Dobývání nebe

Dobývání nebe https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393494/bmid_dobyvani-nebe-AWg-393494.jpg 4 231 60

Po válečném románu Tělo a intimní novele o sžívání a umírání Čerň a stříbro se Paolo Giordano v košatém románu Dobývání nebe vrací ke generační výpovědi, s níž na sebe upoutal pozornost už v oceňované prvotině Osamělost prvočísel. Protagonisty jeho nového příběhu je čtveřice mladých lidí, tři chlapci a jedna dívka, jejichž osudy sledujeme od puberty přibližně do Kristových let, kdy všichni sklízejí plody svých mladických postojů a rozhodnutí. Bern, Nicola, Tommaso a Teresa patří ke generaci autora románu, ke generaci, která se potácí mezi radikálním a militantním antikonzumerismem a konzumním nihilismem, často však bez schopnosti čelit důsledkům svých voleb.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Divorare il cielo , 2018

mone
09.09.2020 5 z 5

Mistr pera, teda klávesnice... Co knížka, to pecka!

tibby
08.09.2020 5 z 5

Hodně silný. Zažralo se mi to pod kůži a mám pocit, že ten pocit už ze sebe nikdy nedostanu. Tenhle efekt mám u knížek ráda, ale tim, jak je tohle intenzivní a plný smutku, je dost těžký se přes to přenést. Každopádně pro mě snad ještě lepší než Osamělost prvočísel. Možná i pro to, že tahle knížka řeší moje témata, nejen současný, ale celoživotní. Za mě dechberoucí..

indyka
29.08.2020 4 z 5

Chvilku mi trvalo se začíst, na můj vkus plynul příběh odnikud nikam a ještě po sto padesáti stranách mi byly postavy a jejich osudy celkem ukradené. Nicméně jsem ráda, že jsem knihu neodložila, protože pak se vše začalo správně zaplétat a jinde rozplétat - a po dočtení musím říct, že autor sestavil příběh výborně.

Hutné věty a všudypřítomná stísněnost jsou Giordanův standard, stejně tak přesahy do jiných témat - zde je to ekologie, víra, rebelství a jeho opravdovost, vztah k přírodě...ač jsem byla zpočátku skeptická, Dobývání nebe mě nezklamalo a už se těším na další autorovo dílo.

A ty, čtenáři, co jsi ještě od Giordana nic nečetl - touto knihou nezačínej a raději nejdříve sáhni po Osamělosti prvočísel.

magnolia
19.08.2020 5 z 5

Konečně jsem si užila čtení, na takovou knihu jsem čekala - a dočkala se. Psychologický román s nepředvídatelným dějem, někdy ne takovým, jaký bych si přála... Ale i když jsem měla třeba výhrady k vývoji příběhu, úplně mě uchvátil způsob psaní tohoto autora. S těmi odeonskými písmenky jsem se úplně laskala, stejně tak s obálkou a potěšil mě i doslov paní překladatelky. Je to tím mým dlouhým čtenářským půstem, ale i bez něho si kniha zaslouží plné hodnocení.

TomTomis
19.08.2020 5 z 5

Každá knížka od autora je poněkud jiná. Postavy touží po opravdovém životě a jdou k cíli různými cestami. Některé se dostávají až do střetu se zákonem... Hlavní postava sviští životem a některým se může zdát , že zahodila svou budoucnost, ale ona se jen pokouší žít svou opravdovost. Některé obrazy jsou až hrůzně symbolické. Nebe- země- podzemí(jeskyně)... Kdo chce, najde si v knize svoje. Určitě vybízí k přemítání o životě a o cestách, kterými se můžeme vydat i my...

