Dračí město

Dračí město https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/361154/bmid_draci-mesto-NfC-361154.jpg 3 118 47

Dračí město série

Lidé bádají hluboko ve vesmíru, a přitom netuší, kdo s nimi sdílí planetu Zemi. Ještěři, potomci Věčného ohně, vědí, jak splynout s davem. Jejich společnost však skomírá na prahu nového tisíciletí. Mezi jednotlivými rasami doutnají staré sváry – jedni se přizpůsobili lidem za cenu vlastní individuality, druzí se skryli hluboko pod zemí, neteční k problémům povrchu. Sevřeni z jedné strany lidmi a z druhé agresivními bestiemi, mají ještěři opravdu namále. Stačila by jediná jiskra a celý jejich známý svět se zhroutí pak se nelze divit, že někteří vezmou věci do vlastních rukou. Napínavý příběh vypráví lidská dívka Jana, proti vlastní vůli proměněná v ještěra. Vyděšená novými schopnostmi narazí v lese na chrám Temného draka. Neví, jaké nebezpečí jí hrozí. Jedno je ale jisté: její rozhodnutí ovlivní celou ještěří civilizaci, ačkoliv by to nikdo nečekal.... celý text

Literatura česká Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

Dračí město , 2018

martina1199
21.09.2018 3 z 5

Na Dračí město jsem se moc těšila a nebyla jsem zklamaná. Co se týče ztvárněného světa a jeho fungování, musím uznat, že je opravdu originální a zajímavý. I když nějakou tu chvilku mi trvalo, než jsem se v něm a jeho obyvatelích zorientovala. A i poté mě dokázala autorka překvapit nějakou novou skutečností. Na konci příběhu zůstalo několik otázek nezodpovězených, což je podle mě ale autorčin záměr. Věřím, že se k nim vrátí v dalším díle.
Vyprávění má hlavně popisnou podobu. Připisuji to faktu, že se jedná o úvodní díl série a autorka nás chce především seznámit se světem ještěrů, jejich zvyklostmi a také hlavními postavami. Z těch se mi asi nejvíce zamlouvala Lianea, k ostatním jsem si moc cestu nenašla, i když se mi moc líbila ta část, kdy se Jana jako čerstvě proměněná vyrovnávala s novým tělem a dovednostmi a její putování za dalšími ještěry.
U některých pasáží jsem měla pocit, že příběh klouže jen tak po povrchu, což podle mě způsobuje hlavně jeho young adult pojetí. Myslím si, že by mu více slušelo "dospělejší" ladění a třeba se ho v dalším díle dočkám :-)

Kakiko
21.09.2018 1 z 5

Jsem krátce za polovinou a už nejsem schopná číst dál. Na knihu jsem se těšila, protože jsem ji znala z dřívějška, ale bohužel je pro mě velkým zklamáním.
Začala bych asi jmény, pro které mám vzhledem k tomu, kde se příběh odehrává, pochopení. Ale výběr oslovení jako 'Jaroslave, Kateřino, Jano' mi nepřijde zrovna šťastný. Celkově jsem mi dělalo problém si na ta jména zvyknout.
Samotné postavy jsou dost plytké a na Janě a Ondrovi jsem v podstatě nenašla nic zajímavého. No a když je Jana řekněme tou hlavní hrdinkou, tak by vás něčím zaujmout měla. Lia a její bratr byli o něco sympatičtější, ale ani ti ve mě neprobudili žádnou empatii. Díky tomu jsem se do příběhu nedokázala moc začíst, protože mi na postavách vůbec nezáleželo a jejich osud mi byl celkem lhostejný.
Klasická YA literatura musí mít romanci a ani tady se jí nevyhneme. Na můj vkus je jí tam celkem dost. Ondra je otravný, žárlivý a majetnický. Jana naivní a nadržená. Za mě jedno velké ne.
Mytologie ještěrů byla bezpochyby zajímavá a asi to nejlepší, čím knížka oplývá, ačkoliv jí je tam bohužel celkem pomálu.
Samotná psychologie ještěrů mě trochu zklamala. Neuškodilo by proto na ní ještě o něco víc zapracovat. V jednu chvíli se totiž dozvídám, že jsou to v podstatě zvířata, a tak se musí chodit vybít do arény, ale přitom v jejich chovní nacházím málo rozdílů ve srovnání s lidmi. Kdyby jejich charakter nesl více zvířecích rysů, bylo by tu určitě plus.
Kniha není napsaná úplně špatně, tempo má svižné, ale čtenář s vyššími nároky, za kterého se považuji, nebude uspokojen.
Kniha dle mého názoru je čistá YA fantasy, které nemá s vysokou fantasy bohužel nic společného, proto bych řekla, že si své příznivce najde spíše v řadách mladších čtenářů.
Tady své hodnocení ukončuji, protože bych už jen opakovala to, co bylo napsané zde nebo na goodreads.

