Lékařka

Lékařka https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1436/bmid_lekarka-7af-1436.jpg 4 531 95

Dynastie Coleových série

< 3. díl

V rodině Coleů se lékařské povolání dědí z generace na generaci. Prvním doloženým ranhojičem v rodině byl Robert Jeremy Cole, který žil v jedenáctém století a vyučil se v Persii u slavného Svíceny. O sedm set let později se další lékař, Robert J Cole, po zapojení do politických nepokojů ve vlasti ocitne na útěku a připojí se k prvním osadníkům na původně indiánském území. Pro farmáře znamená přítomnost lékaře naději na přežití. Robův syn, přezdívaný Šaman, touží jít v otcových stopách... Tolik k začátku příběhu, popsaném v knihách Ranhojič a Šaman. Také Roberta J Coleová pokračuje v rodinné tradici a v osmdesátých letech minulého století se stává významnou bostonskou lékařkou.V osobním životě se ji však nedaří- rozpadá se jí manželství s Tomem Kendrickem a zjišťuje, že jí práce ve velké nemocnici nepřináší uspokojení. Roberta, jež zdědila vzácný rodový dar – schopnost vycítit v lidech blízkost smrti – odchází do horského městečka Woodlieldu, které leží uprostřed dosud nedotčené přírody, a otvírá si zde soukromou praxi. Ráda se nechá vtáhnout do starostí i radostí zdejších pacientů a brzy tu nalézá i přátele. Prostřednictvím nových zkušeností a prožitkem osudů svých přátel, jímž se snaží pomáhat, dobírá se nového smyslu života a podstaty lidského bytí, které znamená prolnutí dobrého i zlého v životním údělu každého člověka.... celý text

Literatura světová Romány Zdravotnictví
Vydáno: , Knižní klub

Matters of Choice , 1995

macekd
16.03.2014 3 z 5

Třetí díl ságy čtenáře zavede téměř do současné Ameriky. Lékařka, potomek Roberta Colea odchází z kliniky a začíná provozovat praxi rodinné lékařky na venkově.
Knha je opět hezky napsaná, čtivá, ale kvalitou se s prvním dílem rovnat nemůže.
Přesto stojí za přečtení.

danka13
16.03.2014 5 z 5

Kniha je úplně z jiného soudku, přesto se mi líbila.

Andvejka
09.03.2014 5 z 5

A mě se to líbilo. Sice mám Šamana ještě před sebou, nicméně si myslím, že kromě časové posloupnosti jsem o nic zvláštního nepřišla. Knížka byla podle mě zakončená v tu správnou chvíli. Jen mi přijde škoda, že nebylo věnováno více prostoru daru, který R. J. zdědila po předcích.

Ráda si ji někdy v budoucnu přečtu znova.

hankapimi
29.01.2014 2 z 5

Namlsaná a nadšená Ranhojičem, velmi spokojená s nádherným příběhem Šamana, zklamaná Lékařkou. Možná autorova smlouva zněla na TRILOGII o lékařské rodině Coleů a přes to "nejede vlak". Lékařka mi připadá jako nepodařený a nepropracovaný přílepek do trilogie.

kocvi
27.01.2014 2 z 5

Pokud si chcete precist tuto knihu jako treti knihu z trilogie, tak vas urcite zklame.Kniha pusobi nedokoncena, dalo by se rict ze v polovine pribehu. Velke zklamani..

