Eleanor & Park

Romance ze školního prostředí, neobvyklá je v tom, že hlavní hrdinka není nejkrásnější holka na škole a její milý není nejúžasnější borec; ona je obyčejná, trochu při těle, on nenápadný kluk s částečně asijskými předky. Jejich zvolna se vyvíjející vztah překvapí je samotné a je líčený tak, že když se poprvé vezmou za ruku, připraví to o dech je i čtenáře. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/217489/eleanor-a-park-sza-217489.jpg 4.11026

Eleanor and Park (2014)

Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, Yoli

MerMinGwendol
včera

KDE JE POKRAČOVÁNÍ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Někdošťastný

Líbilo se mi, že hlavní hrdinové nebyli dokonalí.

1Světluška2

Sladká romance. Kniha se mi líbila, byla lehká na čtení, a proto jsem ji měla přečtenou za jeden den. Přemýšlela jsem jestli bude druhý díl.

Vanda_J

Tak jako Fangirl to byla fajn knížka na odreagování.
Žádné velké zvraty, roztomilá romance s trošku rozvinutějším příběhem co se týče rodiny Eleanor. Dělaná právě tak nějak pro dívky v mém věku (kolem 15). Takže já jsem s ní spokojená. :)

surynas

Potřebuji někoho kdo by mě miloval tak jak Park miloval Eleanor. V tom je kouzlo té knihy.

elik-play5518

Uzasna

Jasomknihomolka

Eleanor dievča ktoré nevlastný otec nemá rád, s chudobných pomerov oproti Parkovi. On má svoju vlastnú izbu,komiksy...na čo si len spomenie ale nie je rozmaznaný chalan. Na koniec som nadávala, že to nie je happy end.Stále mi vrta v hlave čo Eleanor na konci napísala Parkovi a to je pár mesiacov do zadu čo som ju čítala.

Chochi26

Úžasná kniha! Výborně se čte, má zajímavý, velmi poutavý příběh, myslím, že srdce romantičky zaplesá a popláče :)

CrazyDuck15

Krásná kniha s jednoduchou a přesto smutnou a promyšlenou zápletkou. Pokud jste milovníky teen romancí, kde najdete jedinečné postavy, rozhodně Eleanor & Park doporučuji. Snad se Vám kniha bude líbit tolik, jako se líbila mně.

Falquar

Eleanor a Párkovi by o tolik víc slušelo obyčejné kamarádství [Eleanor by tak aspoň nechtěla furt Párka jíst a možná by i zhubla], ale to by to pak skoro nikdo nečetl, že?

banánovépyré

Krásná, milá, plná hudby :)
Tahle knížka mě dostala. Nebudu se dlouze rozepisovat - pokud máte rádi příběhy, zajímavé lidi/postavy a hudbu, jděte do toho. Jemné, milé, krásné, skvělé.

hledaseniki

Píše se, že jde o neobvyklou romanci, bohužel jsem na ní nic neobvyklého nenašla, vlastnĕ mi přišla naprosto tuctová, bez inovací a to, že je hlavní hrdinka při tĕle, nepovažuji za žádný inovativní prvek. Knihu jsem mĕla přečtenou za dva až tři dny, ale nebylo to protože bych z ní byla nadšená, bylo to tím, že jsem jí chtĕla mít co nejdříve za sebou, protože knihy dočítám i když si z nich nejsem na vĕtvi. Ani netušíte, kolikrát jsem tu knihu chtĕla zahodit do kouta nebo pod autobus, nic horšího jsem v tomhle žánru snad nečetla. Hlavní hrdinka Eleanor je neskutečná husa, ta holka mi lezla tak krkem a i když byla ironická a sarkastická nestačilo to na to abych si jí oblíbila, Park byl daleko sympatičtĕjší a byl snad jediným plusem celého příbĕhu. Neobyčejný příbĕh byl zcela obyčejný, plný nesmyslných žvástů o ničem. První co mĕ na téhle knize zaujalo je to, že byla situována do roku 1986 a očekávala jsem, že autorka využije tohoto aspektu k tomu, aby tam zakomponovala všechno co bylo pro tenhle rok typické ať už hudbu, oblékání, prostĕ cokoliv, co by ten příbĕh oživilo.

Při čtení jsem pořád čekala, že se z toho vyklube nĕco docela jiného, ale autorka nám servírovala jedno klišé za druhým. Asi nejvíc mĕ pobavila ta část, kdy se autorka snaží o záhadu a tou je kdo čmárá na Eleanořiny učebnice. Za prvé je to jasné hned při prvním oplzlé vĕtĕ a za druhé, vždyť je to vlastnĕ úplnĕ jedno. Myslím, že autorka se mĕla snažit trochu víc šťourat do rodinného zázemí Eleanor a jejích sourozenců, jenže je jasné, že kniha je určená mladším čtenářům, kteří si radĕji přečtou o mladé lásce než o tom, že Eleanor žila v naprosto příšerných podmínkách a nikdo to neřešil. Knihu Eleanor a Park neshledávám nijak zajímavou, vlastnĕ nechápu, co na tom každý má a nerozumím tomu, jak se tohle mdlé nic mohlo stát bestsellerem, já jsem knihu četla se sebezapřením, nevidím na téhle rozvíjející lásce nic romantického ani roztomilého a i když jsem na tohle asi už stará, ještĕ se mi nestalo, že bych v young adult žánru narazila na nĕco z čeho bych byla tak znechucená, takže to asi vĕkem nebude!!! Tohle ne, Eleanor a Park odlétá z mojí knihovny, už to nikdy nechci vidĕt. Od Rainbow Rowell mám doma ještĕ Nedej se (e-knihu), ale nejsem si jistá, jestli se do toho nĕkdy pustím, nĕjak autorce nevĕřím. Tak třeba nĕkdy.

