Zpackaný únos

Třetí ze čtrnácti dílů takzvané dortmunderovské série, pojmenované podle hlavní postavy příběhů – smolařského zlodějíčka Johna Dortmundera. Patří k nejznámějším autorovým propojením humoristického a kriminálního žánru. Kelp má plán a Dortmunder ví, že to znamená trable. Kelp je totiž cvok a všechny jeho plány mají něco společného – ač na první pohled vypadají dokonale a promyšleně, vždycky se absolutně zvrhnou. Tentokrát to ale bude jiné, tvrdí Kelp. Přečetl si to totiž v knize. Její hrdina unese boháči dítě, a přijde tak ke spoustě peněz… A když to fungovalo v knize, proč by to nezafungovalo i ve skutečnosti? Kniha byla v roce 1982 zfilmována pod názvem Jimmy the Kid s Gary Colemanem a Paul Le Matem v hlavních rolích....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/265523/zpackany-unos-jQr-265523.jpg 4.335

Dortmunder 3.

Literatura světová, Detektivky, Humor
Vydáno, Cosmopolis

Jimmy the kid, 1974

Kniha Zpackaný únos

Vendula39

Dobrá knížka se zajímavým dějem. Ale divím se, že si mysleli, že jim ten plán vyjde bez problémů.

trudoš
22.11.2018

Donald Westlake je génius. S lehkostí sobě vlastní spřádá jednoduchý příběh, v němž si nápaditě utahuje z vlastní tvorby, když se parta zlodějíčků nechá inspirovat jednou z jeho knih, napsanou pod pseudonymem Richard Stark. To, co následuje, není nic menšího, než bravurní eskapáda, kterou člověk ocení na maximum, sleduje-li vývoj postav od prvního dílu. Možná že vyprávění dějově příliš nepřekvapí a závěr je už málem obehranou písničkou, ovšem pořád to má v sobě tolik energie, že by si o tom desetkrát rozsáhlejší romány mohly nechat zdát. Navíc musím přiznat autorovi jedno - takhle bavit umí jen on. Přitom jde častokrát jen o situační dialogy, obličejové mimikry nebo krátké skeče, co mě dostávalo do kolen. Dortmunderova parta je už prostě sehraná, a objeví-li se kdokoliv z nich na scéně, nedá mi to, a mimoděk se musím usmívat v očekávání katastrof příštích. A že ty za to stojí. Tohle je zkrátka srdcovka, ve které nevnímáte slabší chvilky, protože si příběh užíváte jako dokonalý celek.

IHT
22.09.2018

Jsem moc rad, ze jsem vydrzel u Dortmundovy serie. Tahle kniha je opet zabavna, nenudi presprilis dlouhymi popisnymi pasazemi (ve srovnani s Uloupenou bankou), postavy maji vtipne dialogy a zapletka vesele graduje. To vse je v souladu s prvnim dilem (Jak neuloupit smaragd) a snad i zbytkem serie. Vesele dovolenkove cteni na destive odpoledne :)

Aymira
01.04.2018

Geniální dílo! Opravdu se mi moc líbilo, četlo se samo. Zaujalo mě projimani dvou dějů naráz - "reálného" příběhu s knižním příběhem. Dortmunderova parta se opět ocitá v bizarních situacích a zda se, že únos za účelem získání vykupneho už nemůže být méně povedený. Ale celé skupince dokonale sekunduje otec, policie a dokonce i FBI. Kniha je tak skvělým oddychovym čtením.

Zdeničkačteráda
07.11.2017

Vtipná knížka plná vtipných situací, aneb "to nevymyslíš". Já byla spokojená, docela oddychová literatura, která neurazí. Spíš nadchne.

Nelly
03.09.2017

Úsměvná knížka se zajímavým námětem. Začátek trošku zdlouhavější, ale pak už se to dalo. Jako oddechovka dobré.

karel0684
19.03.2017

Westlake a jeho knihy jsou skoro zárukou dobrého humoru. Zatím mi vždycky zvedly náladu. To platí i o této knize, kde se znovu setkáme s Dortmunderem a jeho partou. Tentokrát se rozhodnou pro únos podle knihy Richarda Starka (což je Westlakeův pseudonym). A to by nebyli oni, aby to vše nedopadlo jinak, než jak si plánovali... Jestli si radši neměli přečíst O'Henryho Výkupné za rudého náčelníka.

ThomasRuhe
24.12.2016

Zpackaný únos mi příběhově přinesl asi to co jsem od něj zhruba očekával. Když jej srovnám s ostatními díly, tak z toho vychází spíše hůř.
Zajímavé je, že Dortmunderova parta použije k únosu jako šablonu, knihu od Richarda Starka, což je pseudonym který občas používá právě Donald Westlake.