Dům roztříštěných snů

Dům roztříštěných snů https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458802/bmid_dum-roztristenych-snu-X7X-458802.jpg 5 57 25

První republika, dvacátá léta. Vše je nové a plné příslibů. Doramo Krásová má silné rodinné zázemí a dobrou práci, navíc i jisté zděděné nadpřirozené schopnosti – zdá se, že nemůže být spokojenější. Jenže nic není tak snadné, protože minulost je někdy jako závaží. Na povrch vyplouvají ohavná tajemství a skryté zlo, proti němuž je třeba bojovat. Zvládne to Doramo s pomocí svých sester a švagra, bývalého legionáře? **** Příběh započatý záhadným pádem průzkumného letadla Hansa–Brandenburg B.I se neustále zauzluje a zaplétá...... celý text

orson
19.04.2024 4 z 5

Četlo se to dobře, ale ten potenciál nápadu nebyl plně využit. Mohlo to být ještě zajímavější.

saman001
19.12.2023

Svěží, inteligentní, neotřelé a báječně se čte.

Leona333
15.10.2023 4 z 5

Asi bych se zde jen opakovala po ostatních komentářích, ohledně pochval na tuhle knihu. Tedy na hezkou grafickou úpravu, styl a vykreslení prvorepublikové éry...
Každopádně jednu velkou pochvalu si neodpustím a to k velice hezkému epilogu a k místopisnému slovníčku, který mi byl k dispozici od první, až k poslední, čtyřicáté sedmé kapitole.
Příjemné čtení to bylo.

Kristy78
23.08.2023 5 z 5

Trochu jsem přehlédla jaký žánr vlastně čtu. Ale k mému překvapení to bylo moc fajn, velmi čtivé, děj se krásně odvíjel, za mě paráda!

barbora4816
25.07.2023 3 z 5

Tato kniha je dobrá, líbila se mi atmosféra, téma i styl, postavy nebyly špatné. Má ale nevyužitý potenciál, který by z ní mohl udělat fantastickou, a to mě štve.

ydnac
09.07.2023 5 z 5

ČESKÝ SKVOST
**************

Doramo Krásová umí číst myšlenky.
Umí je i poupravit, ale pokud není v ohrožení života, nikdy toho nezneužívá.
Tento dar mají všechny ženy v její rodině.
Doramo je také nezávislou ženou. Je velice chytrá, pracovitá a nenechá si do ničeho mluvit.
Zároveň je velice empatická a oddaná své rodině.
Náhodou se seznámí s mladým doktorem Steinem a tím započne celý příběh.
Obě rodiny mají svá tajemství...

Musím říct, že jsem byla z této knihy opravdu nadšená, všechno je napsané tak plynule a uvěřitelně a navíc se zde spojuje fantasy s detektivním žánrem, dva moje nejoblíbenější :-).
Moc se mi líbilo, že se děj odehrává v Praze a zmiňuje plno míst, která znám :-).
Děkuji za komentář Kaduri, jejž mě na knihu nalákal :-).

Nádherná obálka :-)

Napínavé, úžasné čtení a já bych si přála co nejdříve další knihu od této
ČESKÉ AUTORKY :-).

Kaduri
10.03.2023 5 z 5

Moc sa mi to páčilo.
Kto má rád atmosféru 1. československej republiky a nevadí mu zápletka hojne prestúpená prvkami nadprirodzena, toto je jeho knižka.
Stretáme sa tu s poprednou pražskou rodinou Krásových, v ktorej sa nadprirodzené schopnosti dedia po praslici. Jedna zo sestier s netradičnou prezývkou - Doramo - sa zapletie do vyšetrovania podozrivých udalostí na viacerých frontoch. Ešte že má silnú podporu celej rodiny...
Autorke odpúšťam občasnú rozvláčnosť deja, i tak trochu otvorený koniec, a hodnotím 5-timi hviezdičkami.
S chuťou by som si prečítala aj ďalšie príbehy rodiny Krásových - či už Doramo alebo inej sestry.

Kaik
05.03.2023 5 z 5

Krásně napsáno. Moc se mi líbila doba první republiky, ve které se děj odehrává - knihy z tohoto období moc nečtu. Postavy mi okamžitě přirostly k srdci a docela mě mrzí, že se s emancipovanými ženskými hrdinkami musím rozloučit. Když ještě vyzdvihnu hezkou obálku a chuť na sladký černý čaj, jež u mě čtení vyvolávalo, není co řešit. Opět děkuji čtenářské výzvě, že mě přiměla opustit komfortní zónu a pustit se do skvělé knihy, po které bych normálně nesáhl.

