Eleanor se má vážně skvěle

Eleanor se má vážně skvěle https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354644/bmid_eleanor-se-ma-vazne-skvele-0oF-354644.png 4 1419 424

Nikdy není pozdě změnit svůj život. Svérázná, asociální Eleanor Oliphantová všechno zvládá sama. Vystudovala klasickou literaturu, ale pracuje jako účetní a je jí úplně jedno, co si o ní ostatní myslí. Po Glasgow chodí v kožené vestě a s taškou na kolečkách. Nemá žádné kamarády a víkendy tráví s lahví vodky, aby vytěsnila vzpomínky na otřesné dětství. Když ale naváže nečekané přátelství s kolegou Raymondem, začne jí docházet, že takhle to dál nejde a že musí vystoupit ze své ulity.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Plus

Eleanor Oliphant Is Completely Fine , 2017

raffi
18.12.2018 5 z 5

Kniha je napísaná výborne, mám pocit, že nemá slabé miesto. Správne dávkovaná minulosť nedovolila príbehu skĺznuť do nudy. Bavilo ma objavovať svet (tu znamená realizovať bežné sociálne aktivity) prostredníctvom tak zvláštnej a zaujímavej osoby. Rada som Eleanor Oliphant spoznala. Myslím, že na ňu nikdy nezabudnem...
A teraz si musím pogratulovať, že ku koncu roka mám nejakú šťastnú ruku pri výbere kníh, jedna lepšia než druhá... a každá iná.

Aterianna
15.12.2018 4 z 5

S očekáváním jsem se do příběhu ponořila; se spokojením jsem doplula ke konci. Co z toho vyplývá? Dlouho jsem nenarazila na postavu, které bych tak rozumněla a chápala její pro někoho nepochopitelné úvahy a pozastavováním se nad něčím, o co by ostatní ani v duchu nezavadili. Ačkoli ale nemám temnou minulost, která by ze mě udělala takto svéráznou introvertní podivínku, dokáži přesto alespoň z části soucítit.
Co na tom, že v realitě bysme o takových lidech a osudech slyšeli jen vzácně. Náhody se dějí. A tohle je “jen” kniha. Samotnou mě to zaskočilo, ale tentokrát mi vývoj situací vůbec nevadil. Být potom Eleanor, měla bych se vážně skvěle.

Lennicourt
01.12.2018

Eleanor,krásná a čistá povaha,bez přetvářky,která ji obklopuje.Celou dobu jsem doufala,že se Raimond vyjádří a ona pochopí,kdo ji má rád za to,jaká je.Sympatická podivinka. Konec mě překvapil. Kniha dle mého názoru čtivá, humorná(chvílemi jsem se smála v tramvaji i nahlas;). Moc povedená, těším se na další knihu autorky..

mi-380
29.11.2018 5 z 5

Kdo má rád Sagu Norén z Malmö, ten bude mít rád i Eleanor Oliphant z Glasgow. A naopak. Jejich jedinečnost autoři založili na kontrastu toho, co je vidět a toho, co vidět není. Jejich chování, které tu a tam přináší mimořádně vtipné hlášky, vychází z brilantního myšlení až nelidsky uvažujících mozků a z potlačených citů. Smutný a nepochopený vnitřní svět, poznamenaný… (nebudu spoilovat).
95 % (303 hodnotících s průměrem 89 %).
A že by to bylo jen pro ženy? To ne.

marlowe
24.11.2018 5 z 5

Když pohlédnu na tu početnou množinu komentujícího čtenářstva (viz níže), připadám si jako v čekárně endokrinologického oddělení, kam chodívám na pravidelné kontroly se štítnou žlázou: na všech židlích jenom dámy, které si mě, vetřelce, podezřele prohlížejí. Nějaká genderová vyváženost? Ani náhodou! Takže si tu, uprostřed tolika čtenářek, připadám trochu nesvůj.

Ale pojďme k románu (který mi byl, mimochodem, jednou DÁMOU – děkuji, Kap – doporučen).
Nejdřív jsem si myslel, že to bude nějaká pohodovka na způsob Brigitte Jonsenové, ale velice rychle jsem zjistil, jak moc jsem se mýlil. Protože tohle není žádné kratochvilné čtení, ale nádherný, hluboce lidský příběh bez kapky lepkavého sentimentu, model "pepř a sůl" (neboli smích skrze slzy), a – byť jediný chlap v čekárně – bez mučení přiznávám, že jsem si ho náramně užil. Doporučuji všem, tzn. i té polovině lidstva, s níž se (většinou) na endokrinologii nepotkávám.

