Temnota

Temnota https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377298/bmid_temnota-Hrt-377298.jpeg 4 234 60

Dobyvatelská sága série

Nikdo ve skutečnosti neočekává, že princezna bude drsná a samostatná. Ale Lada Dragwlyová je přesně taková. Od chvíle, co byla společně se svým mladším bratrem vyhoštěna ze své vlasti Valašska a jejich otec zmizel, je vychovávána na osmanských dvorech a vždy věděla, že je pouhým pěšákem v cizí hře - a nehodlá se s tím smířit. Tajně trénuje a chystá se na den, kdy přijde její čas, ona uprchne a vypraví se do své domoviny, aby zde uplatnila právo prvorozené a stala se vladařkou. Ale jednoho dne potká Mehmeda, jednoho ze synů samotného sultána. A vše se rázem zkomplikuje.... celý text

Fantasy Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , CooBoo

And I Darken , 2016

Veronica.Key
19.06.2020 4 z 5

Není to typické fantasy, takže mě celkem zajímalo, jak mě to chytí. A chytlo. Hrozně se mi líbilo to prostředí i náboženství, okolo kterého se příběh točil. Docela dobře tu bylo rozložené střídání postav - což obvykle nemám moc ráda.

Malinali
30.05.2020 4 z 5

Oddechovka. Mě se líbila, jen někdy zbytečně roztahané popisky, ale i tak jdu na další díl. Prostředí Osmanské říše mám ráda, a příběh mě baví.

_kesidy_
15.05.2020 2 z 5

Knížka je spíše taková oddechovka, není to špatný, ale nic moc extra se tam nedělo

Nikaa1
13.05.2020 5 z 5

Naprostá pecka!

Od autorky jsem četla Střípky duší, které jsem si velmi oblíbila a pochybovala jsem, že se jí podaří napsat něco lepšího, přesto musím přiznat, že tahle kniha mě příjemně překvapila!

Měla jsem na začátku problém se začíst, nicméně pak už to jelo jako z kopce. Kiersten má velmi zajímavý styl psaní. Popisovaní dějů, postav, období - celkově všeho - dokázala bravurně.

Nejsem fanoušek knih, kde se pohledy střídají, nicméně tady mi to nevadilo. Každá postava mě zajímala, chápala jsem jí a dokázala se do ní vcítit. V poslední době nenarážím na dobré a kvalitní knihy, které by tak perfektně dokázaly podat charakter. Musím dodat, že vývoj postav se byl reálný, lidský, normální. Za což dávám klobouk dolů.

Líbilo se mi také podané náboženství, které v knize má velmi důležitou roli. Ještě jsem se s něčím takovým nesetkala. :)

Závěrem.. Knihu doporučuji všemi pěti. Víc takových autorek a příběhů. Obálka je nádherná a obsah ještě víc. Romatická linka mi také nevadila a dokonce mi dávala smysl. Takže mi přišla reálnější a příjemnější. :)

Nemůžu se dočkat pokračování!

Borufka_9
25.03.2020 5 z 5

Pěkná kniha, dobré popisy, uvěřitelné postavy a ani mi nevadily vztahy (což je co říct). Fakt se mi to líbilo, valaští sourozenci vrženi do naprosto odlišného světa, ve kterém se musejí vypořádat nejen s politikou, vírou a intrikami, ale také sami se sebou. Těším se na pokračování.

JitulHa
13.03.2020 4 z 5

Příběh byl pro mě velkým překvapením, jelikož jsem předpokládala, vlastně ani nevím proč, snad na základě obálky, že se jedná o fantasy. Nicméně, jak sama autorka uvádí v dovětku, jde o historickou fikci, odehrávající se na pozadí Valašska a Osmanské říše. Už to samotné vypovídá o tom, že půjde o něco netypického, alespoň v YA literatuře. Děj je hodně výpravný a historické kulisy mu dodávají lehce exotický nádech. Avšak příliš akce nečekejte, zde totiž hrají prim intriky, tajnůstkaření, politické manévry, boje o moc či rodové následovnictví, ale i tak kniha rozhodně stojí za přečtení.

