Dávný čas

Dávný čas https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351424/bmid_davny-cas-vGy-351424.jpg 4 67 11

Kroniky Půvabu série

< 3. díl

Doctor Who série

7. díl

Dávný čas je novým příběhem odehrávajícím se ve vesmíru kultovního britského sci-fi seriálu Doctor Who s Dvanáctým Doktorem (Peter Capaldi) a Clarou Oswaldovou (Jenna Colemanová) v hlavních rolích. Kniha je posledním dílem trilogie Kroniky Půvabu, do níž spadají již vydané díly Královská krev a Generace velkého třesku.

Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: ekniha , Jota
více info...

Přidat komentář

Adriena838772
26.12.2022 2 z 5

Ne dočetla jsem protože mě to vubec nebavilo

Israha
14.05.2020 4 z 5

Zápletkou a stylizací by Dávný čas zapadl někam do Prometheus/Alien: Covenant univerza. Boj o přežití na palubě vesmírné lodě, konfrontace s nepřátelskou faunou a flórou cizích světů, temná tajemství v hlubinách kosmu i duších protagonistů, relativně nekompromisní redukce počtu postav...ale zároveň je to pořád "doktorovské", plné lidského rozměru a vtipného špičkování Dvanáctky s Clarou (které velmi dobře reflektuje seriálový vztah těchto dvou). Třetí díl trilogie je to pouze formálně, příběh Půvabu se sice završí, ale k pochopení knihy není potřeba znát předešlé dva díly. Napsané je to solidně, výsledný dojem ale bude záležet i na tom, jestli máte afinitu k temné sci-fi s horrorovým nádechem. Kdo ne, dostane ucházející doktorovskou knihu, která není ničím výjimečná; já se řadím k těm, kterým se to žánrově trefilo do vkusu, a tak přidám i tu čtvrtou hvězdu. Společně s Rojem hrůzy a Siluetou asi to nejlepší, co Jota v rámci doktorovské série v ČR vydali.


kap66
13.01.2020 5 z 5

Vidím, že jsem to vychytala, když jsem sáhla namátkou rovnou po třetím dílu. Byl zábavný i napínavý a já víc od Doctora Who nečekám. Navíc Clara a dvanáctý Doctor jsou moji oblíbení, oba dobří a lidští (jak jen to u Doctora jde). Jejich špičkování, popř. vzájemná hodnocení ve mně často vzbudí pousmání.

"Profesorka Ventová je poněkud přímé povahy," poznamenal Balfour. "Je naprostou špičkou ve svém oboru, ale občas jí schází obyčejná lidská vřelost."
"Jo, tomu já rozumím," prohodila Clara. "Věřte mi."

Navíc mám ráda Doctorovu lehkou povýšenost, jejíž projevy musí Clara často u ostatních žehlit, ale – ha, kromě zábavy a napětí je tu i poučení!, i když jsem si ho tam možná propašovala sama – má pravdu, protože lidská zvídavost je úctyhodná, ale měla by být spojená s trochou pokory a s obyčejným pudem sebezáchovy.
Z šesti mých přečtených Doctorů jeden ze dvou nejlepších.

P1tr
03.03.2019 3 z 5

Dávný čas je pozvolné, poměrně ambiciózní zakončení kronik Půvabu, jehož záměr je poměrně jasný, ovšem výsledný produkt mě příliš nezaujal. Děj je v mnoha momentech zajímavý a utváří chytlavou mytologii, ovšem tyto chvíle jsou pohřbeny často nudně rozvleklým zbytkem, který postrádá vhodné tempo. Kombinace nevhodného spádu a délky knihy jsou velkými mínusy a kdyby byl počet stran skrouhnut, šlo by o lepší kousek. Takhle působí spousta pasáží prázdně a zbytečně, kdy se příliš často sází na emoce, které se nepodařilo vyvolat, jelikož nově prezentované postavy nejsou příliš zajímavé, naopak jsou poměrně šablonovité a předvídatelné a tak mě jejich osudy příliš nezajímaly. Samotné rozuzlení příběhu není zcela nezajímavé, ale je poměrně uspěchané a rozhodně nestálo za čekaní a výsledný dojem se mu nedaří příliš zlepšit. Smysl celé trilogie Půvabu mi ve výsledku poměrně uniká, neboť knihy nejsou příliš propojeny a působí spíše jako samostatné kusy, tudíž celý jejich příběhový arch postrádá jednotnost a gradaci. Dávný čas není katastrofální knihou, má své momenty, ale nikdy se mu nepodaří se pořádně rozjet a chytnout čtenáře za pačesy a nepustit. Jde o průměrné, nevyrovnané dílo, které neurazí, ale potenciál byl určitě mnohem větší.

TimeLord
27.08.2018 4 z 5

Ušlo, na koniec série dobré.

KatastrofaK
05.03.2018 4 z 5

Nebylo to špatný, ale občas bylo něco naprosto nepochopitelně vysvětlený a přeskočený, mohlo to být i trochu překladem. Byl by z toho asi dobrej delší díl seriálu než kniha.

lampernaqui
16.02.2018 2 z 5

Doktora mám celkem rád, i když nejsem zarytý fanoušek. Na seriál se s radostí podívám, ale u knížek mám - zjišťuji - docela problém. Přijdou mi podprůměrné. Určitě je ale Dávný čas o trochu lepší než předchozí díl Půvabu, který se snažil být třeskutě vtipný.

DennyYukiko
31.01.2018 5 z 5

Skvělé zakončení série, skvěle promyšlený příběh. :-)

frantisek6180
30.10.2017 5 z 5

Parádní kniha ze světa Doktora, která konečně po dvou předchozích dílech má hlavu a patu, nelze než doporučit ! ;-)

milunka21
20.09.2017 5 z 5

Famozní jako vždy. :-)

MichalHoráček
28.08.2017 5 z 5

Zakončení série a pro mne nejlepší z díl z trilogie "Kroniky Půvabu". Nejslabší byl ten první díl, kde se Doctor skoro vlastně ani nevyskytoval, druhý díl už byl záživnější, no a ve třetím díle jsem se zas dobře bavil s Doctorem a Clarou.

Štítky knihy

Doctor Who

Autorovy knížky

Trevor Baxendale
britská, 1966
2017  82%Dávný čas

Kniha Dávný čas je v

Přečtených84x
Čtenářské výzvě4x
Doporučených2x
Knihotéce94x
Chystám se číst33x
Chci si koupit23x
dalších seznamech1x