Krvavé oceány

Krvavé oceány https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74195/bmid_krvave-oceany-k67-74195.jpg 5 16 2

Druhá světová válka na moři série

< 2. díl >

Od plánu „Barbarossa“ k bitvě u Midway Obraz námořní války v jejích nejširších obrysech. Kniha zahrnuje jak rozbor strategických koncepcí a konkrétních operačních plánů jednotlivých mocností, tak i líčení jednotlivých tažení a bitev, které se v daném období na moři odehrály. Pozornost je však věnována zejména každodennímu zápasu na námořních komunikacích, konvojování a eskortování, operacím ponorek i protiponorkových plavidel, minové válce, hlídkování letadel i bojům malých plavidel v pobřežních vodách. Kniha je pokračováním předchozího svazku SALVY NAD VLNAMI, který se zabýval válkou na moři v prvních dvou letech druhé světové války.... celý text

Komentáře (2)


Kamba
Kamba
15.02.2023 5 z 5

To, co jsem psal o první knize série, platí i zde: jedná se o parádní knihu pro zapálené zájemce o druhé světové válce na moři. Je stejně čtivá, přehledná a plná faktů, jako kniha předchozí.

Kniha pojednává o dvou tématech a dvou časových obdobích:

1. Evropa a Atlantik v období červen - prosinec 1941
2. Pacifik v období prosinec 1941 - červen 1942

Plejáda velkých témat se rozrůstá o poslední dvě, konkrétně válka se SSSR (včetně konvojů do Murmanska) a hlavně válka v Pacifiku, která zabírá bezmála tři pětiny knihy (a kvůli tomu se do knihy nevešla ostatní témata z prvního půlroku 1942 a jsou k nalezení až v knize třetí).

MartinezZ
MartinezZ
08.10.2015 3 z 5

Je mi líto, ale ačkoliv si vážím práce Hrbkovic famílie, nemohu jinak. Nejsem holt stoprocentní cílová skupina. Přinejmenším tři čtvrtiny obsahu knížky na mě působí jak učebnice a spolu s touto čtyřknižní sérií by také měl být stůl s vlaječkami a loděmi, aby si čtenář v průběhu kapitoly posouval názorně krok po kroku jednotlivými loďstvy, svazy, task force uskupeními, vlajkovými loděmi, podpůrnými skupinami, leteckými perutěmi a nejlépe aby každá také měla svoji jmenovku. Teprve pak by byla kniha plně využita. A já věřím, že za tím vším stojí neuvěřitelné množství práce a času, ale mezi čtivou knížkou, popisující historické události, a knižně vydanou analytickou odbornou prací cítím přeci jen trochu rozdíl. Knihu jednoznačně doporučuji námořním druhoválečným fanatikům, ačkoliv se jich tím označením nechci nijak dotknout (přičemž jsem tak právě učinil...), ale ty, hledající popisy událostí, vzpomínky, záznamy a zápisky z daných dob a chvil raději předem upozorním na možné neudržení pozornosti při čtení skladby loďstev vč. jejich velitelů, kapitánů, admirálů, jmény všech možných lodí a jejich výtlaky. Celkově je kniha, hlavně díky poslední kapitole o Midway (která je přesným opakem krátkého popisu Bismarcku v minulém díle) mnou hodnocena o ždibíček lépe jak právě předchozí díl, ale na **** to prostě necítím.