Ekonomie dobra a zla

Ekonomie dobra a zla byla přeložena do 21 jazyků (včetně perštiny či japonštiny) a sklidila úspěch u zahraniční kritiky (Financial Times, New York Times, Die Zeit, Frankfurter Allgemeine Zeitung) i na akademické scéně. V angličtině ji publikovalo prestižní nakladatelství Oxford University Press. V Německu a ve Švýcarsku se ihned po vydání stala bestsellerem. Dočkala se také několika divadelních zpracování (Londýn, Helsinky, Lucemburk, Bukurešť, Bratislava). Ekonomie dobra a zla ukazuje, jak barvitě uměli o majetku, vlastním užitku a společenském blahu přemýšlet naši předkové. Autor bere čtenáře na dobrodružnou pouť ke kořenům naší civilizace a na příkladech starých Sumerů, Hebrejů, antických myslitelů či filozofa Descartesa ilustruje, jak inspirativní je sledovat proměny lidského tázání z hlediska ekonomie, pokud je zasazena do širšího kontextu. V autorově podání je ekonomie krásný humanitní obor, jehož kořeny a souvislosti jdou mnohem hlouběji, než si dnes člověk dokáže představit. Kniha je ale něčím víc než sondou do dějin ekonomického myšlení. Ukazuje, kolik čerstvých a překvapivě relevantních myšlenek můžeme v dědictví starých civilizací najít. A hlavně, jak přesvědčivě s nimi lze jít proti proudu a kacířsky nabourávat stereotypy, s nimiž dodnes pracujeme – jako lidé každodenního života i jako vědci nebo ekonomové. Sedláček dává ekonomii nový rozměr, dosah a rozlet a propojuje ji s filozofií, uměním, náboženstvím i současnou filmovou tvorbou – vytrhuje ji ze zajetí pouze technické analýzy. V první části této knihy hledá ekonomii v mýtech a v druhé mýty v ekonomii. Obojí je díky autorově rozhledu, erudici a čtivému zpracování unikátní příležitostí, jak poznat naši dobu, sama sebe i svůj vztah k věcem hmotným i duchovním. Ekonomická kniha roku – 1. místo na Mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu (Wirtschaftsbuchpreis)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/362769/ekonomie-dobra-a-zla-y34-362769.jpg 3.7328
Literatura naučná, Ekonomie a obchod
Vydáno:, 65. pole

warca

Na mě to bylo trochu moc odborné. Knihu jsem četla jen kvůli škole. Ekonomie mě vlastně ani nezajímá. Přesto to bylo velice poutavé čtení!

Martian
18.12.2018

Tak tohle byla nuda, od Sedláčka jsem čekal něco docela jiného. Příliš odborný jazyk a spíš filosofie říznutá teologií než ekonomie.

sarka45
19.11.2018

Posloucháno jako audioknihu. Myšlenky shromážděné v této knize nelze pojmout za jedno přečtení. Je tak nabitá informacemi, že jsem se v tom místy trochu ztrácela. Někdy až tak, že jsem chtěla přestat poslouchat, ale vždy přišla další zajímavá myšlenka, která mě zaujala, že jsem to nakonec dotáhla do zdárného konce. Bohužel nejsem tak vzdělaná, abych všemu porozuměla, některé výrazy jsem slyšela poprvé, ale určitě mi tato kniha byla přínosem, podnětem k zamyšlení.

Hrděbor
20.10.2018

Kniha pro mě byla velmi příjemným překvapením. Otevřel jsem ji v podstatě s nechutí, autora nemám v oblibě. Ovšem kniha je psaná spíše jako dějiny různých filosofických směrů a to je téma které mě velmi zajímá. Kniha by měla být povinnou četbou na ZŠ.

elcapitano
15.09.2018

Nejsem ekonom ani filosof, nicméně kniha je určená široké veřejnosti a tak myslím že je i pro mne.
Upřímně, formálně jsem čekal poněkud větší "jízdu", kniha mi přišla rozvleklá, spousta věcí se opakovala dokola (zvl. v začátku) a přišla mi tak nějak "obyčejně" napsaná. Musel jsem se do četby až trochu nutit.
Na druhou stranu obsahově mne to bavilo: historické paralely, odkazy od mytologie a filosofie na všechny strany až po moderní prameny a reálie.

