Za pokladmi Inkov

Za pokladmi Inkov je majstrovské dielo veľkého rozprávačského umenia Karla Maya. Čitatelia budú v duchu prežívať nanajvýš pútavé a vzrušujúce dobrodružstvá. V horách divokého pohoria Gran Chaca ležia ukryté obrovské poklady dávnych Inkov. Zo severoamerických prérií pricestuje sem Old Shatterhand — tu ho volajú seňor Charley — a so skupinou smelých druhov sa vydá cez laplatské provincie za bájnymi pokladmi. Musí prekonávať množstvo nebezpečenstiev, zradných úkladov a najrôznejších prekážok. Krajina sa rozhára plameňmi revolúcie. Lúpežné bandy buriča a lotra majora Caderu zapaľujú haciendy, kradnú dobytok a týrajú obyvateľstvo. Do ich moci sa dostane aj seňor Charley so svojimi druhmi. Odsúdia ho na smrť a — stop! Ďalej už nič neprezradíme z napínavého deja....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118312/big_za-pokladmi-inkov-K5n-118312.jpg 4.2223

Dobyvatelé Gran Chaca 1.

Literatura světová, Dobrodružné

Vydáno: , Nezávislosť

Am Rio de la Plata, 1894

Kniha Za pokladmi Inkov

Jellus
03.04.2021

Mayovky jsou specialni sekce. Knihy jsou o odvaze, slusnosti atd.... Ale bohuzel po precteni nekolika kusu uz zacinam mit pocit, ze se knihy opakuji a meni se jen jmena postav a mist.

špulo
07.03.2021

Nebudem hodnotiť, nedočítal som. Nepamätám si prečo. Dostala sa mi do rúk, keď som už chodil na gympel a zrejme to bolo neskoro. Viac som sa začal dívať po spolužiačkach ako po knihách, takže tam bude asi tomahawk zakopaný. Keby som k nej prišiel skôr, určite by ma bavila. Takto si tu len odfakjnem, že áno, prečítal som z nej cca 50 strán. A idem ju pohľadať a dám si ju na nočný stolík. Keď môžem spomínať na spolužiačky, prečo by som si nepripomenul aj Kárla Mája ;))

ijcro
03.03.2021

Knížku jsem dostal kdysi za vysvědčení, na kterém nebylo k oslavování vůbec nic. Ale knížka byla fajn čtení na prázdniny. Ještě párkrát jsem se k ní vrátil, zvlášť když jsem dostal i druhý díl. Jo, to mě štvalo, proč nemohli v Olympii vydat oba díly naráz. A s obrázky Gustava Kruma fakt super!

Příběh sám začíná zajímavě. Základní zápletkou je zvědavost a záměna osob, aspoň z počátku. Dneska se mi zdá příběh trochu úsměvný, jednoduchý a Mayovsky předvídatelný, je to tím, že jsem ho četl mnohokrát a dívám se na něj už jinýma očima, než když mi bylo dvanáct či třináct a hltal jsem ho po odstavcích poprvé.

Série z Gran Chaca je podle mého názoru o dost lepší než ostatní Mayovy příběhy z prérií. Není to úplně bezduché a samoúčelné dobrodružství, i když se hlavní hrdina může jevit tak jako velmi zvláštní turista, cestující po pampách až někam do suchého Gran Chaca. Ač skoro superman a nadaný věšteckými schopnostmi, je vykreslen reálněji (chová se už jako starší, zkušenější muž po čtyřicítce), i když stále jako dobrotivý lidumil s IQ 200, kterému občas vypadne kolečko (to je ale určitě daň za velkodušnost), který je ochoten ztrestat tvrdým úderem každou zlotřilost (a je až s podivem, jak to mohli někteří jedinci přežít bez zlomeniny čelistí anebo spodiny lebeční), případně nechat uspat zloducha ranou do hlavy, což bylo o dost ošklivý otřes mozku. Nezbytný exhibicionismus obstarávali jiní, ale to na čtivosti nic neubírá, dokonce se dostane i na nějaké soudobé reálie a na trochu místopisu.

Vím, že to vyšlo ještě pod jiným názvem a více dílech a možná i v jiném překladu, ale ona verse se mi do ruky nedostala.

Argos
11.01.2021

Ano, tato kniha se mi zdá v Mayově díle poněkud nedoceněná, ale dějově je to pěkné počtení. Myslím si, že o dost lepší než některé autorovy knihy z USA. Dodnes vzpomínám na onen den, kdy jsem ji sehnal k přečtení a cucal u ní citronové bonbóny. Prostě best okamžik

mtrefil1
07.04.2020

Kniha napínavá od začátku až do konce, tentokrát z Jižní Ameriky. Druhý díl mi ale přišel o trochu lepší. Ve druhé polovině už mi začínalo trochu vadit, jak Karl vždy padoucha pustí a on ho opět chytí, což se opakuje asi třikrát. Nicméně například boj na farmě stojí za to. Doporučuji všem.

Disease
30.09.2019

Sice jsou v Mayovkách všichni padouši tak nějak přihlouplí, ale co už. Knihu jsem si pořídil kvůli super ilustracím Gustava Kruma, ale číst se dá pořád.

Jardík50
21.09.2019

Jakoby taková opravdovější. Spolu s druhým dílem jeden z nejlepších Mayů.

danny_21
19.07.2019

Hrdinný Charley se přesunul do Jižní Ameriky, kde se stane hlavní postavou v chystané uruguayské revolución. Samozřejmě jen tak při cestě rozdává rány pěstí, střílí jako Vilém Tell, pomáhá estancierům a yerbaterům svým bystrým úsudkem a lstivostí a trestá vrahy. Dnes, v daleké dospělosti, působí Mayovky naivně, předvídatelně a šablonovitě, ale v dětství to byly prostě pecky - 60 %