Eremites
27.12.2013 2 z 5

Tak tato kniha od Gordona mě zklamala. Kdyby to byl román od nějakého druhořadého autora a nic bych od něj nečekala, asi bych dala i tři hvězdičky a řekla si, že se to dalo číst. Jenže po mém oblíbeném Šamanovi, ke kterému se jistě ještě nejednou vrátím, po tak skvělých knihách jako je Poslední Žid, Rabi, Ranhojič, je pro mě tohle opravdu zklamání.
V první třetině knihy jsem se několikrát musela ujistit, že nečtu román od nějaké spisovatelky výhradně románů pro ženy. Tolik kýče, přeslazených popisů a jednoduchosti bych u Gordona nečekala. V půli dostává smrtí Sarah kniha trochu spád a opouští bukolickou idylu na venkově. Bohužel, stále to není ono. Postava lékařky pro mne byla poněkud citově plochá, nějak steží můžu uvěřit tomu, že žena ve středních letech po prožitém potratu a bolestně bezdětná,nebude mladičké Sarah ani trochu její zamýšlený potrat "vymlouvat", chyběla mi zde hlubší konverzace a vysvětlení na toto téma - s jednoduchým závěrem - "tak fajn, Sarah, jedeme na výlet do Bostonu, nic to nebude, vše je OK" se prostě nedokážu ztotožnit a myslím,že je to trochu úlet. Na jedné straně popisované útrapy zvěře v zimním období na dvou stránkách a na druhé straně zcela chladné přijetí tak závažného faktu, jako je rozhodnutí pro potrat ve druhém trimestru těhotenství (ne, nejsem kategorický odpůrce potratů, ale ani jejich zástance za každou cenu).
A pořád se mi vnucuje příměr hollywodských uměle vytvářených pokračování úspěšných filmů - když to byl trhák poprvé, natočíme druhý díl, pak třetí.... tohle prostě u Šamana fungovat nemůže.
Shrnuto - pro mne docela zklamání, tím spíš, že jde o knihu od mého oblíbeného autora.

Jarisko2
20.11.2013 5 z 5

Tu hvězdičku zcela vpravo bych rád rozpůlil, z poloviny vymazal, abych měl pocit, že je moje hodnocení přesné. Když si vzpomenu na nedávno čtené první dva díly té lékařské trilogie, tak tady je těch pět s přihmouřeným okem. Chvílemi jsem měl pocit, jako bych četl román z mírně načervenalé knihovny..Navíc byl v téhle části trilogie děj ještě více předvídatelný, než v ostatních.. I když odchod Sarah jsem tedy nečekal..
Ovšem na druhou stranu, pan Gordon opět mistrně donutil moji makovici, aby přemýšlela o životě a smrti, o lásce, o právech žen rozhodovat o svém životě a o svém těle, o fanatické nenávisti, o hluboké bolesti ze ztrát, z odchodů milovaných lidí..
Takže jsem to oko zahmouřil rád :)

otula
31.10.2013 4 z 5

Musím říct, že z mého pohledu má série sestupnou tendenci. Ranhojič byl super, Šaman byl také pěkný, ale přece jen mi až tak úplně neseděl. Lékařka mi přijde už jen jako vynucený závěr série. Gordon píše čtivě, takže nuda to nebyla, ale tak nějak už to bylo dost umělé. Každopádně i tak dávám 80 %.

domi88
13.08.2013 3 z 5

Tenhle díl mě malinko zklamal. První dva jsem si hned zamilovala. Potraty, fanatici a Sarah? Čekala jsem víc :(

Kikuška1
17.07.2013 5 z 5

Tahle kniha je moje první z edice Cole, ale určitě si chci přečíst i první dva díly. Vůbec bych nečekala, že mě něco takového bude bavit, když čtu hlavně fantasy, ale Lékařka patří mezi moje nejoblíbenější knížky.

Michaela91
01.07.2013 4 z 5

Moc pěkně napsaná,celá trilogie se četla skoro sama. Mohu jen doporučit, mě se moc líbila.

hata21
28.02.2013 4 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem...:-)

Dandulka
21.05.2012 5 z 5

Všechny tři díly se mi líbily. ymoc doporučuji a nejen tuto trilogii!!!!!

rose
09.01.2012 4 z 5

Třetí díl trilogie. Ty historické předchozí dva díly mě namlsaly, čekala jsem ještě malinko víc. Ale asi to bude tím, že současnost není tak barvitá a zajímavá jako ta historická období. Ale i tak je to nádherné čtení, je tam všechno-láska, smrt, kontrast civilizace a přírody, radost i smutek. Tenhle autor prostě umí. A hned poběžím do knihovny pro nějakou jeho další knížku.

safira111
27.11.2011 5 z 5

Nádherný, čtivý, silný příběh plný nečekaných zvratů a sympatické hrdinky.Přečtěte i Šamana a Ranhojiče- jsou to před díly Lékařky.

lékařské prostředí lékařky lékaři

Noah Gordon