jaroiva
11.07.2018

Podobně jako Descartův důkaz existence boha přesvědčí ty, kteří jsou už o Jeho existenci přesvědčeni a nepřesvědčí ty, kteří o jeho existenci pochybují, tato kniha potěší ekonomické nadšence a naopak ekonomické "odpůrce" asi nenadchne.
Sama nemám ráda ekonomické bláboly, ale protože Tomáš Sedláček je pro mě jediný současný ekonom, který hlásá vtipné a trefné myšlenky, rozhodla jsem se podívat na to, jak vidí ekonomii on.
Bohužel, ani jeho přednes mě nepřesvědčil o tom, že by ekonomie nebyla jen nezáživnou omáčkou, snažením se o vědecké uspořádání neuspořádatelného bez valného hmatatelného výsledku.
Oceňuji snahu o popularizaci této nudné disciplíny, ale jak se zdá, pro mě ani sebelepší zpracování nepřeváží nezáživnost samotného tématu. Moje matematická duše považuje i tuto knihu za nezáživnou omáčku bez výrazné nosné myšlenky. Oslovily mě jen krátké kousky, které se dotýkaly problematiky teorie her, která je zde však z tohoto ekonomického pohledu dostatečně zamlžena, aby nebyla tak jednoznačná, jak by si matematický čtenář přál.

giraffepoint
29.06.2018

Úžasně napsaná kniha! Tomáš Sedláček je velmi inteligentní spisovatel, který nepostrádá humor a nadhled. Jeho velmi úspěšné dílo nám představuje historickou mozaiku pohledů na ekonomii a ačkoliv se jedná o náročnou četbu, rozumět jí může každý. Sedláček k nám promlouvá živým a jasným jazykem, Jedná se o ekonomické dílo, jakýsi přehled stanovisek dob dávno minulých, jež jsou opředeny komentáři současného významného ekonoma.
Najdete tam spoustu myšlenek, s nimiž se jistě ztotožníte a možná vám to umožní lépe chápat současný svět. Čtivé, vtipné, chytré. Jednoznačně obdiv k Sedláčkově nadhledu.

pravnik
04.05.2018

Bezvadná knížka. Chytrá, založená na vtipných příkladech.

DanaSitta
04.05.2018

moc hezky podaná knížka. Líbí se mi optimismus se kterým autor popisuje jednotlivé případy. Přivítala bych trochu populárnější formu - někdy už je těch definic a dlouhých popisů až moc. Není to kniha k vodě, ale 100% se dá doporučit.

iz67
26.04.2018

Tohle je velice inspirativní čtení. A zdaleka nejen pro ekonomy ...

AdamCtenar
12.03.2018

Dvěma slovy: intelektuální onanie. Autor působí jako Všeználek, který se snaží dodat textu autority zbytečným používáním cizích slov. Časté opakování myšlenek. Čekal jsem více ekonomie.

tygřík2
07.03.2018

Ponejvíce třesky plesky zabalený hezky. Těch pár myšlenek se mezi tím balastem ztratí. Sorry, pane autore, zkuste to, prosím, znovu a lépe :-)

sarka4699
13.02.2018

Souhlasím s ostatními komentáři, autor má opravdu velký přehled a znalosti. Z mého pohledu však téměř ztráta času, jediná poměrně zajímavá část byla asi poslední kapitola, jinak se mi zdálo, že se stále opakují stejné názory a prostě pořád pořád dokola. Čekala jsem od této knihy více ekonomie a méně filozofie, dostalo se mi mraky filozofie a téměř žádná ekonomie.

petrarka72
07.02.2018

Náročné čtení, (plus mínus) srozumitelné pro ne-ekonomy, ale kladoucí vysoké nároky na obecný přehled a vyžadující neustálé dohledávání si nejen konkrétních informací o popisovaném, nýbrž také o kontextu. Osobně mě nejvíce bavily historické exkursy do jednotlivých myšlenkových systémů - a také zkoumání úlohy zla, viny, neřesti plus dalších temnějších etických pojmů v ekonomických teoriích. A pobavila poslední část - ta, v níž Sedláček vše předkládané relativizuje a upozorňuje na ošidný vztah mezi teorií a praxí.

Cicero
09.01.2018

Skvělá, obzory rozšiřující, kniha. Může jí číst jak laik, ovšem s jistou mírou orientace ve společenskovědních souvislostech (historií počínaje, etikou konče), tak i člověk z oboru. Myslím, že právě tomu, jak také Sedláček druhou částí své knihy sleduje, otevře jiný pohled na situaci současné ekonomie a náhledu na ni.

houbaaa
18.12.2017

Poměrně náročné čtení, které vám sem tam odhalí velice zajímavé myšlenky. Než se k nim však dostanete, musíte se prokousat i velkým množství laikovi ne přiliš srozumitelného textu a citací. Je dobře, že si i sami ekonomové uvědomují, že je s jejich viděním světa něco v nepořádku a těsím se na dobu, kdy naším ústředním zájmem nebude jen neustálý hospodářský růst a hromadění majetku a kdy uděláme tlustou čáru, abychom mohli začít znovu, lépe a lidsky.

