Rudá volavka

Rudá volavka https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378540/ruda-volavka-Ypu-378540.jpg 4 507 507

Ruská vyzvědačka Dominika Jegorovová bojuje o přežití v džungli postsovětských tajných služeb. Je donucena projít výcvikem „volavek“, školených svůdnic, a poté nasazena na Nathaniela Nashe, mladého důstojníka CIA, který řídí nejdůležitějšího vyzvědače CIA v Rusku. Dominika a Nate se ocitají uprostřed souboje vůlí, špionského řemesla a nevyhnutelně také touhy. Jeden z nich se bude muset brzy převtělit do dvojí existence v tajné operaci na život a na smrt… Strhující špionážní román svou autenticitou nezapře, že pochází z pera veterána CIA s třiatřicetiletou zkušeností ze svébytného světa kontrarozvědky.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Red Sparrow , 2013

alnahu
25.09.2017 4 z 5

Protože jsem četla před časem Palác zrady ,půjčila jsem si na doporučení první díl Rudá volavka a opět jsem nebyla zklamná ,je to sice náročnější čtení z pera veterána CIA, ale přesto se mi líbil i tento díl. Dominika Jegorovová- ruská agenta s výcvikem „volavek“-školených svůdnic proti americkému mladému důstojníkovi CIA Nathanielu Nashe .který řídí nejdůležitějšího amerického vyzvědače v Rusku v boji na život a na smrt. A i tento díl se mi líbil.

fany_haf
01.08.2017 5 z 5

Skvělý špionážní román. V Rusku bych tedy žít unemohla. Poučné.

harena
16.06.2017 4 z 5

Čtivý špionážní thriller, druhá polovina poněkud roztáhlá. Nedovedu posoudit, jestli je svět špionáže opravdu takový, možná je ještě horší, ale věřím, že to nebude tak černobílé, jako v této knize. Dobré čtení pro milovníky špionáže.

weberda
08.06.2017 4 z 5

Pěkné, doporučuji.

jarin58
01.06.2017 5 z 5

Nejlepší špionážně detektivní debut roku 2013? Můj souhlas.

AlčaVaca
22.03.2017 5 z 5

Napětí, zápletka, pro mě naprosto skvělá kniha. Četla se sama, svižné tempo, žádné zdlouhavé a nudné pasáže. Kdo má rád špionážní knihy, určitě doporučuji:-) Doufám, že i Palác zrady nezklame mé očekávání.

t.adm
19.03.2017 3 z 5

Kniha měla velmi dobrý nápad, líbil se mi moc konec (co se týče agentur i soukromých vztahů). Ale připadal mi příliš dlouhý. Také byl příliš detailní popis Školy pro volavky a jejich výcviku, či některé "romantické" scény. Kniha má být nejspíš i jakýmsi varováním před východem. Ale přesto mi pořád něco vadilo, připadalo mi to stále dokola, klišé ve vztahu hlavních hrdinů. Průměr.

pobijecmuch
13.02.2017 5 z 5

Tak toto je po dlouhé době velice dobré čtení. Autor je profesionál a téma špionáže zná z vlastní zkušenosti. V knize se dozvíte jak se pohybují špioni v zahraničí a i ve své vlastní zemi. Zaujme vás způsob krytí, manipulace s lidmi, cestování a další a další věci o kterých nevíte nic. Dějová linka má akční spád a ženské čtenářky zde najdou i kus romantiky. Knihu můžu jen doporučit a kdyby byla možnost, tak ji přidělím daleko více hvězd než je zde maximum.

fis.rena
11.02.2017 3 z 5

Vcelku napínavý špionážní thriller,ale očekávala jsem víc.

trudoš
20.10.2016 5 z 5

To, čím si mě Rudá volavka získala nejvíc, je autentické zobrazení moderních praktik tajných služeb. V podání Jasona Matthewse studená válka rozhodně neskončila, naopak, co se týče špionáže, tak se jen proměnil způsob boje z krutějšího na ještě krutější. Autor bravurním způsobem navazuje na tradici toho nejlepšího v žánru, přičemž mezi moderní konkurencí mu podlé mého prakticky není rovno. Pracuje s důvěrně známými atributy, stejně jako se soudobou technikou a vedle atraktivních mladých hrdinů přijdou ke slovu i ostřílení veteráni. Romantická linka v propletenci událostí pak není ústřední osou příběhu, ale tvoří pouze vedlejší produkt, jenž uvěřitelnost nekompromisní zápletky jen podtrhuje. A ani v tomhle případě se čtenáři nenasazují brýle s padesáti odstíny růžové. Jedinou vadou na kráse jsou autorovy kulinářské recepty tvořící vždy dovětek jednotlivých kapitol. Není to sice nic proti ničemu, ale když prožívám špionážní román, způsob přípravy telecích medailonků je mi fakt putna.