Lenny.k20
08.03.2020 3 z 5

Kniha se docela liší od normálních young adultovek. Děj se utíká pomalu, do knihy se musíte začíst, jakmile to uděláte, přiblíží se vám svět, ve kterém se příběh odehrává. Autorka se inspirovala příběhy z historie. Kniha je spíše realistická (války o území, harémy, Mehmed). Postavy se v knize postupně vyvíjí.
Kniha mě ale bavila, záleží, jaký je váš šálek čaje :)

DreamerX9
11.01.2020 3 z 5

Od této knihy jsem čekala víc. Nebylo to špatný ale ani nějak dobrý. Kniha mě začala bavit až od druhé půlky ale oceňuji nápad ten je originální. Postavy nic extra a děj taky ne. Snad další díly budou lepší

Shaxx
01.11.2019 4 z 5

*4,5
Tak tohle bylo skvělé překvapení. Nicneříkající název Temnota, anotace zní jako u každé druhé young adult fantasy - viz poslední řádek (Jenže když potká sultánova syna Mehmeda, vše se zkomplikuje) a prostě jeden by čekal něco, co už tu bylo, jen s jinými jmény a prostředím. Ale pak přijde ta bomba! :D S hrdinkou se rozhodně neztotožníte, protože je prostě drsná mrcha. Ale není to sexy drsňačka, ona je prostě tvrdá jak diamant a krásná asi jak uhlí. Zhruba. Žádná přílišná lovestory a osudová láska se nekoná. Romantičky budou zklamány. Temnota ukazuje lásku v reálnějším světě, kdy prostě někdy... je to jinak, než bychom chtěli a nedá se s tím nic dělat. Žádné zázračné řešení problému se jen tak neukáže. Jedná se o historickou fikci z prostředí Rumunska, kdy Lada je ženský ekvivalent Vlada Napichovače. Už vidíte, odkud vítr vane? Mircea, Radu, Mehmed - ti všichni jsou reálné postavy z historie. Ve výsledku se v knize vlastně pořád jen intrikuje, otročí a dá se říct, že se celkem nic neděje, ale i tak mě to bavilo. Hlavně díky tomu, že se tu nevyskytoval archetyp postav, které by jeden čekal díky anotaci.¨
Jediné, co mě fakt štve, je reliéfní písmo na české obálce. Taky se vám ta stříbrná hned ošoupe? :/

Petkona
07.09.2019 5 z 5

Kniha mi přišla v celku originální, jak v ději tak i v kultuře a historickém prostředí kde se kniha odehrávala, jelikož jsem moc knih z tohoto prestředí nečetla. Hlavní postava mi byla sympatická v tom jak myslela i jak se chovala, za to její bratr mi přišel jako skoro postradatelná postava, ale taky tam měl svou roli. Ostatní z hlavnějších postav jsem si oblíbila. No možná ke konci už jsem se v těch postavách trochu ztrácela. Ale jinak si určitě přečtu i další díl.

vlkove
29.08.2019 2 z 5

Kniha je nudná, nemá děj a hlavní postavy jsou neskutečně protivné.

Damonka12
10.08.2019 4 z 5

Super - líbí se mi námět a také to že zde vystupuje "Dracula". Jediná věc, která mi na knize vadí je prostředí, nemám ráda knihy z této kultury, ale aspoň jsem se o ní dozvěděla více a bylo to tu poměrně hezky zpracované.

Dandulka
24.07.2019 2 z 5

Asi jsem od téhle knihy čekala něco víc. No, není vždycky posvícení, že?

Alex.Barunka
12.07.2019 2 z 5

I přes veškeré snahy a klacky, které mi autorka házela pod nohy, jsem to zvládla. A asi se budu muset odměnit třetím Mistbornem, kterého si tak sveřepě šetřím.

