Dračí město

Dračí město https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/361154/bmid_draci-mesto-NfC-361154.jpg 3 118 47

Dračí město série

Lidé bádají hluboko ve vesmíru, a přitom netuší, kdo s nimi sdílí planetu Zemi. Ještěři, potomci Věčného ohně, vědí, jak splynout s davem. Jejich společnost však skomírá na prahu nového tisíciletí. Mezi jednotlivými rasami doutnají staré sváry – jedni se přizpůsobili lidem za cenu vlastní individuality, druzí se skryli hluboko pod zemí, neteční k problémům povrchu. Sevřeni z jedné strany lidmi a z druhé agresivními bestiemi, mají ještěři opravdu namále. Stačila by jediná jiskra a celý jejich známý svět se zhroutí pak se nelze divit, že někteří vezmou věci do vlastních rukou. Napínavý příběh vypráví lidská dívka Jana, proti vlastní vůli proměněná v ještěra. Vyděšená novými schopnostmi narazí v lese na chrám Temného draka. Neví, jaké nebezpečí jí hrozí. Jedno je ale jisté: její rozhodnutí ovlivní celou ještěří civilizaci, ačkoliv by to nikdo nečekal.... celý text

Literatura česká Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

Dračí město , 2018

sabflower
10.03.2019

Dračí město, já hodnotím kladně a jsem spokojená.
Také si myslím, že v pokračováním budou draci a že s tím bude mít co dočinění Jana.
Pro mne velké překvapení na českou autorku na fantasy knihu.
Já ji fandím....a už vyhlížím pokračování, které bude letos na podzim
PS : jen bych taky vynechala česká města a vymyslela jiná jména pro Janu a Ondřeje

Damonka12
22.02.2019 3 z 5

Kniha za mě patří mezi průměr. Hezky se čte, ale není to žádná pecka. Ale na to že to napsala česká autorka je to dobré, za mě zatím nejlepší fantasy kniha od české autorky, co jsem četla.

Princezna22
20.02.2019 2 z 5

Mě se to nějak nelíbilo. Přišlo mi to jako slatanina :(.. Obálka pěkná, jinak za mě nic moc...

Vedma
03.01.2019 2 z 5

Bohužiaľ sklamanie. Príbeh ma nezaujal, aj keď Jašterov vnímam ako pomerne sľubný materiál. Nemám nič proti menám Jana a Ondrej, ale keď vzduchom poletuje mýtická bytosť s elfským menom a pritom pokrikuje "Jani! Ondro!", chce sa mi plakať a smiať súčasne.
Časť, ktorá popisuje, ako sa Jašteri dôsledne schovávajú pred ľuďmi, aby ich svet nebol odhalený, a potom v Brne (!) na streche bytového domu pristanú Jašteri a vo vnútri sa strhne súboj nadprirodzených bytostí vrátane revu, vyvrátených dverí na celom poschodí a zápachu skazených vajec, ma už vyslovene pobavila.
Nie som cieľový čitateľ, ale mám rada dobrú YA knihu. Ochotne si prečítam aj prvoplánovú romantiku, aj trošíčku za vlasy pritiahnuté fantasy, ak ma dej a postavy zaujmú. Tu po prečítaní zostal pocit sklamania a prázdna zmiešaný s pocitom, že som omylom čítala paródiu. Je mi to ľúto, rada by som autorku povzbudila do ďalších diel, ale táto kniha bola pre mňa krok vedľa. Škoda.

Valenis
28.12.2018 4 z 5

Kniha mi přišla fajn, dobře se četla. Ocenila jsem, že co se týče romantické linky, tak se nekonal ohraný milostný trojuhelník.

