Druhý život Marýny G.

Druhý život Marýny G. https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399486/bmid_druhy-zivot-maryny-g-l1Z-399486.jpg 4 448 141

Svět žen je vždy jiný než svět mužů. Kronika velké valašské rodiny, v níž projdeme celé 20. století, je psána výhradně z perspektivy žen. Marýna, Růža, Josefka a Fany - kolem nich míjejí československé dějiny se všemi zvraty, propastmi a výšinami, nadějí i rezignací. Obě světové války, osvobození, 50. a 60. léta rezonují ve třech příbězích, čtvrtý je ukotven v naší současnosti. Díky autorčině výraznému talentu vzniká originální, přitažlivý obraz jednoho kraje, jedné země. Novely o čtyřech ženských osudech se postupně splétají do promyšlené románové struktury spojené jedním prostředím. A ačkoli zachycují různá období lidského života i velkých dějin, pokaždé hovoří o fenoménu ženství. Ženy jako hrdinky své doby, bohyně našeho světa.... celý text

JancaMia
31.10.2022 3 z 5

Půjčeno z knihovny,
první část knihy mi připomínala styl psaní Poncarové nebo Lednické. Druhá část unylá o ničem. Za mě průměr.

izka
08.09.2022 5 z 5

Moc se ke knihám nevracím, ale tuto jako jednu z mála jsem četla dvakrát. Za mě skvělá.

skalek
24.07.2022 5 z 5

Moc hezká kniha...popisuje starosti našich prababiček, babiček a " starosti" nynější generace, které jsem proti nim trošku malicherné...
Děkuji za knihu paní Klimecká

Pavlina50
09.05.2022 3 z 5

„Ideály svět nezmění. Lidé musí změnit sebe…“

Další z generačních románů, který mě nalákal zejména tím, že se odehrává v kraji mě velice blízkém. Bohužel ale právě to se asi ve finále stalo pro mě spíš mínusem.
Začátek knihy mě docela chytil – příběh Marýny byl zajímavý a čtivý, i když ani u ní jsem celkově žádný extra velký a silný příběh přece jenom neviděla. I přes krutost doby, bídu, hlad a celkově těžký a tvrdý život jsem to vnímala jako vcelku standardní život mnoha žen v tomto kraji, právě proto, že byl víceméně takový, jaký znám z přímých vyprávění mnoha žen této generace, mezi kterými jsem vyrůstala. Ale životní osudy Marýny byly nakonec taky jediné, které mě bavily. Další tři příběhy už mě neoslovily vcelku vůbec, čtivost knihy pomalu upadala a zhruba od poloviny knihy už jsem se vlastně těšila, až budu na konci. Poslední příběh – Fany už jsem bohužel považovala skoro za ztrátu času. Moc jsem nepochopila jeho smysl v knize - snad jen doplnění časové posloupnosti a generační posun ve způsobu života, i když ani ten zde nepůsobí moc kontrastně. Celkově mi mezi příběhy chyběla nějaká pevnější a silnější návaznost. Přímá generační i časově navazující linie všech čtyř žen by se mi asi líbila víc, kniha by na mě možná působila uceleněji a kompaktněji.

Celkově mi ale kniha nepřinesla nic nového…jen popis běžného, i když hodně tvrdého života žen, které to díky době, ve které žily, měly v životě nastavené tak, že to z dnešního pohledu už není ani moc pochopitelné. Většina z nich měla v sobě zakořeněné vlastnosti jako – pokora, extrémní smířlivost, potlačování vlastních potřeb, a hlavně nulová snaha cokoliv změnit …a to mě vždycky hodně iritovalo. I svým potomkům se většinou snažily vštěpovat podobné myšlenky, jakoby dřina a těžká práce bylo to jediné, za co ženy zaslouží ocenění. Možná to vnímám hodně osobně a proto tento můj „vlažný“ přístup ke knize.

V té dnešní záplavě dalších skvělých knih s podobnými tématy a daleko silnějšími příběhy mě osudy těchto čtyř žen bohužel moc nezasáhly.

Za Marýnu a taky za dobré využití autentického nářečí ale dávám aspoň ty tři hvězdy.

Kája95
30.01.2022 4 z 5

Začátek super,ale pak mne kniha začala nudit.

jankor
01.01.2022 5 z 5

Byla jsem hodně zvědavá na tuto knihu.....během dvou odpolední jsem ji přečetla a držela mě, ale to držení mělo sestupnou tendenci. Marýnu jsem přečetla jedním dechem, Fany bych i oželela. Ale vždycky mě zamrzí, když najdu hrubky a říkám si, kde to jsme, když ani knížky nejsou bezchybné, stačí, když musíme poslouchat redaktory v TV, jak například neumí používat číslovky. Přesto dám 5* a doporučuji všem, kdo si chtějí uvědomit, jak žily naše babičky a prababičky.

Baja333
22.11.2021 4 z 5

Knihy psané stylem vyprávění moc nemusím, ale tahle mě bavila od první stránky. Poslední příběh byl trochu slabší, ale i tak krásný.