Erik77
23.11.2017

Kniha, ktorá mi zmenila pohľad na ekonomiu ako vedný odbor. Vynikajúca prvá polovica, čítala sa super. Celkový dojem však trochu kazí druhá polovica kde som mal pocit že sa autor zamotáva do komplikovaných úvah. Ale inac velmi dobrá kniha

KubiiiCZek
26.08.2017

Na jednu stranu si člověk v mnoha směrech rozšíří obzory, na druhou se pak nemůže zbavit dojmu, že autor do jisté míry jen dává na odiv své nabité znalosti a vědomosti a neuvěřitelné kvantum přečtených knih. :)) (viz citace) I tak hodnotím knihu velice kladně. Jak už tu bylo řečeno, člověk si u čtení moc neodpočine, musí se neustále soustředit a pomalu vstřebávat autorovy myšlenky. Rozhodně nestačí jedno přečtení, ale na to přečíst ji vícekrát potřebujete značnou dávku odvahy (a času). :))

Madluska
04.08.2017

Přiznám se - po prvním přečtení jsem všechno nevstřebala. Množství odkazů a citací je až omračující, ale fakt moc MOC se mi líbí ta představa ekonomie propojené s etikou a vlastně se všemi společenskými vědami (pokud tedy něco, co zkoumá společnost a živého člověka jednajícího mnohdy neracionálně, modelům navzdory, může být vědou - jak by možná podotkl sám autor). Sedláček obratně skáče z myšlenky na myšlenku a působí to nesmírně elegantně a promyšleně, dobře se to čte. Ale budu muset po Ekonomii sáhnout zřejmě ještě alespoň jednou.
P.S. Kouzlo nezamýšleného - knihu o ekonomické krizi jsem si zakládala lístečkem s Buddhovým citátem: "Ať byl včerejšek jakkoliv komplikovaný, můžeš dnes, teď hned, začít znovu." :-)

hanak_v_exilu
18.07.2017

Není to špatná kniha. Obsahuje hodně zajímavých myšlenek, ovšem jen menšina jich je o ekonomii. A jen malý zlomek z těch všech je prakticky použitelných. Spíše než pro ekonomy jde o knihu pro humanitně zaměřené lidi s ochotou se dovědět něco víc. I když, ne nadarmo se říká, že ekonomie má víc společného s filosofií, než s matematikou. Sám autor ji přirovnává k náboženství. A jakkoliv s ním ve spoustě věcí nesouhlasím, tohle trefil přesně.

Bustedka
12.07.2017

Vždycky mě fascinovala inteligence lidí. Jejich myšlenky. Každopádně kniha je těžká. Řekla bych velmi těžká na čtení. Je třeba na ní mít náladu a klid. Jsem vystudovaná ekonomka a i tak jsem občas knihu odkládala "na lepší časy". Autor používá hodně cizích slov, ale neznamená to, že musíte sedět u googlu a vše si vyhledávat. To, co autor chce říct, pochopíte i tak.
Fascinovala mě propracovanost knihy. Všechny možné a správné citace. Autor pokládá otázky, které by vás normálně ani nenapadly, ale jeho myšlenky se mi opravdu líbí.
Není to žádná učebnice ekonomie s grafy, ale spíš filozoficky pojaté vyprávění o nás. O tom, jak se chováme, proč se tak chováme. Jak to bylo dřív, jak to je dnes. Co chceme, z čeho máme strach.
Za mě ano

wuliting
27.05.2017

uz davno som necitala tak podnetnu a tak dokladne vyzdrojovanu knihu. vychutnavala som si kazdu kapitolu a v mnohom som si opravila svoj nazor na svet.

Stoupik
07.02.2017

Zajímavý pohled na věc, stojí za přečtení. Jediné co mi nevyhovovalo, že autor používá příliš "neznámých" slovíček, nevím zda tím chce ukázat, že je opravdu odborník...

JaMar28
09.01.2017

Některé zajímavé postřehy, ale ten člověk mluví a mluví a mluví a mluví a mluví - pozor! Něco sdělí! A pak zase mluví a mluví a mluví a mluví...Hrozně chodí kolem myšlenky, velmi často se opakuje a píše totéž jinými slovy znovu a znovu.

JirkaNovosky
18.11.2016

V našem prostředí se určitě jedná o hodnotou publikaci, která zaslouženě rezonovala médii. Nejsem si jistý zda je určena masám nebo nadšencům do ekonomie, ale přínosná bude oběma skupinám.