hanzmb
27.12.2022 5 z 5

Nádherná kniha. Především perfektně rozvržená. Začíná jak prvorepublikový román, dokonce s lehkým nádechem červené knihovny. Postupně se objevují první náznaky nestandardních schopností hlavních hrdinů v kombinaci se skoro detektivním pátráním. Teprve ve 2/3 knihy se začíná prosazovat fantasy/hororová složka, gradovaná k logicky vystavěnému závěru. Není to přitom žádný mišmaš, ale perfektně okořeněná duševní potrava mistrem kuchařem (tedy spíš mistrnou spisovatelkou). Obrovská naděje naší fantastiky. Nezapomeňte si přečíst i závěrečné poznámky. Klobouk dolů před tím co prostudovala, aby reálný obraz Prahy 20. let minulého století byl co nejpřesnější.

Celestine
10.12.2022 5 z 5

Dobře napsané. Reálie, se kterými si autorka dala hromadu práce. Kombinace starých dobrých prvorepublikových časů, tajemna a toho nejlepšího z červené knihovny. Zůstává jediná otázka. Jak to bude dál?

Lejdy
25.10.2022 5 z 5

Velice příjemné čtení od neznámé (alespoň mě) autorky. Taková trochu jiná fantasy z prvorepublikové Prahy, takže okořeněná noblesou a etiketou. A hlavní hrdinka má tolik schopných sester, že bych se nezlobila za nějaké pokračování.

mstychov
07.09.2022 4 z 5

Recenze:
Když jsem knížku poprvé uviděla, řekla jsem si wow. Krásná obálka, obrázky uvnitř, maličké vydání.

Obsah mě mile překvapil. Na to, že měla knížka tolik stran se četla jedním dechem. Bichle nečtu běžně. Příběh se odehrává v Čr. Figuruje v něm rodina Krásových, která má kopu dětí. Jejich dcera Doramo- ano, opravdu se takto jmenovala je hlavní hrdinkou. Pracuje u svého otce v advokátní kanceláři. Jako jedna z mála žen je velice vzdělaná a umí spoustu jazyků. Když se seznámí s okouzlujícím Oswaldem, který je doktor, dají se po čase dohromady. Obě jejich rodiny jsou velice úspěsné a jejich lásce přejí.

Během jejich randění se ovšem začnou dít zvláštní věci. Doramo- jako velice citlivá žena vycítí, že v Oswaldově rodině není něco v pořádku. Jeden bratr mu zemřel za války a druhý se zbláznil, jeho tetička se k ní chová tak, jako by ji nemohla vystát. Navíc Doramo při jedné z návštěv u ní zjistí, že týrá své služky. To už by tou dobou mělo být dávno vymíceno.

Doramo, její sestry a matka maji navíc nadpřirozenou schopnost, díky které je celý příběh mnohem víc napínavý a zábavný.

Přijde Doramo na to, co stojí za úmrtím Oswaldova bratra? Proč se jeho další bratr zbláznil? Najde sama lásku, po které touží? Co stojí za prapodivných chováním a tyranií tetičky Taubrové?

Moc se mi líbily vysvětlivky na konci knihy. Příběh je velice zajímavý. Jen se musím přiznat, že jsem od konce čekala trošku něco jiného. Každopádně jsem se při čtení bavila a užila si ho. :)

foreverbooked
18.07.2022 3 z 5

(SPOILER) Ke knize mě přivedlo prostředí, ve kterém se příběh odehrává a autorka opravdu nezklamala. Kniha na vás dýchá poválečnou atmosférou 20.let Československa a hezky ukazuje tehdejší společnost. Nevadil mi ani trošku delší začátek, kniha se čte skoro sama a obdivuji, jak autorka postupně ukáže čtenáři různé díly skládačky, které pak přesně zapadnou na konci do sebe.
Co mi na knize trošku vadilo, jsou chybějící pravidla a detailnější popsání toho fantastického světa. (Osobně by se mi líbilo asi víc, kdyby autorka pracovala ve větší míře s slovanskými mýtickými postavami, když už nám byl představen Běs a naopak pak vynechala paralelní svět.)

witko
06.07.2022 5 z 5

Dlouho jsem otálel než jsem po této knize sáhl a za dva dny přečtena, jak mne v táhla do sebe.

