Dopisy od panenky

Dopisy od panenky https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82758/mid_dopisy-od-panenky-kBa-82758.jpg 3 8 1

Berlín, Steglitzer Park, podzim 1923 Na lavičce v parku sedí holčička a pláče. Ztratila panenku. Franz Kafka, který se svou družkou Dorou Diamantovou právě pobývá v Berlíně, si děvčátka všiml a chce je utěšit: Holčička svou panenku neztratila, to panenka se sama od sebe vydala na cesty, on tu její panenku potkal a ona mu slíbila, že bude holčičce ze svých cest psát. Protože ale holčička ještě neumí číst, bude dopisy posílat jemu, Franzi Kafkovi, a on jí bude dopisy od panenky při svých procházkách po parku předčítat. To se skutečně událo. Švýcarský autor Jürg Amann tyto dopisy nalezl, jak alespoň tvrdí, dostaly se k němu složitými oklikami. Nebo je spíš vynalezl? To tušíme my. Ať tak nebo tak, my je zde otiskujeme úplně poprvé. Je to literární hra na schovávanou pro mladé i staré, velké i malé, plná skrytých i méně skrytých narážek, a hlavě plná útěchy pro každého, kdo někdy v životě ztratil panenku nebo cokoli, co mu bylo drahé.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Archa (ČR)

Die Briefe der Puppe , 2011

sgjoli
09.07.2023 1 z 5

Náhodně půjčeno z městské knihovny a teda za mne bohužel dost zklamání, ačkoliv námět zní velmi zajímavě. Styl psaní je dost jednoduchý, což bych ještě snad odpustila vzhledem k tomu, že to je psané "z pohledu panenky". Ale obsahem je to neuvěřitelně ploché a plytké. Nevím, jestli je chyba u mne, že jsem nedokázala najít nějakou hlubší pointu (pokud tam vůbec nějaká je). Nicméně čtení této knihy bylo pro mne osobně ztrátou času. Ať už kniha má čtenářům předat cokoliv, já si z toho nic odnést nedokázala. Za sebe bohužel doporučit nemohu.

dopisy švýcarská literatura Franz Kafka, 1883-1924 fiktivní korespondence romány

Jürg Amann
švýcarská, 1947 - 2013