Supernova
28.12.2018 4 z 5

Není to vůbec tak špatné, jak tady čtu, autorce bych určitě nenasazovala psí hlavu. Dokázala mě navnadit a chtěla jsem vědět, jak to bude pokračovat, navíc hlavní hrdinka byla docela sympatická. :)

vrana55
25.12.2018 1 z 5

Prostě a jednoduše mi to přišlo jako pitomost,slatanina.

verulik196
02.12.2018 4 z 5

Možná je to tím, že jsem od knihy moc nečekala nebo je jen prostě hodnocení ostatních čtenářů příliš přísné, protože mně se tato knížka líbila. Jistě, příběh měl nějaké větší či menší nedostatky, ale jinak se mi kniha jako celek líbila. Tak jako ostatní, jsem ani já nepochopila, proč jsem celá natěšená na draky dostala upíry v ještěřím převleku a nebo proč se kousek od Brna nachází ještěří civilizace, které se vůbec nedotkla česká kultura a především jazyk. Jinak ale knihu hodnotím pozitivně a doporučuji ji.

dqenisa
29.11.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila, prvně bych pochválila moc hezkou obálku. Já se osobně ke knížce dostala na Humbooku , kde jsem byla i na besedě s autorkou. Jediné co mi trošku nesedělo bylo použití těch českých jmen u hlavních postav, jinak ten svět byl celkem dobře zpracovyný a nebyl otak težké si představit jak vypadá. těším se na další díl.

Shira27
23.11.2018 3 z 5

2,5*/5*
Jedna hvězda za nádhernou obálku, druhá za skvělý nápad s Ještěry a půl hvězdy za těch pár zápletek, které se staly na konci.
Jinak to byl jeden velký přešlap. Už poněkolikáté si říkám: "Nejsem na tyhle YA knihy moc stará?" Protože být o těch 5 let mladší, asi by se mi to líbilo. Dnes už mám načtené mnohem lepší, čtivější a propracovanější knihy, takže mi tohle přijde dost podprůměr.
Co mě dost naštvalo a musím to zmínit, je romantika. Mě normálně v knihách nevadí, ale tohle byla katastrofa. Přišel Thanos, luskl prsty a kde se vzala, tu se vzala, najednou se oba hrdinové milují a nemůžou bez sebe žít. Absolutně nulový vývoj postav.
80% času se v knize nic nedělo. Po přečtení nějaké stránky jsem si uvědomila, že vůbec nevnímám, o čem to je. Bylo mi to jedno, četla jsem dál. Kniha si nedokázala udržet moji pozornost. A taková kniha si nezaslouží dobré hodnocení.

Dragell
22.11.2018 2 z 5

Hodně ráda čtu české autory a ne všechny knihy můžou být prostě ty nejlepší. Tentokrát jsem narazila na dílko, které mi dalo lehce zabrat, ačkoliv Petře držím palce a věřím v lepší další díl. Vždyť ono jde i v knize postupně cítit lehký progres.

Začnu kladně, kdy musím pochválit promyšlený svět a hlavně dračí mytologii. Je škoda, že se třeba nevyužila více reálná místa, resp. námi známé názvy, tak zde jen okrajově narazíme na Brno.

Bohužel název knihy slibuje draky a v knize nakonec narazíte jen na ještěry, tedy na lidi s křídly, ocasy a tesáky. Co je smutnější, že mají totožnou charakteristiku jako upíři, jen jsou prostě nazývaní jako ještěři. To mne mrzelo.

Příběh sledujeme převážně z pohledů hlavních hrdinů Jany a Ondry, kteří v knize vytvoří pár. Milují se nade vše, položí jeden za druhého život, ale nějak to mezi nimi necítíte. Ta láska je umělá, chybí jakýkoliv přirozený projev. Navíc mi byla Jana nesympatická a chovala se opravdu místy příšerně.

Kroana3
16.11.2018 3 z 5

Kdyby se autorka úplně vybodla na lidskou část a místo proměněného člověka vyprávěla příběh třeba míšence různých dračích ras, bylo by to asi geniální. Takhle je první třetina knihy velmi slabá, druhá zachraňuje, co se dá, a třetí je absolutně epická, protože člověk zapomene, že čte něco, co by se mělo odehrávat tady u nás, v Evropě... Pak do toho vletí znovu zmínka o lidské rodině a Brnu a člověk jen nevěřícně kouká, kde se to zase vzalo...

Autorce urbanky nejdou, ať se o ně tedy nepokouší. Samotná mytologie, bohové, dračí zvyky a rituály ale byly super. A ještěři natolik podobní lidem vlastně docela originální. Popisy vůní, chutí, barev... super. Ale pokud je vám víc jak 18, budete pravděpodobně docela zklamání příšerným začátkem a spoustou nelogičností.