Veveruškaaa

Milé a oddechové čtení o dvou mladých lidech a jejich první lásce.
Byla to trochu taková červená knihovna, čekala jsem od ní trochu víc :-D .
Jinak super počtení, možná se mi to o kapku víc líbilo než Fangirl.
Richieho bych nejradši zabila za to jaký byl a co dělal, byla to i celkem chyba její matky, dát se s takovým hnusným chlapem dohromady... měli na něj tu policii přece jenom zavolat..
5* :-)

ajla5

Nerozumím některým předchozím komentářům. Četli jsme stejnou knihu? Někde jsem četla, že milovat je jako, když ten druhý drží vaše srdce a vy víte, že až ho pustí, bude to bolet mnohem víc. Tenhle pocit jsem měla celou dobu, po kterou jsem četla tuhle knihu. A to od začátku do konce. Asi jen tak nepřestanu brečet a nepřestanu myslet na to, co cítil Park. Bože! Jdu číst příručku k vozu Škoda.

Globuska

Jestli se bojíte, že máte v rukou sladkobolnou červenou knihovnu, která vás utluče stereotyp, budete velmi mile překvapení. Pocity, které doprovázejí první lásku, ta nejistota, stud a zároveň první "dospělácké" krůčky - tohle všechno tam je. Při čtení se sami vrátíte k vlastním zážitkům, úplně se to nabízí. Je to milé a čtivé a víc není potřeba. :)

notsohappyanny

Tohle byla krása číst.:) Příběh by se mohl ostatním zdát tuctový - středoškolská romance. posměch. Při čtení jsem měla pocit jako kdyby mě to hladilo po duši, četla se krásně, rychle a plynule..Osobně se mi líbila o trochu víc nez Fangirl a už se chystám na Nedej se..

Books_MyLife

Naprosto jedinečná kniha. Šla jsem do toho s myšlenkou ,,Nezapomínej bude to romantika, ale hodně lidem se to líbí" ale kniha mě naprosto odrovnala. Nádherná a pohladí po duši. Po prvních stránkách se dostanete přímo do děje a musíte jen číst, číst a číst. Hlavně posledních asi 50 stránek jsem jela i v hodině matiky a nemohla jsem se odtrhnout. Je mi líto takového otevřeného konce, ale Eleanor A Park si rozhodně ještě přečtu. Nádherná kniha, neváhejte a kupujte a čtěte...

Palele

Přečteno v rámci knižní výzvy, které tímto opět děkuji za to, že mě přivedla ke knize, u které jsem nepředpokládala, že mě bude bavit. Říkala jsem si, že to zkusím a přinejhorším po pár stranách odložím. Ale autorce se povedlo z banálního příběhu nějak udělat nebanální. Potkali se jednoho dne v autobuse cestou do školy. Ona - tlustá, pihatá a zrzavá holka, která se skoro neumí usmívat a obléká se jako kluk a On - nesmělý asijský kluk, co miluje komiksy. Oba divní a vlastně neměli nic společného, ale nějak se stalo, že z lidí, kteří se nikdy předtím neviděli se postupně stali jeden pro druhého celým vesmírem.
"Eleanor měla pravdu. Nikdy nevypadala hezky. Vypadala jako umělecké dílo, a umění nemá být hezké, má v člověku vyvolat nějakou emoci. "
Což pro mě tuto knihu pasuje na umění, protože emoce ve mě vyvolala určitě. Je jako doušek ledové vody, tak osvěžující, čistý a silný, že vám možná až vžene slzy do očí.

PinkAlicorn

Krásné! Nevím, co bych dodala, není co vytknout. Snad až na konec, u kterého jsem se rozbrečela, chování Eleanor mě na konci vážně naštvalo. Přece jen to však neměla snadné. Klady knížky bych tu mohla vyjmenovávat další dva dny, je to krásně napsané, úžasně čtivé a nezbývá mi, než tuhle knížku všem doporučit!

Jesenka12

V prvej polovici knihy som už myslela že to vzdám, ale potom sa všetko zmenilo. Kniha ma veľmi bavila a nečakala som, že sa do nej tak začítam. Je mi ľúto ako kniha skončila aj to, že vôbec skončila.

Irsaf

Líbila se mi...