Bulma
18.09.2018 5 z 5

Knížka se mi líbila. Překvapilo mě, že je tu tolik spíš negativních komentářů.
Tohle byla moje první, česká autorka (od dob povinné četby) Normálně nerada čtu české autory, ale občas nějakému dávám šanci. A Dračí město mě chytlo. Je to dobře napsané, ano postavy byli občas naivní, ale tak jsou mladí, to bývá každý naivní. :D
Jediné co mi vadilo bylo to, že hlavní postavu je potřeba dost zachraňovat. :D Dala bych asi čtyři hvězdičky, ale věřím, že v pokračování už bude schopna se o sebe lépe starat a ne se nechat pořád chránit :P
Takže, za mě teď pět.

Andynka
16.09.2018 2 z 5

Tak tohle bylo velké zklamání. S knihou jsem se vyloženě trápila. Tak naivní a jednoduchý postavy. Česká jména mi tam přímo vadila. A o dracich a jesterech jsem se toho taky moc nedozvedela. Když jsem začala knížku číst, tak jsem si říkala, že je pro mladší... ale po čtení dalších stránek... jsem si řekla, že takhle jednoduše napsaný příběh nemůže bavit ani pubertaky.
Kniha ma krasnou obálku! A je to zajímavý nápad na příběh, ale prostě to není vůbec propracovaný. Chvílemi je to naprosto preslazeny, naivni az hlouponky. A ještě mi zde docela vadilo, že většinu příběhu čtete z pohledu Jany a pak najednou další kapitolu z pohledu jiné postavy. Pro me naprosto zbytečné. Kdyby si to autorka odpustila, zaprve by ubyly stránky a za druhé by mi zůstali sympatický alespoň nějaký postavy.

Lovelaces
05.09.2018 4 z 5

Ač znám autorku už delší dobu, nebylo to tak dlouho, abych se dostala k DM ještě v syrové verzi, tedy jsem čekala, než kniha bude vydaná. Celou tu dobu jsem se samozřejmě těšila.

Během prvního dne jsem přečetla 70 stran. První, co mě zarazilo, bylo množství popisu. Osobně popisný styl nepreferuji a ani ho nevyhledávám, ale podařilo se mi začíst a už jsem jej ani tolik nevnímala. Víc mě ale opravdu pohltila až druhá polovina knihy, kdy se začínají dít ty zajímavé a ještěří věci.

Co se týče postav, tak mi sedla především Lia a Eldar, Jana s Ondřejem mi nevadili. :) Jsem člověk, který čte vyloženě pro radost, a když už knihu dočtu je pro mě znamením, že není nijak hrozná a stojí za to (rozhodně pro čtenáře mého typu). Moc se těším na pokračování!

Eslem
03.09.2018 1 z 5

Kniha o uctívačích draků, kteří se při troše čtenářovy nepozornosti opravdu dají snadno zaměnit s moderními upíry (respektive mi připomněli další příklad mizerně vytěženého námětu, Drakii). První zhruba třetinka knihy, pubertální jízda na vlně proměny, byla málem k nepřežití a knize by určitě prospělo, kdyby se autorka klišé dívky zaběhlé do jiného světa ubránila a radši rovnou začala pracovat s ještěry. Že Jana pochází z Brna v lepším případě jen nemá žádný praktický význam, a to, že by snad ještěři svou existenci před lidmi dokázali tajit, autorce neuvěříte ani na chvíli. Druhá polovina knihy je o něco zajímavější, ale celkově jsem ve stylu psaní postrádala čtivost a jiskru, i když mi hrdinka byla docela sympatická (žádná klasická YA protivka).
K ocenění tak toho moc nezbyde - v první řadě asi autorčino vcítění se do ještěří kůže, načrtnutá mytologie, absence milostného trojúhelníku a realistický posun vztahu až ke spodnímu prádlu poházenému všude možně.

Temnarka
20.08.2018

Dračí město stojí kdesi na pomezí mezi dobrodružnou fantasy, young adult a fantastikou prodchnutou svébytnou přírodní mystikou ve stylu Mlh Avalonu. Příběh se v mnoha směrech drží zajetých žánrových schémat (středoškolačka se dostává do jiného světa), na druhou stranu je v něm ale jistá dávka citové autentičnosti a upřímnosti, která celému příběhu dodává rozměr. Čtenář se spolu s hlavní hrdinkou ocitá v propracovaném světě s vlastní mytologií a kousek po kousku objevuje jeho taje, učí se nová pravidla. Občas bude muset autorce prostě věřit, že věci fungují, tak jak fungují (umístění Zarny apod.) a skeptičtější čtenář si možná bude klást všetečné otázky. Ovšem vzato kolem a kolem, pokud se podíváme na to, co vychází v domácí i zahraniční fantastice pro odrostlou mládež (DM rozhodně není knížka pro děti, spíše skutečně čtenáře ve věku hlavní hrdinky (16) a více - i na nějaké to šušu dojde)... tak Dračí město musím hodnotit velice pozitivně, zvlášť jako prvotinu, a upřímně doufám, že si najde své čtenáře.
Osobně jsem velice zvědavá na další díl, který by měl být o fous komplexnější a dospělejší.

draci česká fantasy pro dospívající mládež (young adult) fantasy

Petra Machová
česká, 1988