Dýchej

„Jmenuju se Charlene Boherová a je mi devatenáct let. Už dva roky hniju tady a čekám, až uplyne a skončí zase jeden den. Sotva dospělá jsem spáchala nenapravitelné. V noci ze 7. na 8. září před dvěma roky jsem zabila...“ Charlene nám ze své cely svěřuje svou minulost – příběh o posedlosti, závislosti na druhém člověku vedoucí až ke ztrátě identity. Vše začalo naprosto banálně: jednoho dne přijde do školy nová studentka Sarah a všechny okamžitě okouzlí. Charlene trpící pocity méněcennosti ji od první chvíle nenávidí – ale také obdivuje... Nakonec se z nich stanou nejlepší přítelkyně. Panovačná Sarah, která si ráda pohrává s osudy lidí, však zneužívá Charleniny prohlubující se závislosti a začne ji krutě ponižovat....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29293/dychej-29293.jpg 3.239

Respire (1997)

Vydáno:, Motto

Candide
předevčírem

Kdyby moje dcera napsala něco takového, hodně bych zpytovala svědomí, kde jsem udělala chybu.

Revasol

Byl jsem mlád. Nezkušený. Stál jsem před rozcestím. Za sebou jsem měl cestu roubenou roztomilými chaloupkami a dobrodružnými příběhy jednoho francouzského klučiny jménem Mikuláš a jeho party. Toto rozcestí se dříve nebo později muselo objevit. Kam dál? Jedna ze směrovek měla na sobě napsáno Dýchej. Ukazovala na cestu, která se ihned ztrácela za horiznotem, takže krok tímto směrem byl krok do prázdna. Ale zkusil jsem to. Příběh pojednává o mladé slečně, která se psychicky zmítá v kolotoči událostí, které by se daly pojmenovat jako klasické dívčí problémy. Je však pouze slupka, tak složitého plodu jako je roztržitá a citlivá mysl mladé dívky. Kniha by zřejmě nebyla tak působyvá, nebýt oné směrovky. Dýchej byla pro mě první vlaštovka v "žánru" depresivně-melancholických knih. Spokojen jsem přešel horizont, abych okamžitě narazil na docela jiného génia. Haruki Murakamiho. Ale to už je jiný příběh. Tento končí činem, který Charlene již nemůže vzít zpět. Kniha si zaslouží plný počet, protože v tom, co mi chtěla sdělit uspěla a já děkuji paní autorce, které v době napsání bylo 13 let. Tleskám.

15.05.2017

Depresivní, znovu bych nečetla.

tisha8409
15.08.2015

Jeden nevyrovnanej fakan, kterej zbavil svět jedný krávy udušením polštářem, za což by jí měli děkovat.
Kdysi jsem četla na toto recenzi v čaopise a zaujalo mě to, ale jo, v podstatě nic moc.
Já na tyhle rozháraný nezralý kecičky dětiček, který maj vše, ale neváží si toho, moc nejsem.
Asi proto, že u nás se v dospívání takový kraviny pořád neřešily.

Heyhey
12.08.2014

Tato kniha je zvláštní, ale nesedla mi.

Lenka.Vílka
27.04.2014

Knihu jsem cetla v prvaku, protoze jsem ji strasne moc chtela...je to uz nejaka doba...ale mam ji stale v knihovne a po dlouhe dobe si dam opakovani...uz nejsem ta stejna holka jako pred deseti lety, ktera tuhle knihu musela precist, aby pochopila, ze neco kolem ni nebylo takove, jak si predstavovala...takze diky? Jo, rozhodne jo...

Lucka66
14.02.2014

Chování Sarah až vyráželo dech..přesto..to co se stalo si asi nezasloužila..

Alena_S
26.07.2013

Úžasný, i když depresivní zážitek zvlášť pro nás lidi, co si od druhých nechají všechno líbit! :)

jesie
17.04.2013

Komu se líbilo Dýchej, doporučuji, aby si přečetl i knihu Krásné zlo.

Junior.Ella
29.03.2013

Knížka je napsána velmi zajímavě. I když se dal konec předvídat už od poloviny knížky, tak mě přesto bavila víc a víc. Ano, ze začátku jsem si vždy přečetla kousek a knížku odložila, ale jednoho večera jsem se do ní tak začetla, že kdyby se mi nezavírala oči spánkem, tak ji přečtu dokonce. Určitě doporučuji přečíst. Popisuje se v ní neobvyklý příběh, podobný zatím s žádným z knížek, které jsem dosud četla.

Nefi
10.01.2013

Velmi zajímavá knížka. Četla se jedním dechem a byla v mé knihovničce poněkud neobvyklá. Působila na mě opravdu zvláštně.

petrak
19.07.2012

Zajímavá knížka, ale víckrát už bych ji číst nemusela.

audrey
09.08.2011

..., jedním dechem,...

Luis
04.04.2011

Dnes už bych si ho asi nepřečetl, protože je z něj cítit taková deprese. Jinak je to ale dobrá kniha.

Habet
26.03.2011

Mám asi ráda všechny romány, které jsem četla (proč bych je jinak četla?), mám ráda i tenhle. Mamka ho vyhrála v křížovce :-)