Klára90
10.11.2021 5 z 5

Musela jsem si zvyknout na styl psaní, přišlo mi to místy trochu chaotické, ale tématika mě zajímala, tak jsem to překousla a vlastně i zvykla. Kniha se mi moc líbila. Hlavně teda i tím, že se odehrává na pro mě velmi dobře známých místech a také proto, že můj děda se v Beskydech na samotě také narodil, také měli malé hospodářství…prostě jsem si díky této knize aspoň trochu mohla přiblížit jeho dětství a hlavně život jeho rodičů.
Kniha mě bavila, párkrát i dojala k slzám, občas rozesmála. Popisuje tvrdou dobu, ale velmi pevné vztahy, houževnatost, chuť bojovat. Nejvíce se mi líbil první příběh, protože ten byl nejvíce opředen minulostí a také byl nejpodrobnější. Ale líbily se mi i ostatní příběhy, včetně Fany, který už byl sice úplně jiný, malinko rušivý v porovnání s předchozími historickými příběhy, ale myslím, že v něm bylo poselství toho, že ať žije člověk jakkoli a kdekoli, ke kořenům ho to vždy táhne…mě ty naše Beskydy také nějakým zvláštním způsobem uklidňují a když tam trávíme čas na chatě, kolikrát si představuji příběhy z dědova vyprávění. Díky této knize má fantazie pojede ještě více naplno :)

knihomolka1197
01.11.2021 5 z 5

Jedna z nejúžasnějších knih, které jsem kdy četla. Nejvíce na mně zapůsobil první a třetí příběh. Ten poslední už tam být nemusel...

Aaloha
01.09.2021 3 z 5

Příběhy jsou čtivé, nejlepší je asi ten první. Neustále je popisován těžký život na vesnici, ale nic nového jsem se z knihy nedozvěděla. Ve srovnání s Šikmým kostelem jen slabý odvar. Postrádala jsem alespoň občas rok, kdy se příběh odehrává.

Ronnie68
07.08.2021 3 z 5

Nebyla to špatná kniha ... ale bohužel mi neseděla ...

reva85
11.03.2021 4 z 5

Moc pěkné... je pravda, že poslední příběh Fany byl slabší, ale i tak super :-)

indyjana
24.02.2021

výborná kniha, pro mě ještě umocněná tím, že je z mých Beskyd

Josh
05.02.2021 3 z 5

Příběhy ze života 4 generací - na vesnici - na Valašsku - z pohledu žen - to vše bylo na této knize to, co upoutá.… Dle anotace „velké dějiny“ lépe nekomentovat:o(

Za mne nejzajímavější byl 1.příběh Marýny - nejen že byl daleko v minulosti a tedy oslovil hloubkou historie i tvrdou realitou, kterou už dnes často „zazdíváme“, ale byl velmi hezky předán. Oproti tomu prakticky nezajímavý byl poslední příběh o Fany - ze současnosti, jež mi přišel „ochuzený“ o atmosféru ne kvůli době, ale dané postavě.

Drahuš
19.01.2021 3 z 5

Ze začátku velmi čtivé, bavila mě, postupně upadání, závěrečná Fany úplně o ničem.

Kerberos
26.10.2020 4 z 5

Tvrdý život na Valašsku v minulém století z pohledu několika generací žen.Marýna její děti,život nejmladší Růži,jen jsem čekala,že bude pokračovat její dcera.Autorka přeskočila k Josefě,dobře ,ale Fany mohla vynechat.

Deniska147
07.10.2020 4 z 5

Škoda závěrečného plkání o Fany. Jinak je kniha opravdu povedená.

Surikata369
13.08.2020 4 z 5

Já mám prostě ráda tyto několikagenerační romány a tak mě i tento uspokojil. Nebylo tam sice to, co by mě nutilo neodkládat knihu, ale i tak se to pěkně četlo a já jsem ráda, že jsem na ni natrefila.

kaja77
10.08.2020 4 z 5

Knihu jsem objevila náhodou, někdo ji zmínil v komentářích pod knihou šikmý kostel. Šikmý kostel tedy hodnotím mnohem lépe, ale i v této knize jsem objevila velmi zajímavé informace o životě lidí (žen) na Valašsku. Suché okraje pečiva přivážené jako mlska pro děti od příbuzných z Ostravy, to bylo ovšem hrozné. Když porovnám dnešní mlsné děti, které máloco chtějí jíst s tehdejší realitou...a my jsme ještě schopni brblat že jsme "chudí" uf. Povinná četba by ty vzpomínky starých lidí měly být.

jana14
28.07.2020 3 z 5

Je mi líto, ale k vysokému hodnocení se nepřikloním. Chápu, proč se kniha tolik líbila a hlavně mezi čtenářkami se hodně doporučuje. Rodinné ságy na pozadí krutých dějin, bída a nekonečná dřina venkovského života, jehož tíhu nesly i s mnohočetnými porody hlavně ženy, dnes fascinuje. Některým čtenářkám se pak asi bude radostněji skládat nádobí do myčky, vařit v pohodlí a naplňovat pračka..... Jenomže pro mne to není zas tak nic nového. Kdo četl vesnické romány z 19.-20. století a má i nějakou tu "rodinnou paměť", tak ho jenom ten popis dnes nepředstavitelně tvrdého, skromného života plného odříkání a hladovění neuspokojí. Dojemné lidské příběhy, ale čekala jsem víc. (na rozdíl např. od románů Bezcitnost od M. Bunda, Žítkovské bohyně(Tučková), ŠIKMÝ KOSTEL (Lednická)...Ze starších knih pak Soumrak Hadlasuc rodu, Boží mlýny, Dolina.. (Vrba), Pro kravičku, Jan Cimbura (Baar), Kalibův zločin (Rais), Pohorská vesnice (Němcová) atd. atd.
Rozhodně tím knihu nezatracuji, určitě je to celkem dobré a pro mladší generaci i poučné čtení.