavní hrdinka jaksi spolupracuje s Měsícem na obloze- používá svou ženskou intuici.
Ale před čím nepřivřu oči, jsou ty pravopisné chyby v českém překladu, kterých je tam jak much na hnoji.

vendysantos
13.03.2021 5 z 5

Další silný příběh z Osvětimi, ale úplně odlišný od všech, které jsem dosud četla. Líbil se mi autorův styl psaní. Děj je samozřejmě hrozný a při čtení si říkáte, jak se takto mohly chovat lidské bytosti...

Pog
10.03.2021 4 z 5

Jak již psal někdo přede mnou, kapitoly s Annou byly vcelku zbytečné a opravdu by stačily pouze na začátku a na konci. Upřímně řečeno, asi v polovině knihy jsem je začala přeskakovat, protože byly opravdu o ničem. Jinak příběh Elizy jako takový je jiný než v ostatních knihách o Osvětimi, a to nejen tím, že hlavní protagonistka pracuje v táborovém nevěstinci, ale i tím, že postavy tu nejsou úplně černobílé, včetně právě Elizy. Víc než její příběh mě ale zaujal příběh krásné Magdaleny, kterou jsem si oblíbila mnohem víc než hlavní postavu.
Mrzí mě, že kniha u mě nedokázala vyvolat žádné emoce...

Mišák240
06.03.2021 5 z 5

Další, ale zase jiný příběh z Osvětimi. Eliza, hodně svérázná osoba, která se snaží za každou cenu přežít hrůzy koncentračního tábora. Pro mě nové téma Kommando Puff. Škoda jen rychlého konce, ale knihu doporučuji.

hrosik3
02.03.2021 4 z 5

Silný, zajímavý příběh. Trochu jiný pohled a konec poněkud přetažený.

zulvisek
14.02.2021 5 z 5

Velice zajímavá kniha, netradiční příběh, hlavní hrdinka nebyla úplně kladná a proto se mi hodně líbila.
Knihu jsem četla jedním dechem

AnnaPanulis
09.02.2021 4 z 5

Toto je moje první knížka ohledně tématu Osvětim. Ze začátku se mi velice zalíbila, ale asi tak v půlce knížky mě to začalo nudit, což na mě neudělalo zrovna dobrý dojem, a tak jsem knížku na půl roku odložila. Mezitím jsem se dostala ke knížce Smrt je mým řemeslem, která mě velice zaujala a po jejím dočtení jsem se opět vrátila k Elizinu tajemství. Po návratu jsem knížku dočetla na jeden zátah a ponechala ve mně mnoho myšlenek.

Byl to silný příběh, nad kterým jsem musela ještě několik dní přemýšlet. Doporučuji a rozhodně se pustím ještě do dalších knih s touto tématikou.

pupak13
03.02.2021 3 z 5

Nevím, jak moc se kniha drží skutečných událostí, asi jen tak spíš povrchně, sám autor na konci knihy přiznal, že čerpal některé pasáže, tak jak se u nás říká - "jedna paní povídala", no nicméně řadím to k těm lepším knihám s touto problematikou - určitě lepší než třeba "Tatér z Osvětimi". Sice se v ději vyskytuje až příliš životních náhod, ale zase je zde realističtěji popsán vyhlazovací tábor, a to i přes to, že se autor narodil až po válce. Kniha se čte příjemně a je vhodná pro méně náročné čtenáře.

Blazule
24.01.2021 5 z 5

Jedna z dalších knih mapující promyšlenou strategii Němců, jak zlikvidovat a ponížit Židy a své nepřátele...tentokrát na téma Osvětimský nevěstinec...přečteno jedním dechem...

TerezaJágrová
17.01.2021 4 z 5

Pěkná kniha. Ještě nikdy jsem nečetla knihu na téma Osvětimského nevěstince. Je čtivá a jako snad každá kniha tohoto tématu, silná. Každopádně znám lepší knihy na téma Osvětim.

LéňaM
13.01.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila. Příběh mě bavil od začátku, jen pasáže o Ane mi přišly zbytečné. Stačila by prvni a poslední část.
Moho byt ještě popsano jak se Elize vedlo po válce.
Příběh na základě skutečné udalosti.

Zaujala mě psychika žen s tímto osudem

Shoperkaa
07.01.2021 4 z 5

Obsah knihy asi člověk nemusí komentovat. Stránky odhalují děs a hrůzy koncentračního tábora Auschwitz - Birkenau. Závěr knihy jsem čekala jiný, chyběl mi jakýsi celistvý konec celého rukopisu doplněný Elizou o tom, kde se poté usadila a porodila. Možná i informace o dalších lidech např. Karl. Co mně na knize trošku zklamalo bylo docela hodně pravopisných chyb v textu. Určitě, ale doporučuji přečíst tento velmi silný příběh.

nicole1990
06.01.2021 5 z 5

Mrazivé a zajímavé čtení určitě doporučuji přečíst.

Terka72
29.12.2020

Kruté a mrazivé čtení. Přesto si myslím, že s tématikou koncentračních táborů,holocaustu, 2. sv. v. existuje daleko více krutých a z lidského hlediska nepochopitelných příběhů . Doporučuji ale i přesto přečíst, určitě Vás kniha nenechá bez dojmů.

adel_pe
09.12.2020 4 z 5

Za mě ano, silný příběh, rozhodně dopoučuji přečíst.