Zara
04.08.2020 5 z 5

Anotace knihy je tentokrát vyjímečně přesná, zejména v závěrečné větě.
Aby čtenář beze zbytku pochopil jednání čtyř hlavních protagonistů, měl by jim být generačně blízký, což se mě netýká,takže pro mne osobně vyznívá charakterově i názorově nejlépe postava Teresina otce, který přes obrovské zklamání, jež mu volba dceřina životního stylu přinesla, jí zůstal vpravdě jedinou oporou.(Co si budeme my pragmatičtější nalhávat? Rebelie většiny mladých vzbouřenců - proti čemukoliv- končívá zhusta v útěku do rodičovské náruče doprázeným nezřídka popřením všech dosud vyznávaných hodnot, finančními počínaje i konče).
Giordanova románová fabulace pro mě byla místy neakceptovatelná - SPOILER - Bernův tristní konec byl vykonstruovaný tak nešikovně, že působil spíše úsměvně, což jistě nebyl autorův úmysl.
Přesto dávám plný počet hvězd za neobvykle čtivý, srozumitelný a ve své jednoduchosti krásný styl, který musí nutně zasáhnout každého čtenáře.

lenka0614
17.07.2020 5 z 5

Knihu jsem četla v prosinci 2018 a naprosto mě uchvátila. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Autor opět nezklamal.

adorjas
05.03.2020 3 z 5

Ajaj, ďalší román, o ktorom som všade čítala samé chvály, dokonca od knihomoľov, ktorých názor často sedí s mojimi recenziami na knihy. Tak táto kniha mala v sebe doslova všetko- strasti detstva, prvé lásky, rozchody, počatia, svadby, finančné problémy, rodičovské konflikty, vieru, enviromentálne technológie obrábania pôdy, bojkotovanie výruby stromov, tradíciu, Taliansko aj Island, proste všetko. Možno by bolo fajn ubrať na dejovom spáde a knihe by vonkoncom neuškodilo spomalenie. Takto to bol mix a pár dní po prečítaní nie som ani schopná pamätať, kto sa s kým stretol, kto mal teraz aký vzťah s tou či druhou osobou. Proste príliš veľa tlačenice. Postavy nestotožniteľné, a ja určite nechcem v knihách čiernobiele postavy, ale tieto sa tvárili, že pôjdu do hĺbky, ale nepodarilo sa im to, zostali plytké.

Na druhú stranu sa to čítalo dobre a myslím, že Giordano celkom dobre vystihol popis vnútorného života ženy (aj keď si myslím, že ich mohol kľudne znázorniť komplxnejšie, a nie len na základe toho, kto miluje koho) ;)

Lepší priemer. NEzasiahla.

ibs
16.10.2019 3 z 5

Taky bezny roman, radovo su ich na trhu tisice. Neublizil, neprekvapil, nezanechal dojem (co sa o prvocislach alebo ciernej neda povedat, tam dojem ostal a velky!)

JanaŠ.051
29.09.2019 3 z 5

Dobré, ale rozhodne nie to najlepšie od autora.

lusila
19.09.2019 3 z 5

Táto kniha patrí k tým, o ktorých hovorím, že dala sa prečítať. Ale ak by som ju nečítala, o nič by som neprišla.

LeDock
01.09.2019 3 z 5

Zatiaľ najslabší Giordano. Celé to až príliš zaváňa spisovateľským konštruktom, akoby autor už pred sebou videl filmové spracovanie a tak scény písal podľa toho čo dobre ukáže na plátne a najviac dojme divákov. A to bez ohľadu na nejakú vnútornú logiku či už deja alebo postáv. Takže keď to Giordano potrebuje jedna z postáv sa z ničoho nič stane hackerom, ktorý sa dokáže niekoľkým postavám nabúrať do kompu, zistiť ich čísla kreditných kariet, či zapnúť na diaľku webkameru. Akceptovateľné by to bolo leda v nejakom novom béčkovom románe od Dana Browna, nie však tu. Taktiež keď sa dvom hlavným postavám nedarí mať dieťa podnikajú komplikované a absurdné kroky vedúce až k extrému, pričom nikdy nevezmú v úvahu možnosť adopcie a to napriek tomu, že jednu z nich vychovával vzdialený príbuzný a vyrastala s cudzími chlapcami, ktorých má za bratov a tak by mala byť tejto možnosti naklonenejšia než ktokoľvek iný. Nevraviac o skutočnosti, že ako veľký environmentalista, na ktorého sa hrá, by mal prísť k logickému záveru, že je ekologickejšie adoptovať si už narodené dieťa, než priniesť na beztak preľudnenú Zem ďalšie...
No a potom je tu záver v jaskyni, ktorý je naozaj ako na efekt - postava vydrží presne tak dlho, aby sa mohol ešte odohrať jeden záverečný dojemný rozhovor. Taktiež správanie postáv v tak extrémnej situácii mi prišlo nevierohodné (obzvlášť u jaskynných sprievodcov, ktorí sú buďto roboti, alebo psychopati, čo sú jediné dve kategórie, ktoré by asi reagovali na tragédiu, ktorá sa pri nich odohráva s takým ľadovým nezáujmom).
Giordano vie však aj naďalej písať a tak sa kniha dobre číta, odsýpa to a osud postáv mi nie je ľahostajný. V konečnom dôsledku tak svoj čas venovaný knihe neľutujem a rozhodne by som nikoho od jej čítania neodhováral. Škoda len tých umelo pôsobiacich rozhodnutí a presunov postáv, tak aby sa za každú cenu vyvolala v čitateľovi autorom želaná emócia.
A na záver mi nedá nespomenúť – opäť raz nechutne odfláknutá práca (ne)kompetentných v Slovarte. Množstvo chýb a preklepov v texte, na jednom mieste dokonca zámena mien postáv, k môjmu čitateľskému zážitku totižto taktiež nepridalo.