Začátek tak 30%, konec dobrých 80%, průměr mi vychází 60%

Eslem
13.11.2018 1 z 5

Tak mi to nedá a musím přidat edit svého komentáře...

Dračí město se zatím vrbí jako pěkná ukázka přehypované knihy, kterou ale čtenáři moc neskousli. Humbuk na Humbooku asi pomůže prodejnosti, ale bude to spíš prodejnost druhu: přečtu si to, ať vidím, jestli je to opravdu tak strašné (viz 50 odstínů ..., které by ovšem slovy šéfredaktora Host vydávat nechtěl :-) ). Nebylo by fér srovnávat s Naslouchačem, který má jedinečnou atmosféru a rozhodně je na hony vzdálený běžnému autorskému debutu, ale něco jsem o(d) Hostu načetla a DM jim opravdu do edičního plánu moc nezapadá, přestože si krásně vyhráli s obálkou. Takže docela věřím tomu, že proběhlo nějaké přimlouvání ze strany jiných autorů, které má P. Machová štěstí mít za kamarády. Otázkou je, kdo by toho na jejím místě nevyužil...

Na to, kolik DM spolklo času a jací zkušení beta čtenáři se mu věnovali, je výsledek opravdu dost slabý a přiznám se, že nemám ponětí, kdo má vlastně být cílovou skupinou. Náročný čtenář určitě ne, jakkoli si anotace bere za rukojmí astronomické měřítko - už jen ta existence dvou světů tady vůbec nefunguje. Ani romantická linka se nevyvíjí, jak je u YA zvykem (tj. dívka celou knihu ukřivděně profňuká nad tím, jestli ji miluje/nemiluje, a který z těch min. dvou je ten pravý), což mě osobně netrápí, ale když si hrdinku pojmenujete Jana Jahodová, asi by se podle toho měla chovat, nebo přijdete o spoustu čtenářek/konzumentek Drakie. Největší podraz na čtenáře je ale fakt, že ještěři jsou vlastně upíři a Dračí město až na pár mytologických náznaků vůbec není o dracích (a jestli někde ve třetím díle budou, se mnoho z nich už asi nedozví). No a protože co Čech, to pisálek, není divu, že se spousta čtenářů chytá za hlavu, že se zrovna toto vydalo a ještě zrovna u Hostu.

Každopádně pozitivní je, že Host má ve vydávání české fantastiky pěkně našlápnuto (Čepel entropie, Poloviční král), takže jen tak dál!

7065
13.11.2018 odpad!

Tahle kniha je úkaz! A ne, není to myšleno zrovna v dobrém slova smyslu. Ani nevím kde začít... Na téhle knize je toho špatně opravdu hodně. Mám štěstí, že už toho ani moc psát nemusím, protože spousta čtenářů to tady za mně řekla. Jen bych se opakovala. Ke knize podotknu asi to, že... je opravdu tak špatná, jak se v recenzích píše a snad jednou hodnocení na DK nelhalo. Škoda, Hostovské knihy jsou většinou zárukou kvality. Tady se ovšem pánové trochu (dost!) sekli. Ale je fajn vědět, že i oni dělají chyby (jen tedy doufám, že v tom nehodlají pokračovat). Takže jsou to taky jen lidi. :D Jednu hvězdu dávám obálce. Jediné pozitivum na téhle knize je právě vydařená obálka.

maca5449
11.11.2018 2 z 5

Nerada haním knihy od českých autorů. Nějakýho Hejhulu z Ameriky nebude zajímat kritika od čtenáře z Če(čen)ska, ale autor z naší kotliny se k tomu může dostat snadno a může se ho to třeba dotknout. Proto jsem dlouho váhala, zda mám tuto knihu vůbec hodnotit, sice je třeba myslet na city autora, ale autor by měl naopak myslet i na city čtenáře. A já mám duši rozervanou. Taková hrůza. Ej...