Schamila
16.10.2016 4 z 5

Docela napínavý příběh - zvláštní metody, zase něco nového v literatuře - zkuste si to přečíst i vy.

soukroma
04.08.2016 5 z 5

Parádní současný špionážní thriller - dnes vše v základech funguje jako v minulosti (studená válka nikdy neskončila, jak připomíná jeden z protagonistů): dvě nesmiřitelné mocnosti, jejich dvě soupeřící organizace plné agentů (náborářů a řídicích, více či méně schopných, vzdělaných, vycvičených, empatických), politikaření, touhy po moci (po ponížení a ničení ostatních, často vlastníma rukama), síly i slabosti.
Ale hlavně jde o konkrétní lidi na obou stranách (nejen hlavní dvojici agentů - Rusky a Američana), kteří rozehrají více her, než se na první pohled zdá, ale stále se stejným cílem. Nejprve se protivníci znají jen z písemných zpráv či odposlechů, pak mají možnost svoje původní názory korigovat při setkání s realitou, aby nakonec mohli jít chvíli spolu či vedle sebe (jako protivníci nebo partneři?).
Počáteční popisy ruské speciální akademie a školy volavek v knize včas ustoupí dobře rozehranému a rychle se rozvíjejícímu špionážnímu dramatu, v němž se také dramaticky vyvíjejí vztahy hlavních hrdinů a kde do samotného konce čtenář neví, jak to vše může skončit a skončí.
Autor skvěle využil svoje dlouholeté zkušenosti z práce v CIA, stejně jako zkušenosti své ženy z práce pro tutéž organizaci, a mistrně postavil celý příběh, v němž se obul nejen do Ruska, ale i (jak jinak) do FBI. 99%

CharlesWard
20.07.2016 3 z 5

Na začátku napínavé, v prostředku poměrně nudné a na konci se místy vrací napětí z první poloviny. Kniha se dobře četla, ale asi jsem očekával trochu víc.

Kamil2
17.07.2016 4 z 5

Solidní čtení pro milovníky špionáže odehrávající se v době, kdy studená válka byla již pár let minulostí. Autorovi bych vytkl přílišné tlačení na pilu v černobílém podání světa - USA jsou vždy ti hodní a Rusko to zlé...

lenkavildomcova
23.05.2016 4 z 5

Nejdříve jsem se nemohla začíst, dokonce jsem zvažovala, že ani nedočtu, ale jsem ráda, že jsem vytrvala. Druhá půlka byla výborná. Rusko, Putin, špionážní politika - prostě mazec. Vzhledem k autorově předchozí profesi bych věřila tomu, že se to takto děje.

SONP
05.04.2016 4 z 5

Špionážně jsem odrostl na Clancyovkách a Rudá Volavka je knihou přesně z tohoto ranku. Oproti Clancymu je zde méně politiky a válečných strojů a naopak více špionážní práce v terénu. S hlavními hrdiny tak strávíme mnoho času čekáním v konspiračních bytech i kličkováním v uličkách při snaze o zbavení se sledování. Je vidět, že autor využívá své zkušenosti z terénu, protože zde špióni nejsou žádní nažehlení 007, ale běžní lidé, kteří v sobě našli talent pro toto trochu kuriozní povolání. Mnoho se také dozvíme o chování FSB, zastavíme se v jednom dost šíleném školním zařízení a možná přijde i Putin. Sice nijak zvlášť originální zápletka, ale je to čtivé, je to napínavé a je to uvěřitelné. A navíc se v každé kapitola naučíte vařit jedno hrdiny snědené jídlo. 90%.

vyvodka
18.03.2016 5 z 5

K této knížce jsem se dostala vlastně náhodou, zahlédla jsem ji tady na DK. Zaujal mě název a obálka. Tohle byl můj první přečtený špionážní román. Nedovedu posoudit, zda je popsaný svět špionáže opravdu takový. Pokud ano, nebo je ještě tvrdší, pak mě tedy z toho mrazí o to více. Autor mě rychle vtáhl do děje, bylo to napínavé, líbilo se mi vykreslení postav, kdy se postupně objevovaly další detaily z jejich profesního i soukromého života, které čtenáři odkryly smysl jejich jednání a rozhodování. Život špiona je asi docela schizofrenní, je to úplně jiný svět, platí zde jiná pravidla. Je to osamělost.
Knížku doporučuji k přečtení a doufám, že časem vyjde v češtině i druhý díl, který má v anglické verzi u čtenářů ještě lepší hodnocení než Rudá volavka. A chválím obálku – osobně se mi moc líbí.
P.S. Tak z Knižního klubu mi napsali, že vydání 2. dílu se připravuje na říjen 2016. Super.

LuckaH2
30.10.2015 5 z 5

Zajimalo by me, co je fakt pravda(skola volavek-drsne!!!), clovek u toho zacne premyslet, jak a jestli fugnuje zakulisi velke politiky. Nikdy jsem nic spionazniho necetla, ale lbil se mi tenhle pohled a napeti. Hlavni hrdinka je zajimava postava, jiskreni mezi ni a Natem dava pribehu na lidskosti ve svete agentu a informaci, ktere jsou nadevse

Foks
28.08.2015 5 z 5

Až doteď jsem měl DeMilleho Školu dobrých mravů za absolutní jedničku, co se týče téma studené války mezi USA a Ruskem. Po přečtení Rudé volavky jsem na vážkách.

čef
22.05.2015 5 z 5

Špionážní hry patriotů jsou moje oblíbená literatura a autoři jako Ludlum, Forsyth, Clancy, Le Carré a třeba Silva patří mezi mé nejoblíbenější. Po dnešku zařazuji také Jasona Maththewse, Rudá volavka mne skutečně dost bavila. Jde sice o fiction, ale velmi podložená vlastními zkušenostmi nebo zkušenostmi lidí autorovi blízkých a je to znát. Vlastně jde o literaturu faktu obalenou kvalitními popisy charakterů a pocitů lidí nacházejících se v hraničních situacích, odlehčené různými kulinářskými kouzly a specialitami. Těším se na překlad a vydání další knihy autora Palace of treason a doufám, že se prvotinou již nevyčerpal.

Rusko zfilmováno špionáž výzvědné služby špioni

Jason Matthews
americká, 1951 - 2021