TerKaW

SPOILER!
Knížka mně moc nebavila, přišlo mi, že to nemá žádný děj, nějakou zápletku. Ke konci knížky Eleanor zjistí, kdo jí psal na učebnice, odjede pryč a konec. Myslím si, že by kniha mohla být propracovanější :(

DracoMalfoy

Měla jsem v plánu dát dvě, na konci jsem si to rozmyslela a dala tři. Nevím, opravdu mě to moc nebavilo, dojem z toho žádnej...

tsal

Tohle! Tohle jsem čekala od Fangirl! Eleanor a Park mě jen utvrdili v dojmu, že Fangirl k čitelnosti potřebovala seškrtat asi tak 100 stran. Teď však zpět k našemu párku outsiderů.
Být divný a na střední škole je vždy snadná cesta do pekel. Někdy stačí málo - třeba být jediný Asiat v okolí. Jindy je ta nálož divnosti větší - třeba když jste z chudé problémové rodiny, nemáte ani kartáček na zuby a váš nevlastní otec je ožrala a surovec. Z naší dvojice to má zcela jistě horší Eleanor, v jejíž kůži by nechtěl být nikdo z nás. Park, který si do setkání s ní myslel, že prožíval těžký život středoškoláka, si teď musí trochu přeskládat priority, zamyslet se nad vlastním životem a hlavně přehodnotit některé své postoje. A zatímco se ti dva perou se svým životem i sami se sebou, vzniká mezi nimi pouto přátelství, důvěry a nakonec i lásky, která je oba překvapuje.
Ve všech ohledech je to svižné, chvílemi snad trochu banální, čtivo o dvou puberťácích, jejich první lásce a objevování sexuality. Je to však skvěle napsaný příběh o puberťácích a Eleanořina linka mu navíc dodává na dramatičnosti, která v závěru špičkově vyvrcholí. Kéž by takové byly všechny knihy paní Rowellové.
Závěrem pochvala obálky. Minimalismus knihám zkrátka sluší, snad jen ty reklamní nápisy ještě osekat.

Kalilinka

Knížka se velmi dobře četla, moc mě zaujal příběh. Je to opravdu krásné vyprávění. Jak tvrdí autorka, opravdu mě to vzalo za srdce. Bohužel mi však její závěr připadá až příliš otevřený a také se často opakují stejné věty. Nebýt toho závěru nebránila bych se plnému počtu hvězdiček...

Bebe_0897

Jedna z mých nejmilejších knížek. Bravorně napsaná. Mohu doporučit

hellena1523

Když jsem se do knihy pouštěla, má očekávání byla nevalná. Ale musím říct, že si mě okamžitě získala a jakmile jsem ji dočetla, měla jsem chuť začít znovu...Eleanor i Park mě moc bavili...ty dva si člověk musí zamilovat...Rowellová zpracovala poměrně nelehké téma, ale způsobem, který není ani příliš naivní, ani příliš drsný - zkrátka tak akorát stravitelný pro cílovou skupinu. Navíc píše velmi čtivě a svižně.

Madluska

Pozor, mohou se vyskytovat spoilery! Z téhle knížky mám velice rozporuplné pocity... Přiznávám, že se až stydím, jak jsem se tu a tam zasnila u jiskření mezi titulními postavami.
Jenže pak se vždycky ozvala ta racionálnější část mého já a najednou jsem se prostě nemohla zbavit pocitu, že to R. Rowellová psala jen na efekt. Chápu, co je YA, tuším, na koho cílí, vím, že nemůžu čekat skvost, ke kterému se budou vracet další 4 generace čtenářů, ale stejně mi to celé připadalo přitažené za vlasy: Eleanor není hezká (ale je sexy?), není oblíbená (ale kamarádky si najde? A mimochodem, u scény jsem si zažila malé déjá vu, nejdřív Carrie, pak Eleanor - asi mají v USA nějaké jiné tradice :-)), navíc z problémové rodiny. Vedle toho Park je slaďoušek každým coulem, aby se nad ním čtenářky mohly rozplývat.
Knížka se jednoduše snaží být a) retro, b) punk, c) cool, d) sweet (nicméně sem neřadím všechny ty poznámky o snědení drahé polovičky - Freud by opět zajásal), ale na mě to úplně nefungovalo.
Hlavně jsem ovšem naprosto nechápala jednání postav a autorčina vysvětlení podle mého silně pokulhávají: jak k sobě ti dva našli cestu (tak dlouho spolu cestovali autobusem, až přeskočila jiskra?), proč Eleanořina matka zůstávala u Richieho (měla snad zosobňovat typickou mučednici v domě násilníka?), proč Parkova maminka po jediné návštěvě supermarketu začala brát Eleanor na milost (prostě si vzpomněla, že ve velkých rodinách mají děti hlad?), proč když doma nemají co jíst, mají vždycky aspoň vanilku za ucho... A ten závěr... Myslím, že šustí papírem - ukažte mi 16letou holku, která bude tak zatvrzelá víc než rok... Takových momentů se v knize najde bezpočet a dost mě to mrzí...
Četlo se to ale snadno a rychle a opravdu se mi líbilo střídání postav a nahlížení do jejich myšlenek.

rava

Krásná kniha, skvěle napsaná. Rozhodně doporučuji.

Diginka

Moje první přečtená knížka této autorky a proto pro mě vítězí nad Fangirl!