- Ondřej a Jana. Jestli jim to jejich zaláskování někdo věřil, budiž mu přáno, ale na mě to teda neudělalo žádný dojem. Připadalo mi to nastavované, násilím vecpané do příběhu a zároveň strašně ploché, neemotivní, suché, oholené, hrozné. Ale! Dokázala bych to odpustit, pokud bych knihu brala pouze jako fantasy, bez prvků romance YA.

- Vztah Jany k rodině. Záchrana v ohrožení v jedné kapitole ve mně opravdu nevyvolá pocit, že Janě na rodině nějak přehnaně záleží. Nejprve předvede hysterický výstup a pak. Nic. Zapomene na ně, problém vyřešen. V podstatě to pro ní byli jenom lidi, kteří s ní bydleli v jednom baráku.

- Epic fight. A to ne jeden. Ale hned několik. A to na konci měla být jako parodie na Bitvu pěti armád?

- Ještěři. Když se řekne "ještěr" představím si varana. Takovou tu obludku ze zoo, jak nasává na kameni teplo pod lampičkou a přežvykuje si, z tlamy mu koukají už jenom nohy toho brouka, co dostal k obědu. Oproti tomu pojmenování drak... (stené jako pes X vlk), jenže tahle nebohá knížka není plná draků, ale ještěrů/upírů. Je to stejné jakoby někdo psal knihu o vlkodlacích, ale hodně se mu tam to slovo opakovalo, potřeboval ho nahradit jiným a tak by jim říkal psi... protože to je přece úplně stejný... no, pro mě není

- Prostředí a jména. Míchání českých a cizích. Brno a pak nebrno. V Brně žijou Jany a Ondřejové, o kus dál v lese je jakési město Zarna, kde jsou Lii a Eldarové. To české tam vypadá hodně rušivě.

- Vyumělkované hraní na city. (malý spoiler! pozor!) Autorka se mě pokusila citově vyždímat a zabila v podstatě jediné dvě postavy, které v tom příběhu měly snad největší potenciál pro další pokračování. Bohužel, vůbec to se mnou nepohlo. A navíc zrada, kterou nikdo z nás nečekal! A málem bych zapomněla na epizodku, kdy Ondra umíral. Jediné, co jsem v tu chvíli cítila byla frustrace z Janina chování.

Celkový dojem z knihy mám takový prapodivný. Ze začátku mi děj odsýpal, ale pak jsem se zasekla a od poloviny to bylo holé utrpení. Nechtěla jsem knihu nedočíst, když už jsem do ní investovala takového času.

Shrnutí? Nelíbilo se mi to.
Přečtu si další díl, abych viděla ten pokrok, co autorka udělá, aby její postavy nebyly tak plytké a hloupé.

P.S. jedna hvězda je za obálku.

kristynkal
29.10.2018 3 z 5

Kniha je zajímavá už jen tím, že ji psala česká autorka, o to víc jsem se na ni těšila. po přečtení recenzí jsem se bála, jak se mi bude líbit... hodně recenzí bylo spíše kritických. Musím říct, že mě kniha zaujala hned na začátku- žádné zbytečné natahování, hned jsme vpadli do děje a do světa, který autorka vytvořila. Od čtvrtiny se mi kniha líbila ještě víc, ale ke konci už mé nadšení opadalo. Akce bylo tak akorát, ale myšlenky hlavní hrdinky mi přišly pořád stejné a často se opakující. Česká jména a názvy míst mě osobně rušili dojem fantasy světa. Ale jinak knihu hodnotím kladně, myslím, že její pokračování určitě může být lepší a je se na co těšit.

TerkaM
18.10.2018 3 z 5

Takhle, musím říct, že to nebylo úplně špatné a ze začátku mě to vážně bavilo. Bylo to čtivé, prostě skvělé, ale pak... pak se všechno nějakým způsobem pokazilo a já vlastně nevím jak. Ale druhý díl si přečtu, jsem na to opravdu zvědavá a doufám, že to bude alespoň na čtyři hvězdičky. :)

ajak
04.10.2018 5 z 5

České knížky normálně opravdu nečtu ani nevím proč :D Tohle totiž byl obrovský nářez :) ani na chvilinku jsem se nenudila :) velmi doporučuji!!!

SophieDare
30.09.2018 odpad!