P.S.1: Své představivosti zkrátka neporučíte, dělá si, mrška, co chce. Já v ajťákovi Raymondu Gibbonsovi (už je to tak!) při čtení pořád viděl Roye Trennemana (Chris O'Dowd) ze seriálu Ajťáci. :-)

P.S.2: Autorka, kromě příběhu, poskytla v knize i návod, jak naložit s těmi, co nám svými vlezlými telefonními nabídkami ztrpčují život:

Telefon mi doma moc často nevyzvání – když ale začne, pokaždé nadskočím. Většinou volají z banky, jestli mi náhodou někdo nenabízel pojištění schopnosti splácet hypotéku. "Vím, kde bydlíte," zašeptám a hodně, opravdu hodně opatrně zavěsím.

Nicol13
14.11.2018 5 z 5

Tahle knížka jako celek není velký skvost a má pár chyb.. ale ta Eleanor, kdo by jí prostě nefandil :) Po dlouhé době mi bude chybět knižní postava. Eleanor jsem si jednoduše hned oblíbila. Měla velice zajímavé postřehy, byla vtipná a svá.
Často jsem se smála, někdy se červenala za hrdinku a občas mi bylo smutno...
Bavilo mě to.
A konec s maminkou mě překvapil.

murray
07.11.2018 2 z 5

Já vám nevím. Podle ohlasů jsem čekala super skvělou, vtipnou a chytrou knihu. Jsem zklamaná. Velmi zklamaná. Příběhu jsem nedokázala uvěřit. Hlavní hrdinka má být asociální a do sebe uzavřená podivínka, ale ve všech situacích se setkává jen se samými milými a chápajícími lidmi a vlastně ji všichni milují. Našlo se pár zajímavých pasáží, ale zbytek mě neoslovil a měla jsem chvílemi pocit, že knihu psali dva různí lidé. Může to být i vinou překladu, ale to nedokážu posoudit. Typická ukázka knižní nadprodukce dnešní doby řekla bych. Zcela zbytečná kniha.

pip11
06.11.2018 5 z 5

Silný příběh o tragickém dětství osamělé Eleanor která se snaží přežít, přes veškerou hlubokou bolest a smutek. Život se ji konečně začne měnit, není to jednoduché a někdy bolestně těžké, ale dostává pomocnou ruku. Začíná objevovat svět o kterém vlastně nic pořádně neví a svým vlastním způsobem ho zkoumá, což někdy vede k úsměvu, hluboký smutek se střídá s vtipem. Nalezne pravé přátelství a začne bojovat s minulostí, aby už konečně vykročila k lepší budoucnosti. Je to neobyčejná kniha o originální Eleanor.

Peslik
06.11.2018 3 z 5

Z příběhu - života Eleanor jsem měla za začátku depku a dost velkou, byla chvíle, kdy jsem knihu chtěla doložit, ale pak nastal zvrat v mé hlavě a já ji neuvěřitelně začala fandit a těšila se na setkání s ní. Holt život není peříčko a Eleanor se k němu postavila pěkně čelem a žila jej podle sebe bez přetvářky.
Dávám 3,5*

Puntíkatýhrnek
01.11.2018 4 z 5

Vždycky jásám, když se potkám s příběhem, který mě ještě dokáže zaujmout. A to tedy Eleanor nelze upřít. Není to úplně strhující čtení, dokonce i na emoce, i přes krutou minulost, se hraje velmi střízlivě, ale s čím jsem se úplně ztotožnila byla povaha hlavní hrdinky...my mimoňové to máme ve společnosti vážně těžké...Knihu doporučuji, pravda, četla jsem i lepší, ale osobně jí považuji za velmi slušně napsanou a myslím, že autor ještě nedosáhl svého vrcholu, takže se nejspíš máme na co těšit...

alekis
30.10.2018 5 z 5

Kniha je to výborná, jistým způsobem podobná další pecce, Mezi krásou a ošklivostí. Eleanor je dokonale vytvořená postava, je tak absolutně svá, tak neobyčejná, a i když později pochopíme proč je taková, stejně asi nechceme, aby se úplně změnila a zapadla mezi ostatní. Doporučuji, je to sice trochu drama, ale především je to skvělá zábava a postřehy, úvahy, komentáře hlavní hrdinky nemají chybu! A je moc fajn, že láska, kytička něžně se rozvíjející, je tam taky! :-)

ladyka
28.10.2018 5 z 5

Tahle knížka a její hrdinka Eleanor je vážně skvělá. Skvělá svou atypičností - Eleanor je trochu potrhlá, hodně svá, ale jak jí nakouknete pod kůži a její jizvy, zjistíte, že se vám usadila v srdci. Bavila mě svým postojem, odlišností, trefnými hláškami a fixací na kožené vesty. Dojala mě svou odvahou, ryzostí a hlavně nezlomností, ať už vůči minulosti nebo okolí. Úžasný byl Raymond, který v Eleanor probudil její nezjizvenou část srdce. A to v žádném milostném klišé. Tento příběh není o ději, ale o niterním prožívání samotářů, o kouzlu a síle drobných laskavostí, které vám dají důvod žít a nikoli jen přežívat. Knížka by mohla být pro mnohé lekcí, že není zlato, co se třpytí, aneb jak ve knize napsáno a jak řekl Seneca: "Zlato se pozná v ohni, stateční lidé v neštěstí".

