Dom 490

Dom 490 https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391905/bmid_dom-490-zr4-391905.jpg 3 39 13

Psychologický thriller s výraznými prvkami hororu. Príbeh, z ktorého tuhne krv v žilách! Román v štýle filmov Amityville Horror, Paranormal Activity a kníh Žiarenie a Exorcista. Zuzana už dávno vedela, aký zavádzajúci je pojem „materská dovolenka“. Akáže dovolenka! Byť doma s deťmi sama, to nemá s oddychom nič spoločné. Je to robota, dokonca viac než to. Hotová rehoľa. Najmä keď sa vám muž túla po Slovensku a vy ste na všetko sama. Je to o nervy. Je to akoby vás spúšťali do studenej čiernej jamy, čoraz hlbšie a hlbšie a vy si idete pľúca vykričať, no nikto nepočúva... Ju trápi materstvo, on sa neúspešne borí s novým románom. No problémy, o akých sa im ani nesnívalo, ešte len prídu... Spisovateľ Martin Lutziak sa s manželkou Zuzanou a dvoma malými deťmi presťahuje z rušnej Nitry do nenápadnej stredoslovenskej obce Kriváň. Manželom neprekáža, že v ich novom príbytku kedysi umreli štyria ľudia – z duchárskych historiek predsa dávno vyrástli. Sotva sa však do domu nasťahujú, začnú sa diať zvláštne veci. Prebúdzajú sa tiene minulosti, ktoré mali ostať navždy pochované. A život mladej rodiny už nikdy viac nebude ako predtým...... celý text

tetanurae
24.03.2024 4 z 5

Keď sa spisovatel'Martin Lutziak presťajuje so svojou rodinou do nového domova, barabizny, ktorá bola až podozrivo lacná, najprv všetko vyzerá v poriadku, no Zuzana, Martinova manželka, sa čoraz častejšie správa agresívne. No aj Martin nie je, čo bol kedysi. Niečo ich pomalu zabíja a len kňaz, otec Barnabáš, vie, čo je skutočnou príčinou. A nič pekné to naozaj nie je.

Mal som dojem, že Majo už nemá príliš čím prekvapiť. Ak máte radi duchárske romány, Svet je plný démonov bola u mna topka. Lenže to som ešte nečítal túto knihu. Prečítané na jeden šup a myslím, že Darcy by sa mohla dačo priučiť. Je to normálne skvelá kniha a som smädny sa ísť na ten dom kuknuť. Lebo ozaj existuje.
Nie som Slovák (a za svoju slovenčinu sa ospravedlnujem prípadnym grammar nazi), no preklepov a chybičiek som si všímal. A ešte niečo: niekto by mohol povedať, že táto kniha vykráda Kinga a iných autorov. Nuž, hej... Nájdete v nej Carrie, Žiarenie, Temného muža Randalla Flaga a ď. Ja som to ale práveže ocenil. Bolo to super a zatial' najlepšia Majova knižka. Celkové hodnotenie 80% -hluback-

Lexie321
07.04.2022 3 z 5

Prvé dve kapitoly boli dosť nezáživné (aspoň pre mňa) potom sa to rozbehlo keď ukázali rodinu. Nebolo to zlé. Bolo to určite napísane na ten typický hororový štýl. Ale ako to bolo tu už napísane v komentároch ten je už dosť známy. Nejaké pasáže boli drsné (ale od hororu s touto tematikou sa to dalo čakať). Koniec bol dobrý ale trocha som mala pocit, že ešte niečo po ňom tam malo byť. Kto ma rád horory odporúčam aby si vytvoril vlastný názor.

Michal_SK
14.03.2022 2 z 5

Kniha v pohode, relatívne. Neurazilo, bolo to ako si pozrieť slabší hororový film. A to je možno ten problém. Je to štyridsiatykrát spracovaná, aj to slabšie, tá istá téma a ešte podškrtnutá tým, že to pôsobí akoby autor prepisoval filmové scény. Ale tak pre niekoho nenáročného, prečo nie...

yerry
14.12.2019 odpad!

Celé zle. Ak by mal takto vyzerať slovenský horor ako ho podáva Mark E. Pocha v tejto svojej knižke, dávam od neho ruky preč. Dvojnásobnú stratu v podobe zbytočne investovaných peňazí a času by som možno oželel v prípade debutujúceho autora, v tomto prípade to tak však nie je.