Eridan
15.10.2016

Tomáš Sedláček mi lidově řečeno ´sedl´. Sám nemám rád ony ekonomické propočty typu: Vaše dítě vás bude stát prvních pět let x miliónů korun! Jakoby peníze byly tou jedinou hodnotou a váš potomek pouze statek, který lze čistě racionálně zkalkulovat a porovnat s jinými statky. Proč místo potomka nemít radši luxusní barák s podlahovým vytápěním, že? Pomiňme, že člověk má také jiné potřeby než jen mamon a jen tak mimochodem ten barák vás nenaplní žádným delším pocitem uspokojení, což potomci zpravidla ano. I když vás jejich kňourání možná bude stát desítky ba stovky hodin spánku, stejný počet šedivých vlasů, přece jen na tom usmrkaném uzlíčku ´něco bude´. Ale zpátky k Sedláčkovi. Jak zde již bylo poznamenáno jeho jazyk není místy jednoduchý, avšak jak mluvit o smyslu života a o hodnotách jako je dobro a zlo? Kniha je plně postmoderní. Kritizuje přílišnou racionalitu a spoléhání na umělé ekonomické modely. Hledá rovnováhu a inspiraci nachází v dřívějších ekonomicko-filozofických systémech. Konkrétně se zmiňuje o Gilgamešovi, Bibli, Komenském a postmoderní filozofii a jejich předchůdcích (Wittgenstein, Feyerabend,...). Hledá kořeny osvíceneckého mýtu neomylného rozumu a nachází je již u Platóna a Descarta. Analyzuje je a ukazuje jejich důsledky v moderním pojetí života a ekonomie vůbec. Vše dovedně spojuje v posledních kapitolách a tvoří jakýsi vlastní ideál rovnováhy v člověku (odvolávajíc se např. Aristotela) s připomínkou, že nejen penízem živ je člověk. Líbí se mi i jeho kritika dluhové politiky dnešních států. Takže sečteno, podtrženo: Sedláček ví, o čem mluví. Dokáže staré mýty a příběhy vtáhnout do myslí jedenadvacátého století a vzít si z nich poučení. Člověku je jasné, že pro změnu společnosti by bylo potřeba skutečně neskutečné, avšak snad Sedláčkova naděje v tom, že postmoderní člověk už začíná chápat, neumírá poslední a zůstane jednoho krásného dne naplněna.

Night
11.09.2016

Náročné dílo, které hledí na ekonomii z širokého úhlu veškerých vědních disciplín. Pro člověka nepolíbeného znalostmi náboženskými, filozofickými, ekonomickými může být velice těžká pro prokousání. Určitě se nejedná o knihu pro každého.

TiredLikeDog
26.08.2016

Není to čtení, u kterého se zrelaxujete během letního pobytu u vody.

Kniha vyžaduje velkou dávku pozornosti a soustředění.

Pro mě osobně byla první polovina dost náročná: biblický text, těžce strukturované věty, úryvky z náboženských knih, některé stránky čtené 3x, abych pochopila smysl a souvislosti.
Ale když jsem se tím prokousala, získala jsem přehled o filosofických základech náboženství a také jejich vlivech na ekonomický vývoj a smýšlení.

Modernější dějiny se už po základu z první části četly líp.

Ve výsledku: je to náročné, obohacující a fakt náročné.

Koza3
23.08.2016

Tomáše Sedláčka pamatuji z ČSOB, zároveň jsem byl na několika přednáškách, kde pouštěl svoje moudra. Je to člověk sympatický a mezi ekonomy jeden z mála se selským rozumem. Neváhal jsem tedy ani chvíli a koupil v antiku jeho prvotinu (taktéž se mi hodila do čtenářské výzvy pod kategorii "Kniha od veřejně známé osobnosti (ne spisovatele)"). Rád kupuju v antiku, protože v nich občas najdu nějaké překvapení. V téhle knížce (která byla nečtená, nedotčená) jsem našel věnování od nějaké mámy s textem: "Jedná se o náročnější čtení, ale občas stojí za to se zastavit a zapřemýšlet." To bylo trefné a stačilo by to na popis této knihy. Je to náročné, není to ekonomické čtivo, ale filozofické, socilologické a je potřeba dávat dobrý pozor, aby Vám neunikly nitky Sedláčkova přemýšlení. Mě to velkou část knihy unikalo, ale začátek a konec byl natolik suprózní, že dávám čtyři hvězdy. Zajímavé bylo, že než jsem se pustil do poslední třetiny knihy, tak jsem přelouskal "Moje kniha biblických příběhů"...kniha pro děti sumarizující příběhy z Bible...musím říct, že potom se mi četla Ekonomie dobra a zla mnohem snáze a škoda, že jsem si tenhle background neudělal dříve. Určitě se k ní vrátím, až se ze mě stane větší filozof :-)

gemi
31.07.2016

Spíše než ekonomické je to pojednání filosofické a sociologické. Ekonomie vše tak nějak doplňuje a stmeluje, zpočátku to ale působí trošku roubovaným dojmem. Převážně ekonomická je až poslední kapitola knihy.