devildeny
23.10.2018 4 z 5

Kniha vtipná a dojemná. Bavilo mě Eleanořino smýšlení, které občas bylo, jako by sem spadla z jiné planety, zároveň však, přese všechny její strasti, měla velmi milou povahu.

Rade
13.10.2018 5 z 5

Pro mě je Eleanor tak trochu ženská varianta Samuela Hoeniga, svérázného mladého detektiva s Aspergerovým syndromem z knih Jeffa Cohena (Otázka ztracené hlavy, Otázka neznámého manžela).
Myšlení a chování Eleanor se zprvu tomu Samuelovu tolik podobá, až mě napadá, zda se autorka těmito knihami aspoň trochu neinspirovala. Oba jsou samotáři, s vlastními recepty na život, přesně naplánovanými rituály, s vlastními teoriemi, jak se správně chovat, které ale v kontaktu s jinými lidmi působí svérázně, někdy až směšně, společné jsou i opatrnost ve styku s nebezpečnými bacily, nepochopení nadsázky a přirovnání… U jednoho je příčinou autismus, u druhého ujetá výchova a děsivé trauma z dětství.
Ale zatímco knihy Jeffa Cohena jsou vedle zajímavého portrétu Aspergera spíše úsměvnou oddechovkou, v tomto případě kniha v závěru přitvrdila; z poněkud výchovného apelu, že máme lidem pomáhat a neposuzovat je podle nepodstatných drobností, se příběh překlopil do docela drsného závěru, byť s pozitivním vyzněním. Zaujal mě nakonec zejména patologický vztah dcera - matka, a velmi, velmi těžká cesta, jak se z něj vymanit, a to i s přihlédnutím k překvapivému zjištění v závěru.
Nakonec dávám pět, i když jsem během četby plánovala nižší hodnocení.

Mandlevest
07.10.2018 5 z 5

Dojemná kniha, ale ne sladkobolná, která vzbuzuje laskavý úsměv na tváři a pohlazení na duši. Velmi civilně napsáno a přece tak čtivě. Eleanor, když jsem zprostředkovaně sledovala tvoje objevování světa, emocí a krás, které se mohou objevovat ve zcela nenápadných věcech a životních okamžicích , bylo mi také skvěle! Krásná, optimistická knížka. Doporučuji.

Aknel26
06.10.2018 1 z 5

Jak tak prohlížím komentáře, vypadá to, že jsem jediná, komu Eleanor k srdci nepřirostla. Možná jsem jen čekala něco a někoho jiného, myslela jsem, že Eleanor bude podobný typ jako Amy z Teorie velkého třesku, ale tak to nebylo a já nebyla zvědavá ani na její minulost ani na budoucnost. Nedočetla jsem, bohužel.

simona5r
29.09.2018 4 z 5

Velmi smutná minulost dívky, která se s ní pere a snaží se nad ní vyhrát. Vše se odkrývá postupně, stejně jako se mi Eleanor postupně dostávala pod kůži.

syskas
28.09.2018 5 z 5

Nádherná kniha. Vtipná, smutná. Krásna premena Eleanor a priznanie a pochopenie toho, čo sa stalo. Lebo bez toho by to ďalej nešlo...

LucinQa77
27.09.2018 5 z 5

Skvělá kniha, nemohla jsem knihu odložit :)

Marcela52
25.09.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Autorka dokáže i o vážných věcech psát vtipně a přestože hlavní hrdinka má velký problém, s kterým se musí vypořádat, jde o příběh, který vás naladí pozitivně. Většině problémů i tragickým událostem se dá čelit, pokud najdeme odvahu o nich hovořit otevřeně a pokud máme ty správné přátele, kteří nám pomohou...

psychologické romány izolace osamělost společenské romány potlačované vzpomínky

Autorovy knížky

Gail Honeyman
skotská, 1972
2017  87%Eleanor se má vážně skvěle

Kniha Eleanor se má vážně skvěle je v

Přečtených1 840x