deirdre
12.08.2019 3 z 5

Nie tak dávno som čítala Osamelosť prvočísiel, a to bolo niečo, čo ma zaujalo a tak, keď som natrafila v knižnici na najnovší počin tohto autora, nezaváhala som. Úprimne, zaváhala som potom nie raz, či sa mi oplatí čítať ďalej. Prišlo mi to prvoplánové, povrchné, miestami až naivné, vo mne to teda žiadne emócie neprebudilo. Dočítala som a nemusela som sa až tak premáhať, ale nevychutnala som si to. Takže ja tohto autora už kontaktovať určite nebudem. Napriek tomu hodnotím ako lepší priemer na nenáročné čítanie na dovolenku.

wiix
09.07.2019 3 z 5

Veľmi silný, emocionálny príbeh, ktorý ma spočiatku vtrhol do deja, no od polovice knihy sa mi príbeh vzďaľoval a išiel mimo môj záujem. Ako oddychovka super.

čika
07.07.2019 5 z 5

Silny pribeh, dobre napisany. Kombinacia motivov akoby sa obcas blizila k okraju unosnosti, je vsak majstrovsky vybalansovana.

adulik23
17.06.2019 5 z 5

Veľmi pekný príbeh, začiatok lepší ako stred avšak poslednú kapitolu som preplakala.... určite sa poobzerám po ďalších knižkách tohto autora

Dani25
24.05.2019 5 z 5

Silné, pútavé, drsné. Giordano nesklamal. Každá jeho kniha je z iného prostredia a všetky sú vynikajúce. Odporúčam.

Gracian1964
17.05.2019 5 z 5

Nuž, dobré to bolo, o tom žádná. Toto bola tuším moja tretia kniha od Giordana, tie predchádzajúce ma nesklamali a ani Požierači neba nie. Pútavý príbeh skupinky mladých ľudí, lásky, drámy, tragédie, nedorozumenia, nenávisť, túžba, ekologickí aktivisti, smrť i zrodenie.

Radka_p
12.05.2019 5 z 5

Ďalšia skvelá kniha od Giordana. Otvára v nej množstvo tém akou je láska súrodenecká, rodičovská, partnerská, túžba po rodičovstve sprevádzaná sklamaním, dokonca do knihy vniesol tému ekologického hospodárstva, ochrany prírody, náboženstva. Znie to ako veľký miš-maš ale nebol, mám pocit že práve vďaka tej rôznorodosti som nemala ani poňatia kam autor, príbeh nasmeruje. Skvelý čitateľský zážitok a preplakaných posledných 50 strán.

mysa.cek
01.05.2019 5 z 5

Cestou z kníhkupectva som rozmýšľala, prečo som si ju vybrala...možno ten názov? Sama neviem. Nejako sa mi postavila do cesty.
Teraz si myslím, že ona si vybrala mňa..tá kniha má pre mňa osobne niekoľko dôležitých odkazov. Ale myslím, že ich tam nájde každý, kto vášnivo hľadá odpovede na otázky života...