Míša1980
01.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Dávám pět hvězdiček, protože jsem knihu přečetla jedním dechem (poté, co se mi podařilo překonat začátek), byla báječně čtivě napsaná a ukazovala krásné detaily prvorepublikového života (např. hraní na piano v kině).
Jelikož normálně čtu trošku jiný druh fantastiky, tak jsem měla problém prvních pár desítek stránek překonat tu nehoráznou snobárnu, do které mě kniha uvádí, ale čtivost textu a ukázky každodennosti udržely mou pozornost.
Pak jsem pořád měla dojem, že mám čekat románek Doramo - Oswald, ale dlouhou dobu mi jen bylo říkáno, tohle je románek (ale žádné reálné demonstrace citů jsem mezi hrdiny nepostřehla), přesně do chvíle, kdy jsem měla pochopit, že Oswald je ten (téměř) záporný hrdina. A naopak při představení nového hrdiny, kterého bych Doramo přála, se už plně soustřeďujeme pouze na detektivku a romantika mizí. Takže jako čtenář jsem půlku knihy četla (a čekala) romantický příběh a druhou půlku knihy detektivku, ke které byl romantický vztah pouze uvozením, aby bylo detektivku v druhé půlce na čem postavit. Sakra, tak to by asi Doramo v té druhé půlce mohla tu romantiku dohrát s někým jiným, zejména, když sympaťáků se tam najednou slušně vyrojilo.
Jinak co bylo na knize úžasné, je autorčina schopnost budovat napětí - občas jsem měla chuť křičet "tak už mi to řekni!", vážně úžasné!
Pointa byla sice slabší a vedla k ní neuvěřitelně složitá cesta, ale nemám s ní problém :)
A pak je tu samozřejmě určitá "holčičí užvaněnost", kterou je ovšem nutno čekat, když hlavními postavami jsou ženy, sestry.
I přes všechny tyhle výhrady se mi kniha moc líbila, oceňuji autorčiny znalosti prvorepublikového života a neuvěřitelná čtivost vynahrazuje všechno, co jsem vytkla.

Viola333
20.02.2022 5 z 5

Dům roztříštěných snů byl skvělý, přečetla jsem knihu jedním dechem a nemohla jsem se od ní odtrhnout.
Líbil se mi právě ten pomalejší začátek, který uváděl do atmosféry tehdejší doby. Reálie z té doby mně přišly uvěřitelné a autentické. Postavy byly velmi živé a věrohodné, bez problémů jsem se s nimi mohla ztotožnit. Děj nabíral postupně na obrátkách a udržoval mě v napětí. Jenom boj s hrůzným běsem na konci knihy se až tak úplně nezdál uvěřitelný, když proti stáli např. že stříbrnou jehlicí...
Jinak za mě perfektní čtení! Ráda bych si přečetla i nějaké další volně navazující pokračování s některými postavami.

Kaila146
31.12.2021 5 z 5

Rozjezd byl sice fakt strašně pomalý, ale ten zbytek to vykompenzoval. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout.

cori
03.10.2021 3 z 5

Jedná se o méně akční prvorepublikovou verzi seriálu Charmed, kdy sestry Krásovy bojují proti nepříteli z jiného světa. Dobové reálie má autorka zvládnuté (pražské ulice, programy kin, módní salóny, role legionářů v životě republiky, atd.). Příběh se rozjížděl celkem pomalu, ale pak nabral grády. Škoda, že nebylo víc akce. Těším se na pokračování třeba s nejmladší Haničkou.

Malarkey
18.09.2021 5 z 5

V prvních chvílích na mě kniha působila jako taková lepší červená knihovna z prostředí První republiky s letmými fantasy prvky. Zdání ale klame a rychle jsem si uvědomil, že takhle mě autorka akorát uvádí do onoho světa První republiky a musí to udělat tak, jak to znám snad jen z černobílých filmů, včetně samotné nápadité kulantní a galantní češtiny té doby.

Rychle na to se totiž rozjel úžasně zábavný a napínavý příběh, ze kterého jsem nemohl odtrhnout oči. Postavy jsou neuvěřitelně živé. Zvykl jsem si na ně tak rychle, až mi na konci příběhu bylo líto, že se s nimi musím rozloučit. Navíc autorka si zjevně velice důkladně nastudovala Prahu z tohoto období a tak tu popisuje místa, která dnes už neexistují, což je další obrovské plus této knihy. Já osobně jsem se například dozvěděl plno zajímavých věcí.

Dům roztříštěných snů je skvělý kousek. Potvrzuje vysokou formu nakladatelství Straky na vrbě, které poslední dobou vydává jednu pecku za druhou. Zde opět s nádhernou obálkou a překrásnými obrázky v knize. Tedy celkově vzato vydařená staromilní záležitost z prostředí prvorepublikové Prahy, kterých není nikdy dost. A těch dobrých už vůbec ne.

Vílačajomíla
09.09.2021 5 z 5

Perfektní! Knihu jsem si nesmírně užila a přečetla ji jedním dechem. Líbilo se mi, že do poslední chvíle jsem netušila jak to všechno celé dopadne. Postavy jsem si zamilovala natolik, že se teď stanou na nějakou dobu mými imaginárními přáteli.