Bohužel, velké zklamání. Pak nemají mít čeští spisovatelé špatné jméno, když se vydá tohle...
Dílo je povrchní (stejně jako vztah Jany a Ondry), svět měl velký potenciál (stejně jako mytologie/historie dračího světa), ale autorka to vždycky zabila nějakou zbytečností.
Jak již bylo několikrát řečeno, tak také mám silný pocit, že ještěři vlastně byli upíry.
Hlavní hrdinka směle konkuruje Bele ze Stmívání, jak v otravnosti, tak ve zbytečnosti pro celý příběh.
Rozhovory jsou velmi špatně napsány až přechází místy v trapnost.

Jinak Jana Jahodová? To je jak vypůjčené z dívčích románků? Nějak tak si představuji hlavní hrdinky z knih Lenky Lanczové.

Tak abych toto shrnula, rozhodně to není mezičlánek pro YA a klasickou vysokou fantasy. Tohle kolem vysoké fantasy nešlo ani obloukem. Ano, tento rozhovor s autorkou mě ke knize přivedl. Nyní mám pocit, že autorka buď mluvila o úplně jiné knize nebo snad ani neví, co napsala.
Nepochopím, že to vydal zrovna Host, nakladatelství, které jsem si spojovala s kvalitou, kdy si může vybrat z mnoha kvalitních rukopisů, takže se pak na papír dostane jen to nejlepší. Tohle to ovšem není ani náhodou... Zajímalo by mě, co je zrovna k tomuhle vedlo.

Horselen
29.09.2018 5 z 5

Prvně zmíním, že mě kniha velice mile překvapila, přestože českým autorům moc neholduji. Autorka nám zde představila srozumitelný svět ještěrů, Zarnu, jakožto dračí město a vzadu slovníček pojmů, o kterém je dobré vědět dopředu.
Jako velké plus beru to, že jsem se místy i zasmála. A překrásná obálka je jen bonus.

Hlavní hrdinka 18-letá Jana je knihomol, který nerad chodí do klubů a miluje draky. Na druhou stranu mě hodně překvapilo, jak rychle se vyrovnala se svou situací a zvykla si na ni (připadalo mi to tak z jejích myšlenek, i přes popisované pocity).

Zpočátku jsme přeneseni do typického školního světa, až později se objevíme v novém prostředí. Knížka mě bavila už od počátku, především Janiny vzpomínky na celou událost. Dokonce obsahovala poučení, abychom si dávali pozor na své myšlenky.
Konec pro mě znamenal překvapení, autorka se tedy rozhodně nebojí pořádné bitvy, která zahrnuje i smrt.

Věci, které bych vytkla:
1) Janina touha po Ondrovi mi do knihy nezapadla a dokonce mi překážela. Přece pokaždé nemusí vzniknout pár z hlavních postav, no ne? O to hůř, když se pak dali dohromady a člověk skoro ani nepostřehl jak nebo kdy. O jejich "živočišné touze" ani nemluvím. Ondra mi nebyl zrovna sympatický.
2) Jak již bylo zmíněno, ještěři připomínají spíše upíry nebo krvelačné bestie, nicméně tohle nebyla hlavní věc, která mi vadila. Při čtení jsem to moc nevnímala, až později mě napadlo, že si s tímhle mohla autorka dát víc práce.
3) Chvílemi jsem si nebyla jistá, kolik uplynulo dní. V jednu chvíli jste měli oblohu stále jasnou a o pár řádků níže už se schylovalo k západu slunce. Prostředí Brna mi moc nevyhovovalo. Prostě to není místo, kde byste si představili utajený ještěří svět. Když fantasy, tak se vším všudy. Na druhou stranu ideální kniha pro čtenářskou výzvu.

Přesto knize dávám 5*, na začínající autorku skvělý příběh s potenciálem do budoucna. Snad se nedočkáme žádných velkých klišé.

SPOILER
Pochybuji, že by Jana tak dobře akceptovala, že už se neuvidí se svou rodinou a skoro vůbec na ni nemyslela.

draci česká fantasy pro dospívající mládež (young adult) fantasy

Petra Machová
česká, 1988