Donald A. Wollheim představuje nejlepší povídky sci-fi 1985

Vítejte u dalšího pokračování antologií SF, sestavovaných Donaldem A. Wollheimem. Tak jako tradičně už od roku 1965, ani rok 1985 není výjimkou a opět tu máme Nejlepší povídky sci-fi. Najdete zde příběhy o nezlomném lidském duchu, o těžkostech, provázejících kolonizátory na nové planetě, o budoucnosti, která se chce učit na základě minulosti, o možném nebezpečí, které pro svět mohou znamenat počítače, o cizích světech s dávno zapomenutými tajemstvími… V povídkách najdete různá témata, ale jedno mají společné – rozhodně Vás nebudou nudit…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88896/donald-a-wollheim-predstavuje-nejlepsi-povidky-sci-fi-1985-88896.JPG 47
Povídky, Sci-fi
Vydáno, Laser-books (Laser)

The 1985 Annual World's Best SF, 1985

Kniha Donald A. Wollheim představuje nejlepší povídky sci-fi 1985

yerry
11.01.2019

Veľmi vydarená antológia prevažne novovlnných poviedok. Zo všetkých spomeniem aspoň tri, ktoré sa mi páčili najviac. Stiskni ENTER od Johna Varleya je paranoická smršť, ktorú by si mal prečítať každý počítačový nerd. Dítě mé krve od Octavie Butlerovej som už mal možnosť čítať dávnejšie v iných antológiách. Nedivím sa, že je táto poviedka viackrát publikovaná, patrí medzi to najlepšie v žánrovej literatúre vôbec. A do tretice klasická poviedka o vesmírnych osadníkoch od Stephena Donaldsona pod názvom Co z nás dělá lidské bytosti.

Nemôžem si odpustiť ešte jeden titul. Nieje čitateľmi hodnotený veľmi vysoko. Jeho žánrové zaradenie je tiež dosť na vážkach, ja ho však hodnotím veľmi pozitívne. Je ním realistická protivojnová poviedka od Luciusa Sheparda Salvador.