Když pomineme historické zázemí do kterého se autorka opravdu odvážně pustila, nemá příběh vlastně moc co nabídnout. Hlavní hrdinka, která se za každou cenu snaží být nejvíc badass je ve skutečnosti nejvíc otravná. Její bratr je snad ta nejvíc ukňouraná postava. A dohromady mají tito dva hrdinové tak čtyři charakterové vlastnosti, dle kterých se chovají. Jsou nanejvýš předvídatelní, takže o nějakém tom hezky upečeném překvapivém zvratu nemůže být ani řeč. Popravdě i samotná zápletka/nezápletka byla tak o ničem, že by ji nějaký ten zvrat sotva vzkřísil, ale kdo ví?

Styl psaní naprosto nezajímavý a zbytečně natahovaný. Málo kdy se něco dělo a vše je popsáno tak, že to působí neskutečně nepoutavě. Nemá to jiskru, nemá to emoce, nemá to prostě a bohužel skoro vůbec nic.

Jedna hvězda za počáteční originální koncept a ta druhá za snahu konce s cliffhangerem.

Nel.K.
25.06.2019 4 z 5

Vzhledem k tomu, že mám v příbězích ráda "holky bojovnice", slupnula jsem Temnotu hodně snadno. Byly chvilky, kdy jsem si říkala, že už to s tou drsností Lada trochu přehrává, ale i přesto se mi jako hlavní hrdinka líbíla. Ráda zkusím i další díl, protože autorka má opravdu dobře rozehráté militaritní, politické a rodinné prvky příběhu a vlastně mě i docela zajímá, jak to vše povede dál.

vandalindakova
15.06.2019 4 z 5

Tato kniha mě velmi mile překvapila. Líbil se mi celý příběh, od začátku až do konce. Hlavní hrdinka mi naopak přišla v pohodě, až na pár chvil, kdy byla opravdu otravná.

Princezna22
06.06.2019 4 z 5

Nejdříve me kniha nějak moc nebavila,postava Lady mi byla strašně nesympatická! Přišla mi jako rozmazlene dětsko ... ale jak jsem se do knihy ponořila dál a dál,tak jsem si ji nějakým způsobem zamilovala.. jo,nakonec to nebylo zas tak špatné čtení.. a teď volala a číst druhý díl.. Doporučuji :-)

maja11231
06.05.2019 2 z 5

No čekala jsem od toho víc ale další díl ji přečtu

martina1199
28.04.2019 4 z 5

Byla jsem hodně zvědavá na to, jak se autorka popasovala s tím, že z mé oblíbené postavy Vlada Napichovače, udělala Ladu. A musím uznat, že jak autorka, tak Lada Dracul si získala mé sympatie.

S historií to má společného jen velmi málo, ale zpracování této historické fikce je velmi čtivé a rozhodně se pustím do dalšího dílu :-)

Fenris
14.04.2019 4 z 5

Nejdřív jsem ke knize byla lehce pesimistická, protože si velmi brzy získala špatné hodnocení, ale nakonec jsem ke knize takzvaně dokopala.
Když jsem knihu dočetla do poloviny, tak jsem pochopila proč získala tak špatné hodnocení. Kniha byla zapasována do dětského repertoáru a mě je úplně jasné, že málokteré dítě by tohle mohlo bavit, je to plné politického pletichaření, zabíjení, pomstě, morálních rozhodnutí.
Já jsem byla s knihou všeobecně spokojená, ano občas se kniha táhla, až trošku nudila, ale i to, že se táhlo, tak to odpovídalo podstatě příběhu, ne všechno musí teď, hned, rychle, některé věci chtějí čas. Jak již koukám, hodnocení se zvýšilo a já jsem ráda a těším se na další díl, abychom zjistili, jak to bude s Ladou. :)