Neoriginálny príbeh o strašidelnom dome zasadený do slovenských reálií vyznel trápne, scény okopírované zo známych filmov, ploché postavy ako vystrihnuté z papiera, kopec nelogickostí, zbytočných citosloviec a gramatických chýb. Pornografické vsuvky by boli možno efektné vo filme, v tomto prípade pôsobili samoúčelne. Spústa popkultúrnych odkazov zašmodrchaných v texte pôsobila rušivo, kontraproduktívne až vlezlo – to keď zamontoval do textu reklamu na svojho distribútora…

Chvíľami som myslel, že toto „dielo“ bude mať aj lepšie stránky, v tom momente to autor zabil ďalšími hlúposťami. Takýto zlý text, vhodný snáď niekam na web, som už dlho nečítal, tromfne ho snáď už len klenot Ve stínu Zehyrů od Jiřího Grima. I keď ten som hodnotil o stupienok vyššie za svoju unikátnosť. Našťastie knižka nebola hrubá, inak by som to nedal :(

mareksevc
09.12.2019 1 z 5

po prečítaní tejto knihy som si naštastie spravil chuť "Kingovkou" aby som vyrovnal kvalitu čítania

Gracian1964
29.10.2019 3 z 5

Moja druhá kniha od E. Pochu. Z verejnej knižnice, inak by som si ju asi nekúpil. Rýchlo prečítané, za odpad by som to nepovažoval, je to béčková literatúra, horor, netreba očakávať Dostojevského alebo Hamsuma. Za gramatické chyby a preklepy autor nemôže, preto ani nemá zmysel mu to vyčítať, on to predsa s tými chybami neodovzdal, to ide na vrub vydavateľstva.

RADIN
13.05.2019 1 z 5

Presne tak,množsvo preklepov nezáživne napísané,vulgarizmy,to je presný opak toho čo som očakával od tejto knihy.A že horor,skôr riešenie nie tak celkom vydareného manželstva.

Rassmussen
21.03.2019 odpad!

Pokud mně na knížkách skutečně něco rozčiluje, tak jsou to gramatické chyby, kterých tady bylo až dramaticky moc... Příběh taky nestál za nic. Autor by měl méně koukat na horory a víc používat vlastní nápady.

OskarK.
08.03.2019 3 z 5

Príjemné čítanie, ale samé klišé a doslovné odkazy na iné diela. Ako sa hovorí, trikrát opakovaný žart prestáva byť smiešny. Rovnako aj trikrát opakované bu-bu prestáva byť strašidelné.

ivana1975
05.03.2019 5 z 5

Mam snad vsetky knihy od Marka a musim povedat, ze ani tentokrat nesklamal. Kniha je naramne putava, skvelo napisana a musim uznat, ze miestami som sa aj jezila.

Uz teraz sa tesim na tvoju novu knihu ONI

Michalkotea
26.12.2018 3 z 5

Pre mňa prvotina od tohto autora,kniha ma bavila ale akoby som to už čítal videl.Určite si prečítam aj niečo ďalšie od tohto autora

Raziel_cz
07.12.2018 5 z 5

Na zadní straně knihy je napsáno, že jde o román ve stylu filmů Amityville Horror a Paranormal Activity. To je pravda. Taky je pravda, že je Dom 490 mnohem lepší než oba filmy. Mark E. Pocha s vámi hraje na rovinu – že půjde o úměrně drsný horor (jiného druhu, ale stejně) jako v jeho předchozích knihách, je jasné od prologu a že je v jeho příběhu paranormálno opravdové, od druhé kapitoly.

Premisa je stejná jako ve spoustě duchařských klasik – rodina se nastěhuje do domu s temnou minulostí, záhadnou skládankou na půdě a zlovolným duchem ve sklepě. To je ale jenom odpich napínavého, skvěle sestaveného a skvěle vygradovaného příběhu plného výborně vyprofilovaných postav, dospělých témat, nečekaných zvratů a explozí hrůzy, násilí a násilné hrůzy.

Má to něco z Exorcisty, něco z Osvícení a něco z Twin Peaks, ale tentokrát spíš v mnohem subtilnější formě přiznané inspirace, než přímého remakování. A funguje to parádně, od začátku do typicky epochálně nihilistického finále.

Doteď jsem si E. Pochovy knihy rovnal na poličku vedle Ketchuma. Teď už to dělat nebudu. Odteď rovnám Ketchuma vedle E. Pochy.

Calix
02.12.2018 4 z 5

Určite veľké prekvapenie, veľmi dobre sa to čítalo. Toto je 3. kniha od E. Pochu ktorú som čítal a určite najlepšia aspoň podľa mňa. A hlavne koniec knihy prekvapil.

Mark E. Pocha (p)
slovenská, 1981